Prvorodený Viedenčan v tomto roku je moslim. Facebook zachvátila obrovská vlna rasizmu

  • Facebook zablokoval post o príchode na svet prvorodeného Viedenčana v tomto roku kvôli nenávistným komentárom
  • Pod príspevkom bolo viac ako dvestotisíc komentárov
  • Katolícka charita proti tomuto kroku protestovala
neujahrsbaby2.5697318_1514986797748543_1515143535091459
twitter.com
  • Facebook zablokoval post o príchode na svet prvorodeného Viedenčana v tomto roku kvôli nenávistným komentárom
  • Pod príspevkom bolo viac ako dvestotisíc komentárov
  • Katolícka charita proti tomuto kroku protestovala

Rakúsko dokázalo vždy dobre vychádzať s menšinami, ktoré žili na jeho území. Nebolo tomu inak ani s moslimami. Vyznávači Alaha boli dobre integrovaní a štát s nimi nemal žiadny problém. Rakúsko-Uhorsko oficiálne uznalo islam už v roku 1912 a imigranti začali do krajiny prúdiť ako pracovná sila od šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Krajina obrátila list až po roku 2015, kedy veľká vlna utečencov priviedla na rakúske územie až 90-tisíc migrantov. Prejavy, ktorú sú namierené proti Islamu a jeho vyznávačom, sa prejavili aj po oslavách nového roku. Asel Tamga bola pomenovaná ako „prvé Viedenské dieťa“ roka a jej fotografia sa objavila v mnohých miestnych médiách, pričom jej matka mala na zábere zakrytú hlavu islamskou šatkou. Novorodenec však nebol privítaný so srdečnými prianiami, ale stovkou extrémne islamofóbnych komentárov, ktoré boli zverejnené na sociálnej sieti.

Zdroj: SITA/ APZobraziť celú galériu (1)
zdroj: The Inquisitr / Google+

Nová dimenzia online nenávisti

Príspevok na sociálnej sieti neinformuje o tom, či má Asel rakúske občianstvo alebo či sa jej rodičia dostali do krajiny prostredníctvom nedávnej utečeneckej vlny. Uvádza len to, že je prvým dieťaťom v tomto roku.

Ako odpoveď katolícka charita Caritas spustila kampaň na podporu dieťaťa a jej rodičov, Naime a Alper Tamga. „Toto je úplne nový rozmer digitálnej nenávisti, ktorá sa obrátila proti nevinnému dieťaťu… To prekračuje všetky hranice,” uvádza K. Schwertner na svojom profile.

Zároveň vyzval správcov sociálnej siete, aby zablokovaný post o narodení Asel opäť sprístupnili. „Chceme ukázať, že láska je silnejšia ako nenávisť – ako na Facebooku, tak aj v skutočnom živote,” hovorí šéf katolíckej charity.

Prezident podniká kroky proti azylantom

Nenávistné posolstvá pochádzajú z napätia v rakúskej spoločnosti z dôsledku prisťahovaleckého prílevu do Európy. Nijako sa nesnaží tomu pomôcť nová konzervatívna koalícia kancléra Sebastiana Kurza. Jeden z nepriateľských odkazov pre rodinu dieťaťa sa odvolal na nového pravicového ministra vnútra, Herberta Kickla, ktorý povedal: „pošle ťa preč z krajiny, je to muž, ktorý to urobí.“ 

Vo vládnom programe strany sa uvádza, že jedným z cieľov je zastaviť ilegálnu migráciu, urýchliť azylový proces a deportáciu odmietnutých žiadateľov. Chcú podniknúť kroky v podobe zníženia mesačných dávok pre azylantov a ľudí s doplnkovou ochranou. Po novom budú dostávať len 365 eur a k tomu integračný bonus vo výške 155 eur. V Rakúsku momentálne žije viac ako 700-tisíc moslimov. Približne 300 z nich sa v minulosti zradikalizovalo a odišlo bojovať za Islamský štát do Sýrie.

Portál Euronews.com získal od rakúskej vlády informáciu, že v roku 2016 bolo zo spáchania trestnej činnosti v Rakúsku podozrivých 22-tisíc žiadateľov o azyl, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2014. Vláda však neodpovedala na otázku, o aké trestné činy išlo a koľko z nich sa odohralo v rámci utečeneckej komunity.

Zdroj: telegraph.co.ukalaraby.co.uketrend.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá