Rakúsko dáva stopku fajčiarom. Tí si už čoskoro v baroch a reštauráciach nezapália

  • Po mnohých návrhoch a 18 mesiacoch politickej ignorancie sa konečne v Rakúsku pristúpilo k možnosti o ochrane nefajčiarov v baroch a reštauráciách aspoň diskutovať
  • Rozpravy napokon prerástli do realizácie a zákon nadobudne reálnu platnosť už v novembri tohto roku
Unsplash
  • Po mnohých návrhoch a 18 mesiacoch politickej ignorancie sa konečne v Rakúsku pristúpilo k možnosti o ochrane nefajčiarov v baroch a reštauráciách aspoň diskutovať
  • Rozpravy napokon prerástli do realizácie a zákon nadobudne reálnu platnosť už v novembri tohto roku

Hoci sú odporcovia z noviniek nadšení, biznis trpí. Na portáli denníka NY Post sa uvádza, že zákon sa nemilým spôsobom dotkne mnohých rakúskych gastronomických zariadení. Pôjde najmä o vidiecke prevádzky a nočné podniky.

Iniciatíva Don’t smoke, ktorá pred rokom rozbehla petíciu podporujúcu zákaz fajčenia v gastronomických zariadeniach, sa na svojej facebookovej stránke vyjadrila, že ide o „veľký deň pre zdravie Rakúšanov a Rakúšaniek“. Petíciu však v tom čase podpísal zhruba jeden z desiatich Rakúšanov.

Naopak v severských krajinách, kde sa progresivita a novátorské tendencie v oblasti zdravia len tak sypú z rukáva, nastali dramatickejšie zmeny v legislatíve podporujúcej zákon pre ochranu nefajčiarov než v susednom Rakúsku. Od 1.júla pribudlo vo Švédsku ešte viac verejných priestranstiev, kde je fajčiť zakázané. Týka sa to aj elektronických cigariet.

zdroj: Pixabay

Už viac nejde len o priestory pred reštauráciami a barmi, či zastávky autobusov a električiek. Obmedzenia sa týkajú detských ihrísk a terás.

Prognózou do budúcnosti je krajina bez fajčiarov. Švédske ministerstvo zdravotníctva považuje túto zmenu nielen za výrazný krok v ochrane ľudského zdravia, ale pomáha tiež eliminovať riziko, ktoré fajčenie spôsobuje fajčiarom pasívnym. Pravdou je, že aj vďaka predošlým legislatívnym opatreniam sa vo Švédsku znížilo percento fajčiarov o takmer 5%, informuje portál macrotrends.net.

Severské krajiny sú v mnohých veciach veľmi progresívne a novátorské. V roku 2005 sa prijal a zrealizoval zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách. V pondelok pribudli nové miesta. V roku 2025 bude pravdepodobne táto škandinávska krajina nefajčiarska.

Už v roku 2009 padol z úst Európskej Únie návrh o zákaze fajčenia na verejných priestranstvách. V súčasnosti platí tento zákaz v 17 krajinách EÚ, no len v niekoľkých ide o úplný zákaz a ochranu nefajčiarov či pasívnych fajčiarov.

zdroj: Unsplash

Ako informuje Denník N, keď koncom mája v roku 2019 prešla drastickou zmenou aj susedná Česká republika a neobmedzila, ale rovno zakázala fajčenie v baroch a reštauráciách či na pracoviskách, Slováci sa len nechápavo prizerali. Keďže išlo o jednu z posledných krajín v Európskej Únii, kde si mohli fajčiari bezstarostne bohémsky užívať cigaretku nielen pri pive, ale aj pri jedle, bol najvyšší čas reagovať na apely najvyšších a s vervou sa pustiť do boja za zdravšie životy krajanov. Hoci návrhy na zmiernene zákona padli mnohokrát, lekári dodnes bojujú za jeho prísne dodržiavanie.

Keď sa bavíte s priemerným Čechom, povie vám, že mu takýto zákaz vôbec nevadí. Okrem toho, že sa znížilo percento srdcovo-cievnych ochorení, zmenšili sa aj rady sociálnych a príležitostných fajčiarov. Otázne však je, či by po vzore Švédska ostali na českých tvárach rovnaké úsmevy.

Obyvatelia veľkých európskych miest dávajú jasné signály, že fajčenie je nemoderné a stáva sa ešte nemodernejším. K odporcom sa pridáva aj slovenský urbánny svet. Keďže legislatívna ochrana na ochranu nefajčiarov u nás neexistuje, môžeme sa aspoň prizerať severanom, ako sa s prohibíciou vysporiadajú a ako im budú klesať negatívne a stúpať pozitívne čísla.

Zdroj: NY Post, macrotrends.net , Don’t Smoke FB Page, Denník N, Ec.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá