Reaktory v Černobyle sa opäť zahrievajú. Experti tvrdia, že ďalšia nehoda sa nedá vylúčiť

  • Černobyľská jadrová elektráreň 35 rokov po výbuchu vyvoláva obavy expertov
  • Senzory pred niekoľkými dňami zachytili rastúci počet neutrónov signalizujúcich štiepenie v jednej z neprístupných komôr vo vnútri elektrárne
pjimage (83)
Unsplash/Sophie Keen Unsplash/Vladyslav Cherkase
  • Černobyľská jadrová elektráreň 35 rokov po výbuchu vyvoláva obavy expertov
  • Senzory pred niekoľkými dňami zachytili rastúci počet neutrónov signalizujúcich štiepenie v jednej z neprístupných komôr vo vnútri elektrárne

Počas najnovších testov sa totiž ukázalo, že reaktory „pochované“ hlboko pod betónovým sarkofágom a tonami ocele, sa opäť zahrievajú. Informoval o tom vedecký portál sciencemag.org.

„Je to ako žeravé uhlíky v ohnisku,“ povedal Neil Hyatt, vedec z univerzity v britskom Sheffielde. Ukrajinskí odborníci sa usilovne snažia zistiť, či reaktory sami vychladnú alebo si budú vyžadovať mimoriadne zásahy, aby sa zabránilo ďalšej nehode.

zdroj: Unsplash/Yves Alarie

V hre je aj ďalšia katastrofa

Senzory pred niekoľkými dňami zachytili rastúci počet neutrónov signalizujúcich štiepenie v jednej z neprístupných komôr vo vnútri elektrárne. „Existuje mnoho nejasností. Ale nemôžeme vylúčiť možnosť nehody,“ vyhlásil Maxim Saveliev z Inštitútu pre bezpečnostné problémy jadrových elektrární v ukrajinskom Kyjeve.

Podľa Savelieva majú kompetentní napriek stúpaniu neutrónov niekoľko rokov, aby prišli na to, ako zvládnuť potenciálnu hrozbu. Akýkoľvek zásah bude určite zaujímať aj Japonsko, ktoré sa vyrovnáva s následkami vlastnej jadrovej katastrofy spred 10 rokov vo Fukušime.

zdroj: Unsplash/Kato Blackmore

Havária v Černobyle sa odohrala v noci z 25. na 26. apríla 1986 počas nevydareného testu, pri ktorom sa prehrial a vybuchol jeden z reaktorov, z ktorého začala unikať radiácia. Do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá