Rebríček najlepších šalátov na svete ukázal slovenskú hviezdu: Treska patrí medzi TOP lahôdky

  • V top 50 sa ocitlo aj susedné Poľsko
  • Do top 3 sa dostali šaláty z Tuniska, Bulharska a Grécka
Treska, Slovensko
Treska, Slovensko, Wikimedia/LyukSK Unsplash/David Jusko
  • V top 50 sa ocitlo aj susedné Poľsko
  • Do top 3 sa dostali šaláty z Tuniska, Bulharska a Grécka

TasteAtlas, ktorý sa popisuje ako svetový atlas tradičných jedál, surovín a autentických reštaurácií, tentokrát prišiel s prelomovým rebríčkom tých najlepších šalátov na svete. Čo je ešte viac prekvapivé, je fakt, že Slovensko sa so svojou legendárnou treskou ocitlo v prvej päťdesiatke tých najlepších vôbec. 

Slovenská treska sa ocitla na 45. mieste s hodnotením 4 hviezdičky z piatich. 

Online sprievodca tradičným jedlom TasteAtlas opísal tresku ako tradičný slovenský šalát vyrobený z kombinácie tresky, majonézy, mrkvy, cibule, octu, horčice a korenia. Na webe uviedli aj postup, ako si domácu tresku pripraviť. 

Treska sa pripraví zo zmesi octu, vody a bobkových listov, uvarí sa a následne sa pridá samotná ryba – treska – a zmieša sa s uvarenou mrkvou a ostatnými ingredienciami. Hotová treska sa nechá odstať v chladničke aspoň na 24 hodín a môže sa konzumovať. Ako portál uviedol, s fantastickou receptúrou komerčnej tresky prišiel v roku 1954 Július Boško, šéfkuchár z Nového Mesta nad Váhom.

V top 50 sa ocitlo aj susedné Poľsko. Na 32. mieste sa umiestnili s ich šalátom zvaným Surówka, s hodnotením 4,2. Je to tradičný šalát z Poľska, ktorý pozostáva z čerstvej zeleniny a ovocia. Môže byť poliaty olivovým olejom, koreninami, soľou, citrónovou šťavou či krémovým dresingom z kyslej smotany, jogurtu alebo majonézy.

Pozostávať môže z hrubo nakrájanej mrkvy, jabĺk, cibule, bielej kapusty, kyslej kapusty, pričom portál uviedol, že veľmi závisí aj od ročného obdobia.

Poľsko nestagnuje a ocitá sa aj na 18. mieste so šalátom s názvom Mizeria. Je to jeden z najznámejších šalátov krajiny, ktorý pozostáva z jemne nakrájaných uhoriek a tie sú dochutené soľou, korením a zmiešané s kyslou smotanou či jogurtom. Mizeria sa podáva k mäsitým jedlám, napríklad k rezňom, či k ryži alebo zemiakom. 

Do top 3 sa dostali „národné“ šaláty z Tuniska, Bulharska a Grécka.

Mechouia Salad z Tuniska, s hodnotením 4,6 na mieste číslo tri, je vyrobený z grilovanej, nakrájanej cibule, papriky, paradajok a cesnaku. Celá zmes je poliata olivovým olejom a ochutená rascou, soľou a čiernym korením.

Druhú priečku obsadil šalát Šopska z Bulharska. Je to tradičný studený šalát, ktorý je zároveň jedným z národných bulharských jedál. Šalát obsahuje nakrájané paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a bulharský syr. Najčastejšie sa podáva počas leta ako osviežujúci doplnok k jedlu. Ak budeš leto tráviť na bulharskej pláži, nezabudni si k obedu naložiť poriadny bulharský „šmak“.

Prvú priečku obsadilo Grécko s hodnotením 4,7, so šalátom menom Dakos alebo aj ntakos.

Tento šalát je tradičným krétskym jedlom, ktoré obsahuje sucháre z jačmeňa „paximadi“, rozdrobený syr myzithra, nakrájané zrelé paradajky, olivy, kapary, čerstvé oregano a niekoľko kvapiek kvalitného olivového oleja. 

Či už budeš na letnej dovolenke v Grécku, Bulharsku, Tunisku, Poľsku či doma na Slovensku, šaláty svetových rozmerov si nesmieš nechať ujsť.

Zdroj: Taste atlas 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá