Jedna chyba na recepte na lieky ťa môže vyjsť pekne draho: Ako keby si si ani neplatil odvody

  • Poisťovňa zaznamenala zvýšený počet žiadostí o preplácanie liekov
  • Narastá aj počet prípadov, kedy poisťovňa nemôže tieto náklady finančne nahradiť
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Marek Studzinski TASR/Pavel Neubauer TASR/Jaroslav Novák
  • Poisťovňa zaznamenala zvýšený počet žiadostí o preplácanie liekov
  • Narastá aj počet prípadov, kedy poisťovňa nemôže tieto náklady finančne nahradiť

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) na svojom webe informuje, že práve z dôvodu výpadku viacerých liekov zaznamenali zvýšený počet žiadostí o preplácanie kategorizovaných liekov na predpis, ktoré si ich poistenci vyberajú mimo Slovenska, v zahraničí.

Okrem toho narastá aj počet prípadov, kedy poisťovňa poistencovi nemôže tieto náklady finančne nahradiť, a to preto, že lekár nesprávne vypíše recept – označí poistenca ako samoplatcu.

„Ak lekár predpíše pacientovi liečenému na Slovensku napríklad liek na hypertenziu a pacient si liek vyberie v zahraničí, ide o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, na ktorú má v rámci EÚ nárok. Pacient si v lekárni za liek zaplatí a poisťovňa mu následne preplatí tieto náklady do výšky, akoby si liek vybral na území SR,“ uvádza poisťovňa na svojom webe.

Keďže poisťovňa zaznamenala aj vyšší počet prípadov, kedy je recept vypísaný nesprávne a poistenec je označený ako samoplatca, nárok na preplatenie lieku poisťovňou už nemá.

Liek uhrádza poisťovňa, nie pacient

Všeobecná zdravotná poisťovňa preto upozorňuje poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby „pri vypisovaní receptu, za účelom vyzdvihnutia kategorizovaného lieku v zahraničí uvádzali, že liek uhrádza poisťovňa, nie pacient“. Ak tak nevykonajú, z poistenca sa automaticky stane samoplatca, ktorý nemá nárok na následné preplatenie lieku. 

Poisťovňa neupozornila len lekárov, ale aj pacientov, aby si pri preberaní receptu skontrolovali správnosť údajov a správnosť označenia spôsobu úhrady.

Keďže zahraničné a slovenské elektronické systémy nie sú prepojené, poistenec potrebuje mať aj papierovú formu receptu, respektíve kópiu elektronického receptu, aby liek mohol dostať aj v zahraničí. 

Poisťovňa nepreplatí lieky, ktoré si vyberieš v zahraničí automaticky. Na to, aby ti to ako poistencovi bolo preplatené, musíš podať žiadosť o preplatenie lieku. Tú nájdeš na webe VšZP. No to stále nie je všetko. „O preplatenie nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť môžete požiadať už počas Vášho pobytu v niektorom členskom štáte EÚ vo vybranej zdravotnej poisťovni,“ uvádza poisťovňa. 

Ak nevyužiješ možnosť preplatenia liekov ešte počas pobytu v krajine, ale učiníš tak až doma na Slovensku, na pobočkách VšZP vyplníš tlačivo – žiadosť o preplatenie nákladov v zdravotnej starostlivosti poskytnutej v inom členskom štáte Európskej únie, „na Islande, v Lichtenštajnsku, v Nórsku a vo Švajčiarsku zaplatených priamo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti z iného členského štátu“, a k nej priložíš:

1. Originál doklad o zaplatení, ktorým je:

  • doklad z registračnej pokladne, príjmový pokladničný doklad alebo doklad, v ktorého texte je potvrdené prijatie sumy, ak ide o hotovostnú platbu,
  • originál ústrižku o zaplatení poštovej poukážky, kópia výpisu z účtu, originál debetného avíza z banky alebo pobočky zahraničnej banky, alebo originál potvrdenia o odpísaní finančnej sumy z bankového účtu, ak ide o bezhotovostnú platbu;

2. záznam o ošetrení, respektíve správa o poskytnutej zdravotnej starostlivosti,

3. originál doklad s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov, ako faktúra, vyúčtovanie zdravotných výkonov, lekársky predpis pri predpísaní liekov, lekársky poukaz pri predpísaní zdravotníckej pomôcky.

Posťovňa uviedla, čo nie je dokladom o zaplatení, a to: faktúra, účet, vyúčtovanie zdravotnej starostlivosti s rozpisom poskytnutých výkonov, potvrdenka o poskytnutí starostlivosti a ani bankový príkaz na úhradu alebo medzinárodný príkaz na úhradu.

Zdroj: VšZP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá