Revolučná fotobunka, ktorá mení skleníkové plyny z atmosféry na lacné palivo

  • Americký objav by mohol poskytnúť nový prístup ku výrobe paliva a redukcii emisií.
collage
  • Americký objav by mohol poskytnúť nový prístup ku výrobe paliva a redukcii emisií.

Výskumníci z University od Illinois at Chicago (UIC) vytvorili solárnu bunku, ktorá iba pomocou slnečného svetla dokáže premeniť atmosférický oxid uhličitý na lacné a použiteľné uhľovodíkové palivo.

Táto nová solárna bunka nie je fotovoltická – je fotosyntetická,“ hovorí jeden z výskumníkov Amin Salehi-Khojin. „Namiesto produkovania energie neudržateľným jednosmerným spôsobom z fosílnych palív na skleníkové plyny, môžeme teraz tento proces zvrátiť a pomocou slnečného žiarenia zrecyklovať oxid uhličitý v atmosfére.“

extra_large-1469808805-cover-image

foto: iflscience.com

Výsledky štúdie sú publikované v časopise Science a popisujú technológiu, ktorá by mohla vyrábať palivo v cene porovnateľnej so súčasným benzínom.

Bunka pracuje podobným spôsobom ako list. No namiesto premeny oxidu uhličitého a svetla na kyslík a cukry, táto solárna bunka produkuje Syngas – syntetický plyn, ktorý je zmesou vodíka a kysličníka uhoľnatého. Tento plyn sa potom môže buď priamo spáliť, alebo premeniť na diesel alebo iné uhľovodíkové palivá.

Tento technologický úspech bol možný vďaka špeciálne pripravenému volfrámovému katalyzátoru, ktorý spravil reakciu 1 000-krát rýchlejšou a 20-krát lacnejšou ako bežné katalyzátory z ušľachtilých kovov.

Nový katalyzátor je aktívnejší, čo znamená, že dokáže lepšie rozbíjať chemické väzby oxidu uhličitého,“ hovorí hlavný autor štúdie Mohammad Asadi. Tím, ktorý bunku vymyslel, už podal žiadosť o dočasný patent.

car-free_647_122315103144

foto: intoday.in

Vo svete je okolo 1,2 miliardy motorových vozidiel. Toto číslo zahŕňa všetko od motoriek až po nákladné autá. Klimatické zmeny sú jasným problémom nás všetkých, a preto by sme sa mali snažiť o budúcnosť poháňanú obnoviteľnými zdrojmi.

No musíme byť realistický ohľadom postupu, ako to dosiahnuť. Udržateľná výroba palív, v kombinácii s lepším manažmentom zdrojov a vyššou energetickou efektivitou, vyzerá ako dobrá stratégia na zmenšenie našej závislosti na fosílnych palivách.

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: iflscience.com/intoday.in

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK