Revolučný krok v liečbe rakoviny kože: Zachrániť ťa môže špeciálny objektív v smartfóne

  • Rakovinu kože bude po novom možné diagnostikovať oveľa rýchlejšie
  • Postačí na to iba smartfón so špeciálnym objektívom
Diagnostika rakoviny Kobe
Ilustračné foto, Wikimedia Commons/Linda LaBonte Britt
  • Rakovinu kože bude po novom možné diagnostikovať oveľa rýchlejšie
  • Postačí na to iba smartfón so špeciálnym objektívom

Rakovina kože je jednou z najčastejších foriem rakoviny, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete. Včasná diagnostika a liečba môžu mať obrovský vplyv na prežitie pacientov. Avšak, pre nedostatok dermatológov a dlhé čakacie doby sa často stáva, že sa rakovina kože zisťuje neskoro, čo zvyšuje riziko jej šírenia a zníženie úspešnosti liečby.

Vďaka novému špeciálnemu objektívu však bude možné diagnostikovať rakovinu kože oveľa rýchlejšie. Ako uvádza portál The Independent, nová technológia by mala pomôcť odbremeniť aj ambulancie špecialistov. 

Momentálne testujú revolučný objektív v Anglicku. Dokáže zhotoviť veľmi detailné snímky kože, a tak skôr aj identifikovať zhubný nádor. 

Zdvojnásobenie počtu pacientov

Táto nová metóda by mohla zmeniť prístup k diagnostike rakoviny kože a poskytnúť pacientom príležitosť získať rýchlu odozvu a zároveň zvýšiť ich šance na úspešnú liečbu.

Objektív nájde svoje využitie v kožných ambulanciách, ale aj v niektorých ambulanciách všeobecných lekárov a v komunitných diagnostických centrách.

Britská národná zdravotná služba plánuje do júla rozšíriť tzv. „teledermatológiu“ vo všetkých oblastiach Anglicka. Očakáva sa, že táto technológia umožní dermatológom zdvojnásobiť počet pacientov, ktorých dokážu diagnostikovať za jeden deň.

Taktiež pomôže lekárom všeobecných ambulancií na vidieku pri diagnostikovaní bez toho, aby pacienti museli navštíviť špecialistu v meste.

Skrátenie čakacej doby u lekára

Podľa britských zdravotníkov sa počas predchádzajúcej testovacej fázy v Británii zistilo, že zariadenie pomohlo vyhnúť sa približne 10-tisícom zbytočných návštev u dermatológa. Taktiež uviedli, že momentálne sa testujú nástroje umelej inteligencie na posúdenie prítomnosti rakoviny kože.

Zdravotníci z Británie dodávajú, že využívanie digitálnych technológií v zdravotníctve je mimoriadne dôležité, aby sa skrátili čakacie doby u lekárov a znížil sa celkový tlak na zdravotníctvo.

melanóm rakovina kože
zdroj: TASR/František Iván

Diagnóza v predstihu

Krvný test Galleri by mohol urýchliť diagnostiku pre viac ako 50 rôznych typov rakoviny, naznačuje nová vedecká štúdia. TASR o tom informuje podľa denníka The Independent.

Test Galleri dokázal odhaliť príznaky rakoviny u 323 zo 6 238 ľudí, ktorí v Anglicku alebo Walese navštívili praktického lekára s podozrením na symptómy ochorenia. Rakovinu následne diagnostikovali 244 z týchto 323 pacientov.

Tento krvný test tak má potenciál v predstihu diagnostikovať niektoré onkologické ochorenia. V 85 percentách pozitívnych prípadov sa dalo určiť aj pôvodné miesto výskytu rakoviny.

Zistenia zo štúdie prezentovali na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie a publikovali v časopise The Lancet Oncology. Test vyvinula kalifornská biotechnologická spoločnosť Grail a koniec jeho skúšobnej fázy sa očakáva koncom tohto roka.

Prvý krok

Test Galleri zisťuje fragmenty nádorovej DNA v krvnom obehu. Pri niektorých typoch rakoviny sa objavuje ešte pred citeľnými symptómami ochorenia a jeho presnosť skúmajú vedci z Oxfordskej univerzity. Galleri bol „najúspešnejší“ pri rakovine hrubého čreva (37 percent), pľúc (22 percent), maternice (8 percent), pažeráka a žalúdka (6 percent) a vaječníkov (4 percentá).

Úspešnosť sa líšila v závislosti od štádia ochorenia – presnejší bol v pokročilom štádiu (95 percent), vo veľmi ranom štádiu to bolo „len“ 24 percent. Neodhalí ani všetky druhy rakoviny a nenahrádza ani skríningové programy NHS (zdravotnícky systém v Británii) pre rakovinu prsníka, krčka maternice a hrubého čreva.

„Štúdia je prvým krokom, ako otestovať nový spôsob čo najrýchlejšej identifikácie rakoviny. Jej skoršia detekcia je životne dôležitá a tento test by nám mohol pomôcť zachytiť viac rakoviny v skoršom štádiu a zachrániť tisíce životov,“ povedal profesor Peter Johnson, riaditeľ NHS pre rakovinu.

rakovina
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

„Pacienti, ktorých stav je diagnostikovaný v prvej fáze ochorenia, majú až desaťkrát vyššiu šancu na prežitie v porovnaní s pacientami diagnostikovanými vo štvrtej fáze,“ uviedol v roku 2020 profesor Vladimír Janout z Univerzity Palackého v Olomouci.

„Väčšina pacientov najskôr navštívi lekára primárnej starostlivosti so symptómami ako strata hmotnosti, anémia alebo bolesť brucha. (Určenie príčiny) môže byť zložité, pretože ich môže spôsobovať viacero (onkologických) príčin,“ povedal Brian Nicholson z Oxfordskej univerzity.

Na presnejšiu diagnózu preto pacienti podstupujú invazívne a nákladné vyšetrenia. Ich liečba by sa však mohla začať oveľa skôr a s väčším úspechom, ak by sa rýchlo vylúčili iné možné diagnózy.

Zdroje: The Independent, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá