Robert Kaliňák je na slobode. Vo väzení si čítal, píše Lucia Jesenská

  • Najvyšší súd prepustil Roberta Kaliňáka
  • Lístky na vlaky do Chorvátska sú už v predaji
  • Biely dom bude mať novú hovorkyňu
robert Kaliňák
TASR/Martin Baumann, Facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO
  • Najvyšší súd prepustil Roberta Kaliňáka
  • Lístky na vlaky do Chorvátska sú už v predaji
  • Biely dom bude mať novú hovorkyňu

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Exministra Roberta Kaliňáka prepustili z väzby
  • Slováci sa tento rok pohrnú vlakmi do Chorvátska. Odštartoval predaj lacných lístkov z Bratislavy
  • Ruské médiá ňou boli posadnuté, ponížiť ju chcel i samotný Putin. Odchádza Bidenova „sekera“

Kaliňák na slobode

Piatok 13-teho so sebou prináša rôzne správy. Napríklad aj jednu o tom, že Robert Kaliňák je opäť na slobode. Jeho prípad dostal na Najvyššom súde senát Juraja Klimenta, ktorý aj napokon rozhodol o jeho prepustení.

Politici zo Smer-SD opakovane na sudcu Klimenta útočili a nešetrili kritikou o tom, že údajne porušoval zákony. Aj keď námietky boli najprv neúspešné, koniec týždňa priniesol obrat – senát dal za pravdu Kaliňákovi v tom, že do väzby nepatrí.

„Trestné stíhanie obvineného považuje senát NS SR vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné, avšak sťažnostný súd, na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil,“ povedala hovorkyňa.

Obvinený Kaliňák si po prepustení zobral slovo. Novinárom povedal, že z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa obvinený nie je. Obvinený má byť podľa jeho slov z úniku daňového tajomstva.

Situáciu však viac komentovať nechcel a dodal, že viac informácií sa verejnosť dozvie neskôr. Okrem toho nezabudol podotknúť frázu, ktorá z úst smerákov vychádza často – že v jeho a v prípade Roberta Fica ide o politický proces.

kalinak
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vyjadril sa aj k tomu, ako strávil čas vo väzbe. „Vo väzbe som veľa čítal, veľa som sa učil,“ opísal svoje dni za mrežami s tým, že so žiadnymi inými väznenými sa nestretával.

Taktiež povedal, že mal pravidelné vychádzky a skonštatoval, že vo väzbe síce nemučia ľudí, ale za mučenie považuje svoje obmedzenie na slobode a to, že ho odtrhli od rodiny. Aj napriek tomu, že je na slobode, Kaliňák plánuje ostať na Slovensku.

Bývalý minister vnútra je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva. Viac si prečítaš v našom článku.

Vlakom až k moru

Dovolenková sezóna sa pomaly rozbieha. Ako to už býva zvykom, mnoho Slovákov sa tradične rozhodne stráviť čas v Chorvátsku. Aj napriek tomu, že doposiaľ tam ľudia cestovali autom, možno je čas na zmenu.

Čoraz viac sa totiž do popredia dostávajú žlté vlaky RegioJet, ktoré začali prepravovať dovolenkárov z Bratislavy do Chorvátska už predminulé leto. Tieto linky ani zďaleka nezívali prázdnotou.

Ukázalo sa, že ľudia radi vymenia autá za vlaky. Priemerná obsadenosť spojov bola totiž 90 %. A čo funguje, k tomu sa ľudia vracajú. Preto je už teraz nad slnko jasné, že história sa bude opakovať.

regiojet
zdroj: TASR/Michal Svítok

Ak plánuješ dovolenku v Chorvátsku, máme pre teba dobrú správu. RegioJet opäť spustil predpredaj lístkov na svoje vlakové spoje do chorvátskej Rijeky, Splitu a Záhrebu. Na vlaky budú nadväzovať aj špeciálne autobusy, ktoré ťa potom odvezú do desiatok destinácií na celom pobreží Jadranu.

Prvý dovolenkový vlak bude vypravený už 3. júna. Zatiaľ nie je známe, aká bude ich finálna pravidelnosť, no minulý rok tieto vlaky premávali trikrát týždenne – v piatok, v nedeľu a v utorok. V júli a auguste dokonca jazdili každý jeden deň.

Chorvátsko
zdroj: Unsplash/anikin

Rozhodne ťa poteší aj fakt, že ceny lístkov sú nastavené nízko. Za jednosmerný cestovný lístok vrátane rezervácie a všetkých služieb zaplatíš okolo 24 eur. Ak preferuješ väčší komfort a rozhodneš sa pre spací vozeň, cesta ťa vyjde okolo 30 eur.

Doba sa mení a auto už nie je jediný prostriedok, vďaka ktorému sa môžeme dostať do obľúbeného Chorvátska. Ak ťa zaujíma viac o vlakoch spoločnosti RegioJet, prečítaj si náš článok.

Prácu snov necháva pre rodinu

Sú ľudia, ktorí sa na spoločnosť snažia zapôsobiť roky, no nepodarí sa im to. Iným sa to aj podarí, no nie v úplne pozitívnom svetle. A potom sú aj takí, ktorí zanechajú hlbokú stopu v ľuďoch už po krátkom čase.

Práve do tretej skupiny patrí 43-ročná Jen Psakiová, ktorá pôsobí vo funkcii hovorkyne Bieleho domu. Dlho to tak už nebude, pretože 13. mája odchádza.

Jen
zdroj: Flickr/Cameron Smith

Dôvodom odchodu majú byť jej dve malé deti a manžel: „Odchádzam, lebo mám štvorročné a šesťročné deti. Sú to najdôležitejší ľudia v mojom živote. A, samozrejme, môj manžel, okrem toho som vždy vedela, že keďže som predtým pracovala v Bielom dome, nie je to práca, ktorú by som mohla robiť navždy.“

Funkciu Jen Psakiovej tak už čoskoro nahradí jej doterajšia zástupkyňa Karine Jean-Pierreová. Niektorí v tejto súvislosti hovoria o historickej voľbe, pretože ide o prvú černošku, a zároveň otvorene priznanú lesbičku na tomto poste.

Vráťme sa však späť k Jen. Chválou na jej adresu nešetril ani prezident Biden: „Jen Psakiová nastavila štandard pre návrat slušnosti, rešpektu a dekóra do zasadacej miestnosti Bieleho domu.“

Zároveň sa jej poďakoval za to, že zvýšila latku, komunikovala priamo a pravdivo s občanmi USA a zachovala si pri tom zmysel pre humor. Aj napriek tomu, že jej odchod zasiahol mnohých, nie je až tak prekvapujúci. Jen už pred rokom povedala, že sa tejto pozície vzdá z rodinných dôvodov.

My sme si pre teba pripravili príbeh tejto inšpiratívnej ženy. V článku sa dozvieš všetko o tom, čo ju doviedlo k pozícii hovorkyne Bieleho domu, ale aj to, v ktorých momentoch svojho života hviezdila najviac.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá