Rok 2024 prináša zmeny pre skupinu Sloveniek, nárok majú na niekoľko dávok a prilepšení (PREHĽAD)

  • Tehotné ženy alebo osamelé matky môžu v roku 2024 využiť mnoho dávok a prilepšení
  • Zisti, kde si treba príspevok, dávku či iný benefit, vybaviť
Tehotná žena sedí za stolom a drží papier v ruke.
Ilustračné foto, Freepik/@shurkin_son
  • Tehotné ženy alebo osamelé matky môžu v roku 2024 využiť mnoho dávok a prilepšení
  • Zisti, kde si treba príspevok, dávku či iný benefit, vybaviť

Ak práve očakávaš prírastok do rodiny alebo si už rodičom, máme pre teba dôležité informácie. V roku 2024 existuje niekoľko nárokov a benefitov, ktoré vám môžu uľahčiť rodičovstvo osamelým mamičkám alebo tehotným ženám.

Ponúkame ti prehľad toho, aké príspevky a dávky ti náležia a ako si ich môžeš vybaviť.

Materská dávka

Ako matka máš nárok na materskú dávku, ktorá je súčasťou nemocenského poistenia a súvisí s tehotenstvom a starostlivosťou o dieťa. Ako uvádza portál Peniaze.sk, na získanie tejto dávky potrebuješ byť nemocensky poistená minimálne 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

Od 1. januára 2024 sa do tohto obdobia počíta aj doba štúdia na strednej alebo vysokej škole, ak sa toto štúdium berie ako príprava na povolanie podľa § 10 zákona o sociálnom poistení. Všetky tvoje ukončené aj aktuálne nemocenské poistenia sa započítavajú do celkovej doby poistenia.

Nárok na materskú dávku začína od 6. týždňa pred dátumom pôrodu, ktorý ti určí lekár, ale môže začať najskôr od 8. týždňa pred týmto dátumom. Ak by si rodila skôr, dávku materského dostávaš odo dňa pôrodu.

Tvoj nárok na materské obvykle končí po 34 týždňoch od jeho začiatku. Existujú aj prípady, keď sa materská dávka vypláca v predĺženom režime, a to v špecifických situáciách.

V predĺženom režime sa materské vypláca, ak matka porodila dvojičky alebo viac detí a stará sa aspoň o dve z nich – v tomto prípade môže dostať materské až do 43. týždňa. Ak je osamelá matka, materské môže dostať až do 37. týždňa.

Materské sa vypláca za každý deň a jeho výška je 75 % z denného vymeriavacieho základu. Tento základ sa počíta z príjmu poistenkyne. Vyplácanie materského zabezpečuje Sociálna poisťovňa. V určitých prípadoch môže túto dávku využiť aj otec.

Tehotenská dávka a tehotenské štipendium

Ak je matka tehotná a v dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa tehotenstva, ktorý určil lekár, bola nemocensky poistená aspoň 270 dní, má právo na tehotenské dávky.

Nárok na tehotenské dávky začína od 27. týždňa tehotenstva, ktorý určí lekár, a končí sa dňom ukončenia tehotenstva.

Podobne ako pri materskom, aj tehotenské dávky sa vyplácajú denne. Ich výška je 15 % z denného vymeriavacieho základu, ktorý sa môže líšiť, ale nie je nižší ako 10 % denného vymeriavacieho základu určeného z dvojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu, platného v roku o dva roky skôr, než je rok vzniku nároku na tehotenské. Tieto dávky poskytuje Sociálna poisťovňa.

Tehotenské štipendium je určené pre plnoleté žiačky alebo študentky, ktoré sú tehotné, majú trvalý pobyt v Slovenskej republike a neuplatňujú si nárok na tehotenské dávky zo systému sociálneho poistenia.

Štipendium pre tehotné žiačky a študentky sa priznáva od 27. týždňa tehotenstva, ktorý určí lekár. Nárok na jeho vyplácanie končí v prípade, ak žena získa nárok na tehotenské dávky, keď sa tehotenstvo skončí, alebo ak žena ukončí štúdium na vysokej škole, resp. prestane byť žiačkou strednej školy. U žiačok stredných škôl môže nárok na štipendium zaniknúť aj v prípade ich podmienečného vylúčenia zo školy.

Štipendium pre tehotné študentky a žiačky činí 200 eur mesačne. Ak ide o študentku vysokej školy, rozhoduje o priznaní štipendia rektor alebo dekan, ak to štatút vysokej školy umožňuje. V prípade žiačky strednej školy rozhoduje o štipendiu riaditeľ školy.

Nárok na tzv. kočíkovné

Matka má právo na jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa, ak má bydlisko a trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Pre získanie tohto príspevku je potrebné uzavrieť dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dieťa s detským lekárom a pravidelne navštevovať gynekologické prehliadky počas tehotenstva. Nárok na príspevok nevznikne, ak matka opustí nemocnicu po pôrode spôsobom, ktorý je v rozpore s pravidlami pre prepustenie z nemocnice.

Príspevok pri narodení dieťaťa je jednorazový a jeho suma závisí od počtu predchádzajúcich pôrodov. Pri dieťati narodenom z prvého až štvrtého pôrodu je to 829,86 eur. Ak ide o dieťa narodené z piateho alebo ďalšieho pôrodu, suma príspevku je 151,37 eur. V prípade, že sa narodí viacero detí naraz, suma príspevku sa navyše zvyšuje o 75,69 eur za každé z týchto detí.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vypláca príspevok pri narodení dieťaťa automaticky. V určitých situáciách, ako je úmrtie matky alebo ak súd zverí dieťa do osobnej starostlivosti otca, môže tento príspevok čerpať aj otec.

Jednorazový príspevok od obce a príspevok na viac súčasne narodených detí >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Peniaze.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá