Rozhovor s Pavlom Durovom – ruským Markom Zuckerbergom

  • Startitup sa ti snaží prinášať zaujímavé príbehy z celej Európy. Minulý rok som sa preto rozhodol vycestovať do Helsínk na skvelý startupový festival Arctic15. V rámci tohto eventu som mal možnosť stretnúť sa so zakladateľom ruskej sociálnej siete VKontakte (VK) a Telegram Messengeru Pavlom Durovom, ktorý je pre mnoho ľudí ruským Markom Zuckerbergom.
image_1432636076.jpeg
  • Startitup sa ti snaží prinášať zaujímavé príbehy z celej Európy. Minulý rok som sa preto rozhodol vycestovať do Helsínk na skvelý startupový festival Arctic15. V rámci tohto eventu som mal možnosť stretnúť sa so zakladateľom ruskej sociálnej siete VKontakte (VK) a Telegram Messengeru Pavlom Durovom, ktorý je pre mnoho ľudí ruským Markom Zuckerbergom.

V rámci skupiny novinárov z celej Európy, ktorej som členom aj ja, sa nám podarí raz za čas dotiahnuť na pokec nejakú veľmi zaujímavú osobu. V Helsinkách to bol samotný Pavel Durov, ktorý na prvý pohľad pôsobí veľmi skromne až introvertne. Na to, že je majetok tohto chlapíka odhadovaný na 260 miliónov dolárov, sa správal veľmi “normálne”. :)

Doma v Rusku sa však už necíti vôbec ako doma, keďže bol pred rokom nedobrovoľne vyhodený z vlastnej sociálnej siete. Po odmietnutí vydania osobných údajov ruským inštitúciám, ho jeho vlastní spoločníci vytlačili z VK. Neskôr Pavel v jednom svojom poste priznal, že obidvaja jeho spoločníci Alisher Usmanov a Igor Sechin sú len bábkami Vladimira Putina a defacto je VK v jeho rukách. Keďže ešte v čase, keď bol CEO tejto sociálnej siete založil Telegram Messenger, ktorý slúži práve na ochranu súkromia a osobných údajov, rozhodla sa mu to ruská oligarchia spočítať.

Dnes už nie je vlastníkom VK a plne sa sústredí na svoj nový projekt. Preto aj prvá otázka smerovala práve na Telegram.

Pavel Durov (Telegram) a Kevin Hale (Partner @Y Combinator), foto: vk.com

 

Pavel, povedz nám ako sa darí tvojmu novému projektu?

Myslím, že veľmi dobre. Prekročili sme hranicu 100 miliónov aktívnych userov mesačne, ktorí posielajú viacej ako 2 miliardy správ denne, čo si myslím, že je ohromné číslo. Potom čo som bol donútený predať môj podiel vo VK, mám dosť času sa venovať Telegramu. Možno si poviete, že “iba” 60 miliónov, ale treba si predstaviť, že pred dvoma rokmi ešte žiaden Telegram neexistoval, takže v mojich očiach to je veľký úspech. V niektorých oblastiach je Telegram dokonca #1 messenger. Napr. v takom Iráne a v ďalších arabských krajinách. Každý týždeň zaznamenávame cca. 5% nárast v počte userov, čo sú skvelé nárasty.

 

V porovnaní s takým Watsappom to však nie je nejaké ohromujúce číslo, či?

Pre nás je najdôležitejší počet správ, ktoré sa denne odošlú a nie až tak samotný počet userov. Na to sa sústredíme a prirodzene rastie aj počet aktívnych užívateľov.

 

 

Prečo by mal private user používať Telegram, keďže je viac zameraný na B2B ako na súkromné osoby?

Telegram je tak isto vhodný pre firmy ako aj pre súkromné osoby. Má minimálne 15 fičur, ktoré vie každý z vás využiť. Samozrejme asi všetci chceme, aby správy, ktoré posielame čítal iba ten, komu sú určené. Každý si potrebuje chrániť svoje súkromie a my mu to vieme ponúknuť. Telegram je ťažko enkryptovaný a neviem si predstaviť, že by z neho niekto len tak dokázal vytiahnuť osobné údaje. Taktiež viete cez Telegram posielať veľké súbory skoro bez obmedzenia (1,5 GB presne), či už fotky, videá, pdfka alebo iné súbory. Určite oceníte aj “self destruct time”, ktorý vašu správu po vami určenom čase zničí – nedá sa z nej samozrejme ani spraviť screenshot.

V neposlednom rade je náš messenger jeden z najrýchlejších, ak nie hneď najrýchlejší zo všetkých. Na rozdiel od iných messengerov, je Telegram čisto cloudová aplikácia a pracuje na viacerých dátových centrách simultánne. Tých výhod tam je ešte viacero, preto predpokladám, že toto nebude problém.

 

Myslíš si, že ľudia si naozaj až tak potrpia na ochrane súkromia?

Paradoxne v západnej Európe ani nie, keďže tu majú ľudia väčšiu dôveru k systému a lokálnym vládam.  Ja pochádzam ale z oblasti, kde je súkromie ozajstným problémom. Ja som ten problém mal každý deň, preto som sa rozhodol založiť Telegram. Taktiež majú problém so súkromím aj celebrity, ktorých smsky sa veľa krát záhadne zobrazia na internete. Poznám veľa známych osôb, ktoré používajú Telegram a sú s nim plne spokojní.

Spoločnosť je stale sledovaná a čím sa technológie zdokonaľujú, tým je ťažšie ochrániť svoje súkromie. Na každom kroku nájdete kamery, ktoré vás monitorujú a predpokladám, že väčšina z vás tu má iPhone alebo android telefón. :)

 

Odkedy si skončil vo VK, stalo sa ti, že si mal dočinenie so štátnou mocou?

Jeden krát bola za mnou polícia s tým, že Telegram nemôže ukladať osobné údaje. Vtedy chceli po nás údaje niektorých našich userov. Samozrejme sme im nič nevydali, to by bol pre nás začiatok konca. Nechceme ísť cestou Facebooku a Googlu. A popravde, aj keby sme chceli, tak by sme s tým mali problém, keďže ukladáme nejaké údaje ako IP adresy, ale to je asi už aj všetko.

Celková situácia v Rusku je však taká, že sme sa rozhodli premiestniť náš HQ do Berlína. Ruská vláda momentálne rozmýšľa, že zablokuje Telegram v Rusku. Ak sa tak rozhodne, asi tomu nezabránim. (smiech)

 

 

Čo si sa naučil za čas čo podnikáš?

Určite že nechcem závisieť na jednej jurisdikcii a preto sme sa premiestnili do Nemecka. V Rusku sme totiž experti na nečakane zmeny. :) V Nemecku je stabilná politická situácia a taktiež daňové zaťaženie. Nestabilita, rýchle zmeny, ale HLAVNE štátne represie ma naučili správne si vyberať partnerov a nedávať im priveľké podiely vo firme. Lebo vo VK dostali priveľké slovo a to začalo ničiť celú firmu. Pri Telegrame som si dal na to veľký pozor a zafinancoval som si ho celý radšej sám.

 

Aký cieľ sleduješ s Telegramom?

Každý projekt by mal byť finančne samostatný, aby sa sám vedel rozvíjať a platiť zamestnancom dobré platy, atď. (aj keď to nie je finančný projekt). Nie je našim cieľom zarobiť čo najviac peňazí ako sa len dá, ale cieľom je zostať samostatnými.

 

Prečo sa darí ruským lokálnym firmám konkurovať veľkým zahraničným spoločnostiam ako napr. Facebook?

Má to určite historické korene a ja by som to zhrnul do troch bodov.

  1.      veľmi fragmentovaná populácia
  2.      minimum regulácie internetu v Rusku, ešte 5 rokov dozadu
  3.      a hlavne, Rusko bolo dlho oddelené od západného sveta, čiže je tu aj určitá nedôvera

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK