Rusi majú obrovské problémy, unáhlili sa. Údajná správa ruského agenta prekvapila svet (NEWSLETTER)

  • Rusko má problémy s logistikou, svoje obavy vyjadril aj ruský spravodajca z FSB
  • Nórsko opäť vedie v ľudskom rozvoji. Ľudia majú dostupnú zdravotnú starostlivosť, tešia sa do práce a majú to iba na skok do prírody
  • Matovič navrhuje zmenu dôchodkov a aj pomoc samoživiteľom v dôsledku „Putinovho vykrádania peňaženiek“
rusko putin šampanské
TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP
  • Rusko má problémy s logistikou, svoje obavy vyjadril aj ruský spravodajca z FSB
  • Nórsko opäť vedie v ľudskom rozvoji. Ľudia majú dostupnú zdravotnú starostlivosť, tešia sa do práce a majú to iba na skok do prírody
  • Matovič navrhuje zmenu dôchodkov a aj pomoc samoživiteľom v dôsledku „Putinovho vykrádania peňaženiek“

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Ruský spravodajca z FSB údajne vyjadruje obavy, čo s Ukrajinou po jej dobytí. Pre ruskú armádu je stále problém logistika.
  • OSN vypracovalo Správu o ľudskom rozvoji. Prvenstvo má opäť Nórsko – majú dostupnú zdravotnú starostlivosť, do práce sa tešia a každý to má na skok do prírody.
  • Matovič chce proti „Putinovmu vykrádaniu peňaženiek“ bojovať. Navrhuje zmenu dôchodkov a avizuje aj pomoc rodičom – samoživiteľom.

Symbol „Z“ desí svet

Niektorí v tom, čo sa deje s Putinovým Ruskom, vidia nemalú podobnosť s Hitlerovým Nemeckom a „Z“ začínajú vnímať ako hákový kríž pre nacistické Nemecko – symbol režimu a propagandy.

Z má znamenať ‚Za víťazstvo’ (v ruštine: Za pabedu) a V, ktoré tiež majú niektoré vozidlá, má dva významy – ‚Úloha bude splnená’, či ‚Sila pravdy’.“ Takto vysvetľujú symboly niektorí mladí Rusi na sociálnych sieťach.

Na to, že Rusko začne svetu pripomínať Hitlerovo Nemecko a „Z“ bude vnímané ako nová svastika, mal podľa doterajších dôkazov krajinu upozorniť aj nemenovaný ruský agent FSB (Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie).

Z Rusko
zdroj: Twitter/ Roman M

Keď sa jeho správa zverejnila, spočiatku sa, samozrejme, objavila vlna pochýb. Táto správa je však podľa odborníkov a vyšetrovateľov, ktorí už odhalili viaceré klamstvá predtým, iná. Prvým viditeľným rozdielom oproti predchádzajúcim podvrhom je jej samotná dĺžka, jednoducho povedané, na vymyslenú správu je až príliš dlhá.

Zaujímavá je dlhá časť správy, ktorá sa venuje tomu, čo by mohli Rusi po víťazstve na Ukrajine spraviť. Ak je správa skutočne od FSB, ani agenti spravodajskej služby nemajú na to jasnú odpoveď. Celý článok si môžeš prečítať v tomto linku.

Najšťastnejšou krajinou sveta opäť Nórsko. Prečo je tomu tak?

Za rok 2021 je podľa výskumu Správy o ľudskom rozvoji, ktorú vypracovala OSN, najšťastnejšou, najzdravšou a najstabilnejšou krajinou sveta Nórsko. Svoje prvenstvo táto krajina už potvrdila mnohokrát. Zaujímavosťou však je, že Nórsko bolo až do objavenia zásob ropy v šesťdesiatych rokoch minulého storočia pomerne zaostalou krajinou.

Na rozdiel od miest, ako sú Spojené štáty, obyvatelia Nórska dostávajú zdravotnú starostlivosť a lekársku starostlivosť bez ohľadu na financie. Obyvatelia Nórska nemajú žiadny problém získať rôzne odborné vyšetrenia alebo preventívne prehliadky, ľudia sú si v rámci prístupu k zdravotníctvu rovní.

„Nóri majú zaujímavý spôsob pracovnej morálky, priam by som povedala presný opak od toho nášho slovenského. Nikam sa neponáhľajú, nikto sa za nič nestresuje, každá situácia má nejaké riešenie a všetko je v poriadku. Osobne som si po uponáhľanom slovenskom živote konečne vydýchla a teraz sa tu vyslovene teším, keď idem do práce (o plate ani nehovorím),“ uviedla pre Startitup Slovenka Petra žijúca v Nórsku.

Šťastie nie je len o dostatku voľného času a peniazoch. OSN pripisuje ich vynikajúcu štatistiku tiež nádhernej prírode. Nech bývate v Nórsku kdekoľvek, prírodu máte na dosah.

Len tri percentá obyvateľov nórskej metropoly Oslo majú ďalej ako tristo metrov do najbližšieho parku či lesa. Metrom sa pohodlne vyveziete nad mesto, kde vás v lete čakajú chodníky ako v Nízkych Tatrách a v zime perfektne upravené, osvetlené bežkárske trate. Veľa ďalších zaujímavostí o Nórsku sa dozvieš v tomto článku.

Polárna žiara v Nórsku
zdroj: Balans

Matovič: Európa dnes čelí výzve, musíme otočiť každé jedno euro

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie predstavil návrh na zmenu dôchodkov. Matovič uviedol, že v súvislosti s inváziou ruských vojsk je potrebné, aby bol slovenským dôchodcom 13. dôchodok vyplatený čo najskôr.

Uviedol,  že „tento mimoriadny krok“ by sme mali urobiť a presunúť tak vyplácanie spred vianočného obdobia do ešte predletného obdobia. Minister financií tiež uviedol, že predbežný súhlas všetkých koaličných partnerov zatiaľ má.

Igor Matovič avizoval, že plánuje pomôcť aj rodičom samoživiteľom, no zároveň dodáva, že k jednotlivým krokom je nutné pristupovať postupne. „Putin nám doslova vykráda peňaženky,“ uviedol opätovne Matovič.

On (Putin) sa jednoducho rozhodol, že si Ukrajinu ukradne a robí všetko preto. Hitler vstal z hrobu a celá Európa dnes tejto výzve čelí. Za tejto situácie musíme prepočítavať aj akékoľvek prípadne výdavky. Musíme si otočiť každé jedno euro,“ uviedol Matovič. Správu aktualizujeme, celú si ju môžeš prečítať v tomto článku.

Minister financií Igor Matovič, tlačová konferencia
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá