Slováci šíria bizarný hoax, hlavnú úlohu hrá kráľovná Alžbeta II.

  • Propagandistka Skabajevová šíri hoaxy o zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II.
  • Tvrdí, že ako mladá kŕmila deti v Afrike hádzaním jedla na zem
Kráľovná Alžbeta II. a staré video
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, Pool, YouTube/Early Cinema/Reprofoto
  • Propagandistka Skabajevová šíri hoaxy o zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II.
  • Tvrdí, že ako mladá kŕmila deti v Afrike hádzaním jedla na zem

Internetom sa šíri nespočetné množstvo hoaxov, ktoré sa nevyhýbajú ani britskej kráľovskej rodine. Ten najnovší tvrdí, že zosnulá kráľovná Alžbeta II. hádzala ako mladá v Afrike deťom jedlo na zem.

Ako informuje stránka Slovenskí elfovia, ktorá pomáha odhaľovať ruskú propagandu na území Slovenskej republiky, ale aj inde vo svete, ide o hoax, ktorý šíri dvorná propagandistka Skabajevová.

Falošné zábery

Staré video, ktoré sa šíri internetom, ukazuje kráľovnú Alžbetu II., ako hádže jedlo africkým deťom na zem. Avšak ako informuje agentúra Reuters, ide o nepravdivé tvrdenie. Zábery totižto boli natočené už 25 rokov pred jej samotným narodením.

Na videu sa nachádzajú podľa dostupných informácií dve Francúzky, ktoré hádžu mince pre ľudí v Anname v Indočíne. Avšak množstvo používateľov na internete toto video využilo a začalo šíriť nepravdivé informácie.

Istý používateľ uverejnil na Facebooku príspevok, ktorý prilákal viac ako 12 000 ľudí, pričom klip nahral s titulkom: „Kráľovná s niektorými z vašich starých rodičov.“ Ďalší používateľ uviedol, že video zobrazuje, ako „kráľovná Alžbeta hádže sladkosti na africké deti“.

Vďačnosť svetových médií

Ruská propaganda síce nemá hranice, avšak pravdivé fotografie britskej kráľovnej Alžbety II. dominujú titulným stranám britských novín.  Mapujú totižto život zosnulej panovníčky od jej korunovácie až k obdobiu, keď sa stala vedúcou osobnosťou britského národa. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Fotografiu 27-ročnej Alžbety v deň jej korunovácie z roku 1953, ktorá zachytáva panovníčku s kráľovskými insígniami a v pozadí steny Westminsterského opátstva, použili na svoju titulnú stránku denníky The Times, The Guardian, Daily Star a The Independent.

Ďalšie noviny ako The Sun, The Daily Telegraph, Daily Express a Daily Mirror zvolili zase fotografie bielovlasej panovníčky z obdobia, keď sa blížil koniec jej 70-ročného kraľovania.

Denník The Daily Telegraph použil na titulnej strane známy výrok zosnulej panovníčky: „Žiaľ je cena, ktorú platíme za lásku.“ Alžbeta II. tieto slová vyriekla na počesť obetí teroristických útokov z 11. septembra 2001.

Väčšina tituliek venovaných úmrtiu britskej panovníčky bola v čiernobielych farbách, ale The Sun vyznačil hlavičku titulnej strany nad nadpisom „Milovali sme Vás, Madam“ kráľovskou purpurovou farbou. „Odpočívajte v pokoji, Madam. Čitatelia Sunu vás milovali. Sme hrdí, že ste boli našou kráľovnou,“ pokračoval denník pod nadpisom

Daily Express použil nadpis „Naša milovaná kráľovná je mŕtva“ a denník Daily Mirror napísal jednoducho „Ďakujeme“.

Kráľovná Alžbeta II. bola obdivovaná po celom svete

„Naše srdcia sú zlomené,“ uviedol v nadpise denník Daily Mail. „Náš žiaľ sa skladá zo stoviek rôznych emócií a všetky je ťažké uchopiť,“ pokračuje Daily Mail.

Väčšina spomínaných denníkov venovala úmrtiu panovníčky najmenej 20 strán. „Matka nášho národa. Najslávnejšia, najmilovanejšia a najrešpektovanejšia žena na svete. Opora Británie,“ napísal o panovníčke denník The Sun.

Zdroje: Reuters, FB/Slovenskí elfovia, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá