Rusko našlo dobrého suseda v „novej studenej vojne“ proti USA. S Čínou sa spojilo paktom o neútočení

  • Vzťahy medzi Pekingom a Kremľom prekvitajú. Lídri krajín znovu podpísali zmluvu o priateľskej spolupráci
  • Obe krajiny sa zaviazali, že na seba nebudú navzájom útočiť. Na riešenie sporov využijú mierové prostriedky
  • Rusko aj Čína našli k sebe cestu, potom ako sa ich vzťahy s USA zhoršili
  • Vzťahy USA so spojencami sa naopak výrazne zlepšujú. Ukrajina a USA začali medzinárodné vojenské cvičenie
Putin-Sin ti 2
TASR/AP Alexei Nikolsky
  • Vzťahy medzi Pekingom a Kremľom prekvitajú. Lídri krajín znovu podpísali zmluvu o priateľskej spolupráci
  • Obe krajiny sa zaviazali, že na seba nebudú navzájom útočiť. Na riešenie sporov využijú mierové prostriedky
  • Rusko aj Čína našli k sebe cestu, potom ako sa ich vzťahy s USA zhoršili
  • Vzťahy USA so spojencami sa naopak výrazne zlepšujú. Ukrajina a USA začali medzinárodné vojenské cvičenie

Moskva a Peking čoraz viac utužujú vzájomné vzťahy. Už v minulosti sme informovali, že Čína sa stáva strategickým partnerom Ruska. Spoločne vyvíjajú armádu autonómnych zbraní za pomoci umelej inteligencie. Nechýbajú ani spoločné vojenské cvičenie.

Rusi vyvíjajú armádu robotov, laserov a torpéd riadenú umelou inteligenciou ako zo sci-fi. Pomáhať im má Čína

Nepoužijú proti sebe jadrové zbrane 

Teraz toto partnerstvo znova potvrdili. Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching predĺžili 20-ročnú Zmluvu o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci, uvádza Newsweek. Putin sa vyjadril, že aj vďaka dokumentu sú vzťahy medzi oboma krajinami na najvyššej úrovni v histórii. „Dá sa povedať, že rusko-čínske vzťahy dosiahli najvyššiu úroveň v histórii,“ uviedol Putin na virtuálnom ceremoniáli začiatkom tohto roka.

Predĺženie, ktoré má trvať päť rokov, naznačuje, že obe krajiny budú navzájom podporovať právo na obranu svojej „národnej jednoty“ a územia.

zdroj: TASR/AP, Valeriy Sharifulin

V článku 2 si obe krajiny vzájomne sľubujú, že na vyriešenie svojich prípadných sporov použijú „mierové prostriedky“, nie použitie sily, hrozbu silou alebo ekonomické tlaky.

„Zmluvné strany opätovne potvrdzujú svoj záväzok, že nebudú prvými, ktorí proti sebe použijú jadrové zbrane, ani proti sebe nezameriavajú strategické jadrové rakety,“ cituje Newsweek zmluvu.

Obe krajiny zatiaľ oficiálnu vojenskú spoluprácu odmietajú, no v budúcnosti by si ju vedeli predstaviť. 

Spoločný nepriateľ – USA 

Obe krajiny spojil spoločný nepriateľ, a tým sú Spojené štáty americké. Vzťahy USA a Ruska sú stále na minimálnej úrovni, napriek spoločnému samitu amerického prezidenta Joe Bidena s Putinom. Vzťahy medzi USA a Čínou sú tiež na bode mrazu.

Rusko a Čína zhodne hovoria o provokáciách zo strany USA. Spojené štáty zas hovoria o otvorenej agresii zo strany USA a Číny.

Napätie sa stupňuje hlavne v oblasti Čierneho mora, v Juhočínskom mori i na Arktíde. Rusko a Čína považuje vody v týchto oblastiach za svoje územie.  

Vzťahy na historickom bode mrazu sa pretavili aj na samite NATO, kde sa Bidenovi podaril historický úspech. Obe krajiny Aliancia označila za bezpečnostné hrozby.

Bidenov úspech: NATO prvýkrát v histórii označilo Čínu za bezpečnostnú hrozbu. Peking odkázal, že zveličujú

Lídri NATO sú podľa svojich slov „znepokojení“ aj posilňovaním vojenskej spolupráce Číny s Ruskom, netransparentnosťou a šírením dezinformácií zo strany čínskej vlády, informuje agentúra AFP.

Prezident Biden vyjadril na tlačovej konferencii „hlboké potešenie“ z prijatia „ďalekosiahleho plánu“. „Naposledy NATO zostavilo strategický plán ešte v roku 2010, keď sa Rusko považovalo za partnera a o Číne sa ani nehovorilo. Hovorili sme o dlhodobých systémových výzvach, ktoré čínske aktivity dnes predstavujú pre našu kolektívnu bezpečnosť,“ dodal Biden.

USA a Ukrajina začali cvičenie, ktoré má vyslať odkaz Rusku

Rovnako, ako sa prehlbujú vzťahy Číny a Ruska, tak sa prehlbujú aj vzťahy medzi USA a spojencami. Ilustruje to aj medzinárodné vojenské cvičenie, ktoré sa začalo v pondelok. Cvičenie Sea Breeze v Čiernom mori iniciované USA a Ukrajinou má ukázať Rusku, že Západ spolupracuje s Ukrajinou, uvádza TASR. Za zlepšením vzťahov stojí aj nástup administratívy Bidena. Bývalý prezident Donald Trump bol medzi partnermi z Európy veľmi neobľúbený, politickí lídri ho považovali za nespoľahlivého. 

Rusi majú novú „unikátnu“ medzikontinentálnu balistickú raketu. Putin chce vyhrať preteky vo vývoji nadzvukových striel

Medzinárodné vojenské cvičenie Sea Breeze sa koná každoročne od roku 1997. Tento rok sa na týchto manévroch zúčastní okolo 5000 vojakov z viac ako 30 krajín sveta a približne 40 námorných plavidiel vrátane torpédoborca USS Ross. Cvičenie potrvá dva týždne.

Ukrajinský veliteľ námorných síl Oleksij Nejižpapa počas otváracieho ceremoniálu v ukrajinskej Odese uviedol, že vojenské cvičenie vyšle „silný odkaz v súvislosti s udržaním stability a mieru v regióne“.

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky

Námorné cvičenie sa začalo len niekoľko dní po tom, ako sa britský torpédoborec Defender plavil neďaleko Krymského polostrova v oblasti, ktorú Rusko pokladá za svoje teritoriálne vody, pripomína AFP.

Rusko uviedlo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila v stredu varovné výstrely a vojenské lietadlo zhodilo bomby na trasu britského torpédoborca, aby ho vyhnali z oblasti neďaleko Sevastopoľa. Británia tento popis situácie poprela a trvala na tom, že na jej loď sa nestrieľalo.

Británia, tak ako väčšina medzinárodného spoločenstva, považuje Krym sa ukrajinské územie aj napriek jeho anektovaniu Ruskom v roku 2014, pripomína AFP.

Washington je pritom kľúčovým spojencom Ukrajiny v súvislosti s konfliktom ohľadom poloostrova Krym ako aj separatistickými regiónmi na východe Ukrajiny, uvádza AFP.

Zdroje: Newsweek, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá