Ruskú vakcínu najskôr nasadili, až potom testovali. Jej účinnosť však prekvapila aj Rusov

  • Ruská vakcína Sputnik je účinná na viac ako 90%
  • Zatiaľ nehlásia ani žiadne vážne vedľajšie účinky
Rusko vakcína suptnik putin
TASR/Kremlin Pool Photo via AP, AP Photo/Alexander Zemlianichenko
  • Ruská vakcína Sputnik je účinná na viac ako 90%
  • Zatiaľ nehlásia ani žiadne vážne vedľajšie účinky

Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V je účinná na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné dáta z ešte stále trvajúcej tretej fázy klinických testov. Podľa údajov získaných 28 dní po prvej dávke a sedem dní po druhej dosiahla účinnosť vakcíny 91,4 percenta.

Dáta získané 42 dní po prvej dávke a 21 dní po druhej naznačujú viac ako 95-percentnú účinnosť. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na tlačovú správu zverejnenú na oficiálnom twitterovom účte vakcíny.

Vakcínu Sputnik pritom experimentálne dostali tisícky ľudí, vrátane dcéry prezidenta Vladimíra Putina. V tom čase však nebola známa ani účinnosť, ani nežiaduce účinky očkovacej látky, keďže za sebou nemala potrebné testy. Od začiatku sa o ruskej vakcíne hovorilo ako o kontroverznej, keďže neboli známe jej vlastnosti a vedci ju uviedli do výroby v rekordnom čase.

Rusko zaregistrovalo druhú vakcínu. Na ceste je aj tretia, tvrdí Putin

Prekvapivo účinná

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali prvú aj druhú dávku vakcíny alebo placebo. Najnovšia predbežná analýza vyšla po tom, čo z účastníkov testov s vakcínou alebo placebom bolo 39 pozitívnych na COVID-19, uvádza sa v stanovisku ruského štátneho investičného fondu RDIF a Gamalejovho národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu. Počas testovania nezaznamenali žiadne neočakávané nežiaduce udalosti a monitorovanie účastníkov stále trvá.

Do tretej fázy klinických testov Sputnik V sa zapojilo zhruba 40-tisíc dobrovoľníkov. Viac ako 22-tisíc dostalo prvú dávku vakcíny a viac ako 19-tisíc dostalo obe dávky.

Gamalejovo národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu dúfa, že po odbornom preskúmaní zverejní údaje z tretej fázy testov v medzinárodnom lekárskom žurnále, uvádza sa tiež vo vyhlásení. Niektorí odborníci už skôr obvinili Rusko z toho, že sa vývoju vakcíny nevenuje dostatočne, čo Moskva poprela.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech