S kým fakturuješ?

  • Tesne pred daňovým priznaním som vždy premrhal obdivuhodné množstvo času hľadaním všetkých faktúr, bločkov a iných dokladov pre účtovnú evidenciu. Dlhú dobu som pátral medzi populárnymi riešeniami až som sa rozhodol uľahčiť prácu mnohým ďalším, a spraviť jednoduchý prehľad najpoužívanejších fakturačných nástrojov, na ktoré postupne prechádza viac a viac Slovákov aj Čechov, s tým ako sa postupne rozbieha startup scéna v našich dvoch krajinách.
bookkeeping
  • Tesne pred daňovým priznaním som vždy premrhal obdivuhodné množstvo času hľadaním všetkých faktúr, bločkov a iných dokladov pre účtovnú evidenciu. Dlhú dobu som pátral medzi populárnymi riešeniami až som sa rozhodol uľahčiť prácu mnohým ďalším, a spraviť jednoduchý prehľad najpoužívanejších fakturačných nástrojov, na ktoré postupne prechádza viac a viac Slovákov aj Čechov, s tým ako sa postupne rozbieha startup scéna v našich dvoch krajinách.

Fakturoid

Český fakturačný nástroj na prvý pohľad pôsobí priateľským, ľudským dojmom, registrácia je priamočiara a jednoduchá a jednotlivé funkcie fungujú bez zbytočne dlhej odozvy alebo hľadania tých správnych tlačidiel. Akonáhle však potrebuješ vystaviť okrem faktúr aj iné dokumenty, ako cenové ponuky alebo objednávky, tak si nepomôžete. Fakturoid tie typy dokumentov nepodporuje. To isté platí pre možnosť viacerých firiem pod jedným účtom. Fakturoid má k svojmu web nástroju taktiež mobilné applikácie pre iOS a Android, ktoré obsahujú v podstate plnú funkcionalitu webovej verzie, avšak nepodporujú žiaden „offline režim“, čiže bez pripojenia na internet, sa z mobilného zariadenia k vašim dokladom nedostanete.

Hodnotenie App Store: 3.5/5

Hodnotenie Play Store:4.5/5

Hodnotenie: Fakturoid je fajn nástroj pre nenáročných podnikateľov, ktorí nevystavujú každý druhý deň iné doklady ako faktúry a zálohové faktúry, a ktorí nepotrebujú mať prístup k svojim dokladom 24 denne aj mimo kancelárie. Dávam mu hodnotenie 4/5.

fakturooid     fakturoid1

foto: fakturoid.cz

miniFAKTÚRA

Prekvapila ma najmä možnosť meniť vzhľad faktúry a mobilné aplikácie, ktoré nezaostávajú sa svojim veľkým webovým bratom. Faktúry, cenové ponuky, objednávky, náklady, dokonca pokladničné doklady – to všetko dokážeš pomocou miniFAKTÚRY vytvoriť, a to aj na cestách, keďže mobilné appky fungujú aj bez pripojenia na internet. Z používania som mal dobrý pocit, doplnkové funkcie ako sklad, podpisovanie faktúr prstom na displeji, a možnosť tlačiť dokumenty priamo z aplikácie boli pre mňa pohodlné a praktické vystavovanie dokumentov veľmi nápomocné. Ak potrebuješ vytvárať a spravovať evidenciu pre viaceré firmy, miniFAKTÚRA ti dáva možnosť mať niekoľko rozličných firiem pod jedným kontom (podľa typu predplatného) a zároveň umožňuje zachovať dokonalý prehľad o všetkých tvojich dokladoch.

Hodnotenie App Store: 4.5/5

Hodnotenie Play Store:4/5

Hodnotenie: MniniFAKTÚRA má koľko fakturačných a účtovných a je vhodná aj pre náročných podnikateľov. Moje hodnotenie je 4.8/5, z dôvodu, že mi pri prispôsobovaní vzhľadu chýbala možnosť meniť rozloženie jednotlivých prvkov faktúry alebo iného dokumentu.

fkt     fkt1

foto: minifaktura.sk

iDoklad

Ako  prvé čo mi udrelo do očí, bolo rozhranie, ktoré nie je veľmi „user friendly“, teda nie úplne najintuitívnejšie. Kým som došiel na základné postupy a nastavenia a reálne vytvoril prvú faktúru, prešlo značné množstvo času a okrem faktúr, zálohových faktúr a dobropisov som nemal iné možnosti vytvárania posielaných dokumentov. Tak ako pri Fakturoide, aj tu v iDoklade mi chýbala možnosť viacerých firiem pod jedným účtom a offline režim pre mobilné aplikácie.

Hodnotenie App Store: 3/5

Hodnotenie Play Store: 4/5

Hodnotenie: iDoklad má odo mňa má 3.5/5(po funkčnej stránke som bol ochotný dať iDokladu to isté hodnotenie ako Fakturoidu, ale neprehľadné prostredie aplikácie mi v tom zabránilo).

fkt2     fkt3

foto: idoklad.sk

iKros

Kros je pre mnohých známa firma, ktorá už od roku 1995 ponúka pre slovenský trh ekonomický a účtovný softvér ALFA plus, OLYMP a OMEGA (aj mnohé ďalšie). Z tých istých rúk vzišla webová a mobilná aplikácia iKros, zameraná na fakturáciu a spojenie s ďalším softvérom z ich dielne. Mnohí rozhodne ocenia možnosť priameho napojenia na e-shop, či už vlastného alebo ich vlastným, prípadne s Prestashopom. Je taktiež jediná, ktorá z môjho výberu okrem miniFAKTÚRY podporuje offline režim pre svoje mobilné aplikácie, ale zároveň aj jediná, ktorá nepodporuje akúkoľvek možnosť prispôsobenia vzhľadu samotných dokumentov.

Hodnotenie App Store: 3.5/5

Hodnotenie Play Store: 4/5

Hodnotenie: iKros dostala obdivuhodných 4.5/5, pretože aj napriek chýbajúcej možnosti zmeniť dizajn faktúry, ma oslovil svojim jednoduchým štýlom.

fkt7     fkt6

zdroj: ikros.sk

Pre veľmi jasný prehľad som vypracoval porovnanie všetkých štyroch nástrojov podľa toho, akú funkcionalitu, či už hlavnú alebo doplnkovú obsahujú. Pri vyhodnocovaní som vychádzal vždy zo „stredného“ predplatného danej služby, to znamená, že aj keď v tabuľke daná služba pri nejakom nástroji je dostupná, neznamená to nevyhnutne, že je dostupná aj v najzákladnejšom balíčku predplatného.

porovnanie

Výsledok

Bol to napínavý a tesný závod, pre mňa osobne je veľmi vhodná miniFAKTÚRA v ponuke dokumentov, v jednoduchosti používania a rýchlosti. To samozrejme to neznamená, že ostatné aplikácie sú nepoužiteľné, práve naopak, mnohým určite budú vyhovovať na určité použitie, aj napriek niektorým chýbajúcim funkciám.

zdroj titulnej fotografie:psmjmelbourneaccountants.com.au

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech