S únavou a vyčerpanosťou sa dá bojovať. Ak to neurobíš, čelíš syndrómu vyhorenia

  • Pocit vyčerpania spolu s únavou sú znakmi psychickej únavy
  • Život pod tlakom a silné pracovné nasadenie ťa môže doviesť až k syndrómu vyhorenia
Unsplash/Christian Erfurt, Deb Kennedy
  • Pocit vyčerpania spolu s únavou sú znakmi psychickej únavy
  • Život pod tlakom a silné pracovné nasadenie ťa môže doviesť až k syndrómu vyhorenia

Pocit vyčerpania je súčasťou života každého z nás. Unaviť nás vie práca, škola a dokonca aj rodina…Dnešná doba je rýchla a času je stále menej a menej. Spíme niekoľko hodín a po zazvonení budíka začína boj s časom. Ak niečo nestíhame, začíname byť nervózny a to nám dokáže výrazne ubrať energiu. Takto síce dokážeme fungovať dlhodobo, no zo zdravotného hľadiska to nie je správne.

V prípade, že svoju únavu budeš ignorovať, zvyšuješ riziko vyhorenia. Vyhorenie, resp. syndróm vyhorenia, definuje Svetová zdravotnícka organizácia ako problém spojený s pracovným stresom. Tento problém je výsledkom chronického pracovného stresu. Stres spôsobuje fyzické a psychické zdravotné problémy, ktoré môžu v najťažších prípadoch viesť k samovražde. 

Na únavu sa sťažujú najmä ľudia v strednom veku, no postihuje aj mladých ľudí. Hovorí sa, že si taký starý, ako sa cítiš. Odpovedz si teda na túto otázku: Ako sa cítiš? Vedel si, že pocitu vyčerpania sa dokážeš vyhnúť? Vybrali sme najlepšie tipy ako s únavou bojovať.

zdroj: Unsplash/Bruno Aguirre

Pohyb

Začne tým, na čo budete všetci v komentároch nadávať. Je síce pravda, že posledná činnosť, na ktorú máš chuť, keď si unavený, je pohyb, no skutočne to funguje. Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú, že fyzická aktivita zvyšuje hladinu energie

„Cvičenie súvisí so zlepšením vitality a celkovej kvality života,“ hovorí Kerry J. Stewart, profesor medicíny a riaditeľ klinickej a výskumnej fyziológie cvičení na Lekárskej fakulte Univerzity Johna Hopkinsa. „Ľudia, ktorí žijú aktívne, majú väčšie sebavedomie. Cvičenie dokáže zlepšiť efektivitu práce srdca, pľúc a svalov,“ pokračuje Stewart. 

Je teda na tebe, či zvolíš beh, bicykel alebo silový tréning. Obzvlášť efektívnou na zvýšenie energie je jóga. Vedci z Oregonskej univerzity zistili, že pravidelné cvičenie jógy zlepšuje kvalitu spánku a odbúrava stres. Výučbu jógy poskytli 135 mužom a ženám vo veku od 65 do 85 rokov. Po šiestich mesiacoch účastníci výskumu hlásili výšený pocit pohody a zvýšenie celkovej energie.

zdroj: Unsplash/Rawan Yasser

Pitný režim

Dehydratácia organizmu ovplyvňuje energiu, zhoršuje fyzický výkon, znižuje bdelosť a koncentráciu. „Náš výskum ukazuje, že dehydratácia sťažuje športovcom dokončenie silového tréningu,“ hovorí Dan Judelson, PhD, odborný asistent kineziológie na Kalifornskej štátnej univerzite vo Fullertone. „Domnievame sa, že taktiež spôsobuje únavu aj u ľudí, ktorí vykonávajú bežné domáce práce.“

To, či piješ dostatok vody zistíš jednoducho. Moč by mal byť bledožltý alebo slamový. Ak je tmavý, mal by si sa napiť. 

Jedz častejšie

Častejšie stravovanie počas dňa dokáže stabilizovať hladinu cukru v krvi. Uprednostňovať by si mal celozrnné produkty a iné komplexné sacharidy. Tie organizmus trávi dlhšie ako uhľohydráty, čím zabraňujú výkyvom hladiny cukru v krvi. Ak teda začneš jesť viac, dávaj si pozor na veľkosť porcie, pretože môžeš veľmi ľahko pribrať. 

zdroj: Unsplash/Lily Banse

Dopraj si viac spánku

Vyčerpanie dokáže veľmi ľahko viesť k syndrómu vyhorenia, ktorý príjemný nie je. Jedným zo spôsobov, ako sa tomu vyhnúť, je aj dostatok spánku. Keď telo trpí nedostatkom spánku, nedokáže sa sústrediť na jednoduché veci. Nedostatok je zároveň zdrojom dennej únavy. 

Ak budeš pravidelne spať 7-8 hodín, čoskoro si všimneš, že okrem toho, že nie si unavený, zvýšila sa aj tvoja produktivita v práci. Pri problémoch so zaspávaním radia odborníci krátke zdriemnutie si. Na načerpanie aspoň malého množstva energie ti bohato postačí aj 10-minútový spánok. Zdriemnutie, po ktorom nasleduje šálka kávy, môže podľa Americkej akadémie spánkovej medicíny poskytnúť ešte väčšie zvýšenie energie.

Socializuj sa

Ak máš dobrých kamarátov, ktorí tu pre teba stále sú a stále sú ochotní vypočuť ťa, vyhral si. Dobrí priatelia stoja pri tebe aj keď si vyčerpaní a sú pripravení rozdeliť sa s dobrou energiou. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

V žiadnom prípade by si sa nemal do seba uzavrieť. Ak si sa dostal do tohto štádia, mal by si vyhľadať pomoc odborníka, ktorý ti určite pomôže.

zdroj: Unsplash/Helena Lopes

Zbav sa stresu

„Stres je v našej spoločnosti všadeprítomný a stále sa len zhoršuje,“ hovorí expert na integrovanú medicínu Woodson Merrell, autor knihy The Source: Unleash Your Natural Energy, Power Up Your Health, and Feel 10 Years Younger.

Áno, je to ťažké, no dá sa to. Minimálne ho dokážeš obmedziť. Stresové hormóny môžu mať negatívny vplyv na tvoje spánkové vzorce, telesné systémy a celkové zdravie. Raz za čas by mal preto vypnúť. Choď do kúpeľov, na masáž alebo hocikde, kde sa dokážeš zrelaxovať. Stresu ťa dokáže zbaviť aj príroda. Nemusíš ísť na celodennú túru, pretože úplne postačí prechádzka v lese. 

„Existuje aromaterapia vo vôni borovíc a trávy, chromoterapia vo farbách skál, neba a kvetov, zvuková terapia v speve vtákov a vietor šuchotajúci po listoch,“ hovorí MD Doreen Sweeting, zakladateľka Psychosomatic Wellness Intuitive Life Coaching.

Zdroje: Goodnet.org, University of Oregon, Researchgate, WebMD, Now Zen, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá