Ako sa stať víťazom v boji so strachom a obavami

  • Strach tu vždy bude, aby ti diktoval, čo všetko nemôžeš. Ak ho ale prekonáš, otvorí sa ti obrovské množstvo nových príležitostí. Ako ho však premôcť?
pexels-photo-127639
  • Strach tu vždy bude, aby ti diktoval, čo všetko nemôžeš. Ak ho ale prekonáš, otvorí sa ti obrovské množstvo nových príležitostí. Ako ho však premôcť?

Určite poznáš ten pocit, keď vykročíš zo svojej zóny komfortu a odvážiš sa robiť veci, z ktorých si mal najväčší strach. Pri búraní týchto neviditeľných prekážok, ktoré ťa oddeľujú od vysnívaného života, sa totiž stávaš osobou, akou si vždy chcel byť – svojím ideálnym, odvážnym ja. Dospieť k tomuto rozhodnutie je však veľmi ťažké.

pexels-photo-211044

Zdroj: pexels.com

Strach pohlcuje celú myseľ

Prvým krokom je pochopiť, že bez ohľadu na to, aký veľký tvoj problém je, tvoja myseľ ovládaná strachom ho ešte niekoľkonásobne nafúkla. V tejto situácii prestávaš mať kontrolu nad svojimi myšlienkami a začínaš premýšľať negatívne. Premietaš si v hlave desiatky katastrofických scenárov, no nenapadá ti ani jediná pozitívna myšlienka. Dôležité je získať kontrolu nad svojimi myšlienkami späť a vedome čeliť nepretržitému toku obáv, obranných emócií a vyvolávaniu minulých negatívnych skúseností.

Protiútok vlastnými myšlienkami

Informovanosť o sile tvojho myslenia je prvým krokom k utíšeniu niekedy až chorobne negatívneho hlasu v tvojej mysli. Keď totiž zistíš, že neutešenú realitu vieš z veľkej časti ovládať, môžeš svojmu strachu povedať slová protiútoku plné nádeje, viery, odvahy a odhodlania.

Príklad na skvelý „monológ“ venovaný tvojmu strachu má americký motivátor Steve Rizzo:

„Počúvaj, strach. Viem, že si tu a viem, o čo ti ide. Mám pre teba však zlú správu – už to nebude fungovať. Nebude, pretože už viem, že ťa dokážem ovládať. Takisto už viem, že dokážem kontrolovať, aké myšlienky prúdia v mojej mysli. Slová vychádzajúce z mojich úst už ovládam ja, nie ty. Moja sila je väčšia, než čokoľvek, o čo sa snažíš. Takže okamžite odíď. A pokojne si cestou naposledy udri, ja aj tak zvíťazím.“

pexels-photo-126313

Zdroj: pexels.com

Úspešní ľudia o strachu

Akékoľvek slová zvolíš, pokiaľ budú nabité pozitívnou energiou a silou, strach proti tebe nemá šancu. Vydaj sa teda na cestu za svojimi snami bez neho. Na záver si ešte môžeš prečítať zopár výrokov slávnych osobností, ktoré ti k tomu dopomôžu.

„Strach nie je ničím iným, než stavom mysle.“  – Napoleon Hill

„Zistil som, že odvaha nie je neprítomnosť strachu, ale víťazstvo nad ním. Odvážny človek nie je taký, čo nepociťuje strach, ale taký, ktorý strach porazí.“Nelson Mandela

„Strach má svoj účel a využitie, no zbabelosť nie.“Mahátma Gándhí

“Urobte to, čoho sa bojíte, a robte to stále…je to zatiaľ najrýchlejší a najistejší spôsob, ako poraziť strach.”Dale Carnegie

„Čo záleží na strachu z odmietnutia, na odkladaní nejakého činu na inokedy, keď najdôležitejšie zo všetkého je žiť naplno a s radosťou? Teraz som zatvorený v rakve a je už príliš neskoro vrátiť sa späť a preukázať odvahu, ktorú som nemal.“Paulo Coelho

„Nie je hanbou čestný neúspech, ale strach z neho.“Henry Ford

Zdroj: success.com, zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech