Samoriadiace kamióny od Uberu doručili 50 tisíc plechoviek piva

  • Uber a Budweiser posunuli prepravu piva na úplne iný level.
cov
  • Uber a Budweiser posunuli prepravu piva na úplne iný level.

Keď sa spojí spoločnosť Uber a americký Budweiser, tak ti zásielku piva môže doručiť samoriadiaci nákladiak, až na presné miesto určenia. Uber sa vďaka tomuto ťahu, môže pochváliť prvenstvom na svete v doručení komerčnej dodávky tovaru pomocou samoriadiaceho nákladiaku až ku zákazníkom. Kamión plný plechoviek piva sa prednedávnom sám premával po ceste I-25 v americkom Colorade. Aj keď ho počas celej cesty sledovalo nedôverčivé policajné auto, jednalo sa o významnú firemnú udalosť.

s1
Nákladné auto prešlo približne 180 km z Fort Collins do Colorado Springs, zatiaľ, čo jediný ľudský šofér odpočíval v kabíne určenej na spanie. Pre Uber je toto gesto samozrejme len pekne zabalenou reklamou, vďaka ktorej chce ľuďom ukázať, že technológia robotického riadenia áut funguje skvele. Túto technológiu získal Uber vďaka nedávnej kúpe spoločnosti Otto.
Firma Otto mala v začiatkoch ich existencie nie viac ako 40 zamestnancov. Ich tím pritom tvorili prevažne ľudia zo spoločností ako je Apple, Tesla, Google alebo Cruise Automation. Ich primárnym cieľom bolo priniesť autonómny system riadenia do odvetia nákladnej prepravy, čo sa im zjavne podarilo.

o1
Špeciálne kamióny od firmy Otto sú vybavené dvoma kamerami na snímanie jazdných pruhov, LIDAR senzorom na vytvorenie 3D prostredia, senzormi na detekciu prekážok na ceste a samozrejme GPS, ktoré pomáha kamiónu nezísť z určenej dráhy. Misia firmy Otto spočíva aj v snahe zvýšenia bezpečnosti prepravného priemyslu, keďže až 94 % úmrtí na cestách je spôsobené ľudskou chybou. Autonómna preprava tovaru má taktiež potenciál viesť k zníženiu poistného a vyššej efektivite spotreby paliva, vďaka eliminácií zbytočnej akcelerácií vodičov a z častejších jázd.

o2

Zástupcovia pivovaru AB InBev ( Budweiser) dodali, že nasadením robotických kamiónov vo svojej distribučnej sieti by dokázali ročne ušetriť okolo 50 miliónov dolárov. A to aj vtedy, ak by naďalej vo vozidlách boli fyzicky prítomní ľudský vodiči, ktorí musia byť vo vnútri vozidla zo zákona. Toto posunutie prepravy tovarov na inú úroveň má však aj nezanedbateľný počet odporcov. Viac ako 1,5 miliónov vodičov z USA sa bojí, že ich nahradí autonómna technika a oni si budú musieť nájsť novú prácu.

zdroj:theverge.com zdroj obrázkov:theverge.com zdroj titulnej fotografie:playbuzz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK