Šanghaj vzdáva prísny lockdown, nakazených pribúda. Trpeli sme zbytočne, hnevajú sa ľudia

  • Čína uvoľňuje opatrenia aj napriek vysokému počtu prípadov
  • Situácia začína byť kritická, míňa sa jedlo a lieky
  • Na obyvateľov dohliadajú roboti
cina lockdown priapdy
Pixabay/soumen82hazra, Unsplash/KOBU Agency
  • Čína uvoľňuje opatrenia aj napriek vysokému počtu prípadov
  • Situácia začína byť kritická, míňa sa jedlo a lieky
  • Na obyvateľov dohliadajú roboti

Šanghaj postupne vzdáva svoj megalockdown. Milióny ľudí uväznil v domovoch bez jedla či liekov a tí sa hnevajú, že sa obmedzovali úplne zbytočne.

Čína uvoľňuje opatrenia aj napriek historicky najvyššiemu počtu prírastku prípadov nakazenia koronavírusom. Najviac postihnutou oblasťou je Šanghaj, kde len za dnešný deň zaznamenali vyše 25 000 nakazených. Postup vlády sa pritom výrazne líši od ich predošlej takzvanej „nulovej politiky“.

Dystopia

Nie všetky mestské oblasti boli však merané rovnakým metrom. Šanghaj sa rozdelil na tisícky oblastí, z ktorých 7 624 oblastí zostáva v lockdowne, 2 460 častí bez výskytu infekcie počas jedného týždňa bude podliehať „kontrole“ a 7 565 častí budú evidovať ako „oblasti prevencie“ – tie otvoria po dvoch týždňoch bez výskytu nákazy. Informuje o tom TASR na základe vyjadrenia predstaviteľa Šanghaja Ku Chung-chueja.

Ku však upozorňuje, že obyvatelia by aj tak mali dodržovať základné opatrenia, ako nosenie respirátorov či odstup, pretože v prípade výskytu nákazy sa budú oblasti opäť uzatvárať.

Už len rozhodnutie uvoľniť lockdown v niekoľkých oblastiach je pritom prekvapivé, keďže ešte minulý týždeň z Číny prichádzali správy o skutočne dystopickom pohľade.

dron robot
zdroj: Pixabay/emkanicepic

Na dodržiavanie opatrení totižto dohliadali robotické psy a poletujúce drony, informuje DailyMail. Štvornohí roboti brázdili ulicami, pričom obyvateľom pripomínali, aby si umývali ruky, dodržovali odstup či aby si merali teplotu. Drony boli zase vyslané ako odpoveď na protesty občanov, ktorí vychádzali na balkóny a podľa slov portálu DailyMail, spievali: „Prečo nás nechávate hladovať?

Ako je možné vidieť vo videu priloženom nižšie, drony prilietavali k balkónom a obyvateľom odkazovali, aby „dodržovali vládne opatrenia, potlačili túžbu ich duše po slobode a nevychádzali von“. Miestne spravodajstvo The Paper dokonca informovalo o efektivite zvolenej stratégie a o tom, ako majú ľudia pocit, že „nemôžu neuposlúchnuť rozkazy týchto robotov“.

Tragédia, ktorej sa dalo vyhnúť

Situácia v krajine už však začínala byť zúfalá. Svetom otriaslo hneď niekoľko tragických príbehov z 26-miliónovej metropoly. Okrem nedostatku jedla a liekov obyvateľov trápila aj zle zorganizovaná zdravotná infraštruktúra.

Príbeh jedného z obyvateľov hovorí o smrti jeho matky, ktorá umrela priamo v čakárni ambulancie. O udalosti informuje The Guardian.

Opatrenia neumožňujú obyvateľom Číny návštevu doktora, pokiaľ sa nedokážu preukázať negatívnym covid testom. Dlhej čakacej dobe podľahla 98-ročná dôchodkyňa, ktorá podľa výpovede jej syna na čínskej sociálnej sieti Weibo umrela počas „čakania pri dverách pohotovosti“.

Chcel som ju aspoň naposledy vidieť, no pretože moje susedstvo bolo uzavreté, trvalo dlhú dobu, kým som od miestnych autorít dostal potrebné povolenia navštíviť nemocnicu,“ opisuje situáciu Lang Hsien-ping. „Bola to zbytočná tragédia,“ dodal.

Kam smerovať vinu?

Dôvodom pre zlú situáciu a vysokú úmrtnosť v Číne by mala byť nízka zaočkovanosť a slabá prirodzená imunita. Tento záver vyvodila najnovšia americko-čínska štúdia, ktorá sledovala vývoj situácie v období od januára do marca.

Predmetnú správu o piatej vlne koronavírusu v Hongkongu zverejnili odborníci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CCDC) na svojich webstránkach v piatok, informuje TASR.

Počas 6. januára až 21. marca predstavovala úmrtnosť v Hongkongu 37,7 mŕtveho na milión obyvateľov, čo boli jedny z najvyšších čísel na svete od začiatku pandémie, uvádza sa v štúdii, ktorú viedol Dallas Smith z CDC.

Covid, Čína
zdroj: TASR/AP/Chen Si

Od januára do marca v Hongkongu stúpol počet smrteľných obetí Covidu: 96 percent z týchto prípadov bolo evidovaných vo vekovej skupine nad 60 rokov. Riziko úmrtia bolo u plne zaočkovaných o 20 percent nižšie než pri nezaočkovaných,“ zistili vedci.

Imunitu voči Covidu však bolo možné nadobudnúť len vakcináciou, keďže tamojšie úrady rovnako ako v pevninskej Číne zastávali – spočiatku úspešnú – stratégiu tzv. nulovej tolerancie Covidu zameranú na potlačenie pandémie.

V dôsledku tejto stratégie však mnohí obyvatelia Covid neprekonali, čo spôsobilo, že v prípade, že prišli do kontaktu s vírusom, zostali nechránení.

Zdroje: DailyMail, TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá