SaS bojuje proti zvýšeniu DPH: Ak ho zvýšime, ľudia si pôjdu nakúpiť za hranice

  • SaS bojuje proti zvyšovaniu daňovo-odvodového zaťaženia
  • Slovensko môže stratiť konkurencieschopnosť, porastie v ňom šedá ekonomika, varuje
Matovič, SaS
TASR/Dano Veselský, Facebook/Sloboda a Solidarita
  • SaS bojuje proti zvyšovaniu daňovo-odvodového zaťaženia
  • Slovensko môže stratiť konkurencieschopnosť, porastie v ňom šedá ekonomika, varuje

Na tlačovej konferencii uviedla strana SaS viacero dôvodov, pre ktoré nárast daňovo-odvodového zaťaženia nie je správnym riešením. Jedným z dôvodov je aj zhoršenie situácie pre najchudobnejších. Systém, ktorý funguje, by sme vraj nemali „chytať“.

„Zvýšením DHP narastie ochota ľudí odísť si nakúpiť za hranice. Veľká väčšina Slovenska býva v dosahu Českej republiky, Poľska a Rakúska. Ak by aj jeden človek, ktorý nakupoval doposiaľ u nás, odišiel, dorovnať túto stratu budú musieť iní obyvatelia,“ vraví predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS)

DHP prispeje k zvyšovaniu cien a nevýhodám v konkurenčnom boji s ostatnými krajinami EÚ. „Dnes sme zvyknutí, že si vieme z EÚ zakúpiť produkty v podobnej sume. Už dnes Slovensko postupne kleslo v rôznych ekonomických rebríčkoch v rámci konkurencieschopnosti,“ vysvetľuje Viskupič.

Zvyšovaním sadzby DPH sa zároveň zníži ochota firiem platiť ju. To znamená, že si ľudia aj firmy nájdu cestu, ako nezaplatiť DPH a porastie šedá ekonomika. „Veľa Slovákov taktiež odchádza študovať a pracovať do zahraničia. Už dnes vidíme, že sa im nechce vracať, pretože krajina nefunguje tak, ako iné v zahraničí. Zvýšením DPH iba zhoršíme situáciu,“ dodáva ďalší dôvod.

DHP by malo podľa SaS Slovensko znížiť, aby tak motivovali obyvateľov k míňaniu usporených financií. „V kríze mali ľudia menej možností míňať, úspory ľudí sa zvýšili, preto je teraz dobré, aby sa tieto úspory dostali do ekonomiky, aby ľudia míňali a svojimi výdavkami rozprúdili ekonomiku.“

Podľa Matoviča SaS šíri bludy

Podľa Viskupiča sa dajú peniaze nájsť aj inak, a to nezvyšovaním výdavkov štátu a efektívnejším výberom daní pri ich aktuálnych sadzbách.

Šírite bludy, že Matovič navrhol 25-percentnú daň z pridanej hodnoty (DPH), odkázal v utorok novinárom na brífingu líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič. „Nikdy som to nepovedal, ale náš koaličný partner to pustil do obehu, lebo potreboval zrejme… neviem, čo tým chcel dosiahnuť,“ tvrdí. Rezort financií podľa neho pracuje na komplexnej daňovo-odvodovej reforme.

V programovom vyhlásení vlády sa podľa Matoviča uvádza, že vláda zvýši zaťaženie spotreby a zníži zaťaženie ceny práce. „Napríklad aj DPH je zaťaženie spotreby a zníženie zaťaženia ceny práce je, keď zvýšite daňový bonus rodičom, keď poctivo vychovávajú deti,“ povedal líder OĽaNO. Ak by sa podľa neho niečo takéto stalo, bolo by to „presne v súlade s dokumentom, za ktorý sme hlasovali“.

Predseda SaS Richard Sulík sa po minulotýždňovom rokovaní vlády vyjadril, že minister financií Igor Matovič má plány napríklad zvýšiť DPH na 25 percent alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností. SaS podľa Sulíka so zvyšovaním daní zásadne nesúhlasí.

matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

Ceny môžu porásť až o 2,5 %

Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 25 % by mohlo zvýšiť ceny tovarov a služieb o viac než 2,5 %. Pre TASR to odhadla analytička FinGo.sk Lenka Buchláková. Najviac by tým utrpeli nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré už teraz majú problém so splácaním svojich základných finančných záväzkov.

Ako pre TASR doplnila analytička 365.bank Jana Glasová, akékoľvek zvyšovanie daní v čase ekonomickej krízy je nevhodným riešením, pretože odčerpáva zisky podnikateľom a disponibilné príjmy obyvateľom, ktorí sú už beztak zasiahnutí krízou.

Zvýšenie DPH pripustil cez víkend vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO), keď načrtol svoju plánovanú daňovo-odvodovú reformu, ktorej cieľom by mala byť podpora rodín s deťmi.

Sleduješ slovenskú politiku?

Analytička tiež zdôraznila, že ak by štát zvýšil DPH na 25 %, Slovensko by sa zaradilo k trojici krajín – Švédsko, Chorvátsko a Dánsko – s rovnakou sadzbou dane. Vyššiu má už len Maďarsko (27 %). Zároveň však Buchláková považuje za dôležité dodať, že Chorváti majú napríklad 5-percentnú daň na základné potraviny, lieky a zdravotnícke potreby.

Glasová podotkla, že je zrejmé, že pre zvýšené náklady v súvislosti s pandémiou je potrebné zvyšovať príjmy do štátnej pokladnice. Podľa nej to však treba robiť čo najšetrnejším spôsobom pre ekonomiku. Zvýšenie DPH na 25 % by okrem toho mohlo viesť aj k obmedzeniu spotreby domácností, vďaka čomu by nemuseli príjmy do štátnej pokladnice z výberu DPH výrazne rásť. Zároveň podľa Glasovej platí, že ak budú ľudia menej kupovať, podnikatelia menej zarobia, čo môže spomaliť ekonomické oživovanie a obmedziť ekonomický rast.

Zdroje: TASR, TK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá