Šéf zdravotníckeho výboru BSK si udrel do odborárov: Podrazili nohy všeobecným ambulantným lekárom

  • Nemocniční lekári a LOZ podkopli nohy všeobecným lekárom, tvrdí Tomáš Szalay
  • Problémom je zmena rezidentného programu
  • Ten má vychovať nových lekárov
lekár BSK Tomáš Szalay a nemocnica
TASR/Dano Veselský/František Iván
  • Nemocniční lekári a LOZ podkopli nohy všeobecným lekárom, tvrdí Tomáš Szalay
  • Problémom je zmena rezidentného programu
  • Ten má vychovať nových lekárov

Nemocniční lekári a Lekárske odborové združenie (LOZ) mali zahnať svojich kolegov zo všeobecných ambulancií do kúta. Tvrdí to riaditeľ zdravotníckeho výboru BSK Tomáš Szalay, ktorý vysvetlil, že nemocniční lekári si vydobyli aj zmenu, ktorá ovplyvní každého.

„Vedeli ste, že spolu s vyššími platmi si presadili aj podpásový útok na všeobecné ambulancie?“ napísal Szalay na sociálnej sieti. Vysvetľuje, že podpásovkou je zmena rezidentského programu, ktorý má zaistiť výchovu budúcich všeobecných lekárov.

„Spolu s požiadavkami na vyššie platy si nemocniční odborári presadili okamžitú zmenu spôsobu výchovy rezidentov. Kým doteraz sa mohli budúci všeobecní lekári a pediatri zamestnať vo všeobecnej ambulancii, odkiaľ chodili na cirkulácie, po novom sa budú smieť zamestnať len v nemocnici. Tí, čo sú dnes rezidentmi v ambulanciách, majú od 1. 1. padáka,“ vysvetľuje lekár.

Podľa Szalaya boli jediní, ktorí niečo získali, práve nemocniční lekári. „Ministerstvo zdravotníctva si pritom ešte nechalo roztrhať koncepciu rezidentského programu i koncepciu všeobecného lekárstva a primárnej pediatrie. Bez diskusie, bez argumentov, bez vedomia tých, ktorých sa to týka, za 24 hodín schválené,“ rozčuľuje sa lekár.

Očakáva, že takáto zmena by mohla negatívne dôsledky do budúcnosti. V jej dôsledku by sa mohla ešte viac znížiť atraktivita privátnej lekárskej sféry. Peňazí možno v systéme bude, ale v dôsledku týchto zmien môžu chýbať všeobecní lekári.

„Ak sa poslanci spamätajú, že čo za hlúposť schválili, môžu ten paragraf zo zákona ešte stále vypustiť skôr, než začne platiť. Parlament bude hlasovať ešte o jednom zdravotníckom zákone, kde to môžu zmeniť pozmeňovacím návrhom. Neverím, že by čo len jeden nemocničný lekár išiel kvôli tomuto naspäť do výpovede,“ pripomienkuje lekár.

Opatreniam chýbala diskusia, sťažujú sa ostatní zainteresovaní 

Faktom je, že s opatreniami, ktoré žiadali lekárski odborári, sú nespokojní viacerí. Podľa nich zavádzaniu opatrení z memoranda medzi vládou a lekárskymi odborármi by mala predchádzať diskusia zainteresovaných strán. Vládu a parlament na to v spoločnom vyhlásení vyzývajú zdravotnícke organizácie. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská.

„Zmeny sa týkajú mnohých zákonov a niekoľkých desiatok paragrafov. Je preto nevyhnutné, aby k pripravovaným právnym predpisom a opatreniam mali možnosť zaujať stanoviská a predkladať návrhy všetky dotknuté subjekty. Len tak splní memorandum vlády a Lekárskeho odborového združenia svoje posolstvo,“ upozornili organizácie.

lekári
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/NCI

V tejto súvislosti poukázali na novelu predpisovania liekov, ktorej podľa nich nepredchádzala diskusia. „Spôsobila medzi odbornou verejnosťou, ale aj pacientmi, chaos a vyvolala nespočetné množstvo negatívnych emócií vo vzťahoch medzi lekármi a vzťahoch lekár – pacient,“ skonštatovali.

Výzvu okrem SLK podporili všetky lekárske fakulty na Slovensku, štátne a neštátne nemocnice, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská komora zubných lekárov, Asociácia súkromných lekárov – združenie Zdravita či Zväz ambulantných poskytovateľov.

Vláda a odborári podpísali minulý týždeň na Úrade vlády SR spoločné memorandum. Obe strany veria, že je to začiatok spolupráce a krok k lepšiemu zdravotníctvu na Slovensku.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá