Severná Kórea buduje záhadné lietadlo. Pre Spojené štáty a Južnú Kóreu bude nočnou morou

  • Satelitné snímky z KĽDR podľa expertov zachytávajú prerod transportného lietadla Iliušin Il-76 na lietadlo AWACS alebo AEW
  • Pre Severnú Kóreu by to bol cenný prírastok
Vodca KĽDR Kim Čong-un a ruské lietadlo AWACS, ktoré vychádza z Il-76
Ilustračná fotografia: Vodca KĽDR Kim Čong-un a ruské lietadlo AWACS, ktoré vychádza z Il-76, TARS/AP, Korea News Service. Mil.ru
  • Satelitné snímky z KĽDR podľa expertov zachytávajú prerod transportného lietadla Iliušin Il-76 na lietadlo AWACS alebo AEW
  • Pre Severnú Kóreu by to bol cenný prírastok

Severná Kórea zrejme modernizuje svoje vzdušné sily. Satelitné snímky spoločnosti Planet Labs ukazujú záhadné lietadlo Iliušin Il-76, ktoré prechádza rekonštrukciou na Medzinárodnom letisku Pchjongjang.

Podľa expertov chce KĽDR z lietadla vybudovať stredisko velenia a riadenia (AWACS) alebo aspoň lietadlo včasného varovania (AEW). Ak by sa Severnej Kórei naozaj podarilo vybudovať takéto lietadlo, výrazne by to rozšírilo jej kapacity. Pre Spojené štáty a Južnú Kóreu by to naopak skomplikovalo situáciu a lietadlo by sa stalo v prípade konfliktu cieľom pre lietadlá a protivzdušnú obranu týchto krajín.

Ako prvý si rekonštrukciu lietadla všimol Decker Eveleth, ktorý pôsobí ako výskumný asistent v Centre Jamesa Martina pre štúdie nešírenia jadrových zbraní. Satelitné snímky spoločnosti Planet Labs, ktoré zverejnil expert, zachytávajú práce na lietadle. Z fotografií je vidieť, že sa upravuje časť trupu, hneď za krídlami, kde sa zvyčajne nachádza kryt, ktorý chráni radar namontovaný na lietadle.

Ruská federácia využíva tieto lietadlá Iliušin IL-76 ako lietajúce strediská velenia a riadenia, a tiež ako lietadlá včasného varovania.  

„Rusi túto platformu využívajú aj na raketovú telemetriu počas testov a Rusi nedávno rozobrali niektoré svoje raketové telemetrické lietadlá,“ uvádza Eveleth.

Napriek tomu, že vzťahy Moskvy a Pchjongjangu sa v poslednej dobe výrazne zlepšili, a to hlavne kvôli dodávkam zbraní a munície z KĽDR do Ruska, Kremeľ zrejme potrebné diely nedodal.

Expert upozorňuje, že zatiaľ neexistujú dôkazy, že súčiastky z ruských rozobraných lietadiel by putovali do KĽDR.

„Vzhľadom na to, čo vieme o stave radarovej technológie KĽDR, AWACS by bolo pre nich veľkým pokrokom,“ vysvetlil Eveleth.

Zrejme pôjde skôr o lietadlo včasného varovania ako stredisko velenia a riadenia 

The Warzone magazínu The Drive uvádza, že premena lietadla pravdepodobne začala už v septembri. Posledná snímka, ktorú majú novinári k dispozícii, je z 12. decembra a naznačuje, že držiak na kryt radaru už bol pripevnený, svedčí o tom viditeľný tieň, ktorý vrhá.

Lietadlo Il-76 patrí štátnemu vlajkovému dopravcovi Severnej Kórey Air Koryo. V minulosti boli lietadlá využité aj na vojenské účely, pričom aspoň jedno získalo vojenskú kamufláž. Objavilo sa aj v propagandistickom videu, na výcvik výsadkárov.

Kórejské vzdušné sily pozostávajú hlavne zo starších sovietskych stíhačiek, ako sú MiGy-29, ale v prevádzke sú aj lietadlá Šen-jang J-5, ktoré pochádzajú ešte z 50. rokov minulého storočia. Ide o čínsku verziu MiGu-17.

Joseph Dempsey, ktorý pôsobí v Medzinárodnom inštitúte pre strategické štúdie, povedal NK News, že pravdepodobnejšie je, že KĽDR buduje lietadlo včasného varovania ako lietajúce stredisko velenia a riadenia. Na druhé menované nemá kapacitu a tiež je nepravdepodobné, že by dokázalo integrovať do tohto systému zastarané stíhačky.

ruské lietadlo AWACS
zdroj: Wikimedia/Cantiana. Ruské lietadlo AWACS, Berijev A-50, ktoré vzišlo z konštrukcie lietadla Iliušin Il-76.

Otázne je, či KĽDR konvertuje aj ďalšie Il-76 na AEW, keďže vlastní len tri lietadlá. Na funkčný systém včasného varovania by Pchjongjang potreboval aspoň dve.  

„Prevádzkovanie lietadiel AEW zo strany Severnej Kórey by výrazne rozšírilo kapacitu siete protivzdušnej obrany, ktorá pozostáva z existujúcich radarových staníc, ktoré sú zastarané a sú statické na jednej lokalite,“ uvádza analytik Tarao Goo, ktorý spolupracuje s portálom Oryx.

Oveľa lepšie na zachytenie ťažko odhaliteľných striel   

KĽDR by mohla využiť tieto lietadlá na monitorovanie vzdušného priestoru. Pre lietadlo by bolo ľahšie odhaliť blížiace sa strely v prípade konfliktu s Južnou Kóreou. Soul v poslednej dobe vyvíja nízko letiace riadené strely, ktoré je ťažké odhaliť. Lietadlo AEW by zvýšilo ich šance na odhalenie, oproti statickým radarom.

Experti si ale nemyslia, že by takéto radary boli prevádzkované každodenne. Navyše v prípade konfliktu s Južnou Kóreu by boli prvotnými cieľmi pre stíhačky Soulu a Washingtonu. Lietadlá včasného varovania sú zraniteľné, pretože nedisponujú aktívnou ochranou a na radare sú ľahko vystopovateľné.

Aby lietadlá prežili čo najdlhšie, museli by sa čo najviac premiestňovať a operovať z neobvyklých lokalít.

KĽDR by tiež takéto lietadlo využila pri testovaní vlastných rakiet a striel. Lietadlo s palubným radarom a telemetrickým vybavením by zohralo rolu pri ich ďalšom vývoji.

Zdroje: The Warzone, NK News, X/ Decker Eveleth

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá