Šialený experiment „Tretia vlna“: Učiteľ ukázal študentom, aké je žiť v koži fašistu. Škola roky mlčala

  • Tento šialený experiment sa odohral v americkom Palo Alto
  • Pôvodne malo ísť o „hru”, tá sa ale vymkla spod kontroly
  • Celý tento šialený experiment bol aj sfilmovaný
školský experiment učiteľa Jonesa
chronicle.com/timeline.com
  • Tento šialený experiment sa odohral v americkom Palo Alto
  • Pôvodne malo ísť o „hru”, tá sa ale vymkla spod kontroly
  • Celý tento šialený experiment bol aj sfilmovaný

Ak si niekedy videl film Náš vodca (Die Welle) z roku 2008, tento experiment ti bude známy. Je však veľmi smutné, že nešlo len o divokú fantáziu režiséra, ale o udalosť, ktorá sa v roku 1967 naozaj stala. Niet sa prečo čudovať, že všetci sa to snažili roky utajiť, pravda ale nakoniec vyšla najavo. 

Zo zábavnej hry” nebezpečný fašistický experiment

Prenesme sa do roku 1967. Nachádzame sa na strednej škole Cubberley v americkom Palo Alto. Je apríl a žiaci, druháci, vo svojej triede čakajú na hodinu dejepisu, ktorý ich učil muž menom Ron Jones – najobľúbenejší učiteľ na celej škole. 

Všetci si mysleli, že pôjde o všednú, ničím výnimočnú hodinu, kde preberú fašizmus v čisto teoretickej rovine. V tej chvíli ale ešte nikto netušil, že na druhý deň už bude v ich triede stráž, na ruke budú nosiť pásky symbolizujúce ich príslušnosť k novému hnutiu a budú používať tajné pozdravy.

Ako uvádza web Palo Alto Online, cieľom Rona Jonesa bolo simulovať fašizmus počas druhej svetovej vojny a svojim skeptickým žiakom tak ukázať, ako ľahko sa nacisti masovým brainwashingom dostali k moci. 

Učiteľ však v tom čase ani len netušil, ako veľmi sa mu experiment vymkne spod kontroly. Počas piatich nasledujúcich dní bolo totiž členmi jeho hnutia nie 30 druhákov z jeho triedy, ale viac ako 200 študentov, ktorí sa prihlásili dobrovoľne, a to aj z iných škôl. 

Jeden zo študentov spomína: Začalo sa to ako zábavná hra s najobľúbenejším učiteľom na škole. Veľmi rýchlo to ale prekročilo hranice a na konci som bol na smrť vystrašený.”

Zavedenie bizarných pravidiel

Ako informuje Timeline, už začiatok experimentu bol spojený so stanovením veľmi bizarných pravidiel. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Palo Alto Online, Timeline, iDnes, Total Training, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá