Šikovná Slovenka Ivka recykluje kreatívne. Starému oblečeniu dáva nový zmysel

  • Stáva sa ti to? Postavíš sa pred preplnenú skriňu, kam by sa malo zmestiť ešte niekoľko vypraných, alebo práve kúpených kúskov, ale... nedá sa.
collageghvghv
facebook.com/Ivitko
  • Stáva sa ti to? Postavíš sa pred preplnenú skriňu, kam by sa malo zmestiť ešte niekoľko vypraných, alebo práve kúpených kúskov, ale... nedá sa.

Police sú plné vecí, ktoré častokrát ani nenosíme. Sú nám malé, sú nemoderné, majú dieru na rukáve. Alebo sú to košele, ktoré už nikto nenosí, nosiť nechce a nebude. Riešení je veľa – opraviť, prešiť, darovať charite, susedovi, niekomu, komu to pomôže. Nikoho takého nepoznáš, charita odmieta príjimať oblečenie (áno, aj to sa občas stáva), šiť nevieš? Našťastie kreativita a zručnosť Ivany Janurovej sa o to postará. Z nevyužitých košiel sa rozhodla vyrábať štýlové Vaky Košeláky, z ktorých každý je originál.

zdroj: facebook.com/ivka.janurova

“Zberateľstvo a nechuť vyhadzovať zdanlivo nepotrebné veci som do značnej miery zdedila. Vo všetkom vidím perspektívu, ako to využiť, pretvoriť… Nápadov by bolo veľa, materiálu ešte viac, len času málo. Keď ale vyradené košele začali zapĺňať viac priestoru v skrini než moje nositeľné veci, nastal čas konať, “ vyjadrila sa Ivana vo svojom žurnále pre sashe.sk. Mladá Slovenka tak našla cestu ako recyklovať, privyrobiť si a zároveň vlastnou aktivitou prispievať k takzvanej slow-fashion revolúcii.

Verte-neverte, aj Ivanine rodinné zásoby sa časom minuli. Míňajú sa aj zásoby jej kamarátov, keďže dopyt je veľký. Biedne sú už na tom aj zásoby zo second-handov. Ivana preto začala nadväzovať  komunikáciu s výrobnými firmami, aby  mohla spracovávať pre nich vyradené a odpadové košele. Pomôcť však môžeš aj ty.

“Nuž teda, ja potrebujem košele, vy potrebujete vyprázdniť skriňu. Nevyhadzujte veci, zbytočne produkujete odpad, ktorý je pre niekoho vzácnosťou. Niekto ich rád vynosí, ja ich rada prešijem na rôzne krásnosti.”

Prečo?

Trochu si debordelizuješ šatník, zbavíš sa toho, čo ti zavadzia, pomôžeš prírode tým, že nepridáš ďalšie veci na skládku odpadu a priložíš ruku k dielu – vďaka tebe vzniknú nové vecičky.

zdroj: sashe.sk

Takmer 100 %-tná recyklácia

Produkcii odpadu sa Ivana aj tak úplne nevyhneme, to je jasné. Nech sa snaží ako chce, nejaké tie odstrižky a nevyužiteľné kusy predsa zostávajú. Čo s nimi? Už ste počuli o firme, ktorá z textilných vlákien vyrába izolácie? Spolupracujú s viacerými reťazcami, od ktorých dovážajú nevyužiteľný textil. Zbytky z Ivaninej práce sú síce oproti tomu nepatrným množstvom, ale každý si zaslúži druhú šancu na nový život. Akokoľvek.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech