Singapur je prvou krajinou so samojazdiacimi taxíkmi

  • Vítajme v budúcnosti.
selfdrivingtaxiheader_1024
  • Vítajme v budúcnosti.

Singapur sa stal prvou krajinou na svete, ktorá pustila na svoje cesty samojazdiace taxíky pre verejné účely. Spoločnosť nuTonomy, stojaca za týmito autami a aplikáciou, ktorá ich privoláva, doposiaľ vypustila do sveta šesť áut, ktoré autonómne vyzdvihnú a odvezú pasažierov na želanú destináciu. nuTonomy je vôbec prvou spoločnosťou na svete, ktorá takýto krok realizovala.

„Čelíme obmedzeniam v doprave a v oblasti ľudských síl. Na prekonanie týchto obmedzení chceme využiť výhodu samojazdiacej technológie a predovšetkým chceme predstaviť nový koncept mobility, ktorý môže zo sebou priviesť prepravné zlepšenia do verejnej dopravy v Singapure,“ povedal Pang Lik Keong, minister dopravy Singapuru.

mit-nutonomy-1_0

foto: news.mit.edu

Hoci je táto novinka skutočne zaujímavá, existuje samozrejme ešte zopár obmedzení. Využívané autá – Mitsubishi i-Mievs a Renault Zoes cestujú iba v severnej oblasti Singapuru, ktorá je známa pod názvom One-North, rozprestierajúca sa na rozlohe 6,5 km2. Zákazníci si momentálne musia ešte vystačiť iba s určitými miestami, na ktorých ich taxíky môžu vyzdvihnúť a vysadiť. A hoci ide o samojazdiace autá, vodič a spolujazdec sú v aute neustále prítomný. Vodič zabezpečuje, že auto neurobí nič bláznivé a spolujazdec monitoruje fungovanie celého systému.

„Vodič a spolujazdec nám umožňujú zbierať technické dáta, no zároveň i zisťujú, či si ľudia užívajú saomojazdiace autá. Niektorí ľudia si tento spôsob prepravy zamilujú, iní budú v rozpakoch a sú už aj takí, ktorým sa to nepáči. Ale koľkým ľuďom sa to nebude páčiť – 3 % alebo 30 %? Chceme vedieť to číslo,“ povedal CEO nuTonomy Karl Iagnemma.

smart-fm-hi-res-8-v21-1024x682

foto: itu150.org

Dobrou správou pre vodičov jazdiacich pre nuTonomy je, že pokiaľ sa testuje práve ich auto, tak jazdia zadarmo. Spoločnosť chce do roku 2018 rozšíriť svoje kapacity o oveľa viac oblastí, kde môžu byť ľudia vyzdvihnutí a prepravení, no ich skutočným cieľom je rozšíriť autá do celého mesta. COO nuTonomy Doug Park tvrdí, že autonómne taxíky môžu zredukovať počet áut v meste z 900 000 na 300 000, podrobnosti tohto ambiciózneho plánu však nevysvetlil.

Čo sa týka konkurencie nuTonomy, Uber takisto plánuje vlastné testy samojazdiach áut v Pittsburghu, konkrétny dátum však ešte nezverejnil. Nikto nevie presne povedať, ako tieto testy dopadnú, môžeme však skonštatovať, že o budúcnosť dopravy je postarané.

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech