Skončilo sa moratórium. Je vonku prvý volebný exit poll

  • LIVE priebeh volieb do NR SR 2023 od Startitup.sk
  • Prinášame podrobný priebeh volieb, komentáre, fotografie a videá z volebného dňa
Na snímke zástava Slovenskej republiky s volebnou schránkou v priestoroch základnej školy v pohraničnej obci Čierne
TASR/Daniel Stehlík
  • LIVE priebeh volieb do NR SR 2023 od Startitup.sk
  • Prinášame podrobný priebeh volieb, komentáre, fotografie a videá z volebného dňa

Volebný deň je vždy vzrušujúcim obdobím pre každú krajinu. Voliči majú príležitosť ovplyvniť budúcnosť svojej krajiny tým, že zvolia svojich zástupcov. Na Slovensku je toto obdobie plné očakávaní a napätia.

V minulosti sme často museli čakať na správy a informácie z volebných miestností, kým sa dostali k novinám alebo televízii. Teraz, vďaka internetu, môžeš mať prístup k aktuálnym informáciám v reálnom čase. Na našej volebnej stránke Startitup ti prinesieme aktuálne výsledky z priebežného sčítania hlasov.

Ponúkame ti jedinečnú príležitosť sledovať s nami dianie online z rôznych kútov Slovenska. Celý deň môžeš v tomto článku sledovať aktuálne informácie.

Okrem toho večer spustíme vysielanie volebného štúdia Startitup s moderátorom Šimonom Žďárským, ktorý sa bude celú noc rozprávať so špeciálnymi hosťami.

Takisto budeš môcť sledovať aj to, ako to vyzerá priamo na volebných centrálach jednotlivých strán. Redaktori Startitup sa odtiaľ budú prihovárať formou živého vysielania.

23:52 Naši redaktori ti prinášajú aktuálne informácie priamo z centrál

23:45 Sleduj LIVE Výsledky parlamentných volieb 2023 na Startitup

23:40 Pri vyše 3 % spočítaných okrskov vedie Smer, nasleduje Hlas a PS

Po spočítaní 3,45 percenta okrskov vedie v priebežných neoficiálnych výsledkoch strana Smer-SD so ziskom 26,10 percenta. Za ňou nasleduje Hlas-SD s 18,96 percentami a Progresívne Slovensko (PS) s 8,84 percentami. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Aliancia zatiaľ získala 7,84 percenta a OĽANO a priatelia 7,6 percenta. Vo voľbách ako koalícia potrebuje získať aspoň sedem percent, aby sa dostala do Národnej rady SR. Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,05 percenta, SNS so 6,42 percenta a Republika s 5,78 percenta.

Volebná účasť dosahuje 67,77 percenta. Výsledky zatiaľ zohľadňujú malé množstvo spočítaných okrskov, poradie strán sa môže meniť. (TASR)

22:00 M. Šimečka: Exit polly vyzerajú nádejne, ale som opatrný ich komentovať

Výsledky parlamentných volieb budú zrejme tesné medzi Progresívnym Slovenskom (PS) a Smerom-SD. Skonštatoval to predseda PS Michal Šimečka. Bude to podľa neho tesné aj pre tie strany, ktoré sa môžu alebo nemusia dostať do Národnej rady SR. Dodal, že výsledky exit pollov vyzerajú nádejne, no pri ich komentovaní je opatrný.

„Zatiaľ nemáme žiadne reálne spočítané výsledky, máme exit polly, ktoré vyzerajú nádejne alebo pozitívne z hľadiska našej strany, ale bol by som veľmi opatrný akokoľvek komentovať výsledky exit pollov,“ povedal Šimečka novinárom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Pripomenul situáciu z parlamentných volieb z roku 2020, keď koalícii PS-Spolu prisúdili exit polly omnoho viac percent, ako boli konečné výsledky.

Komentovať výsledky bude Šimečka neskôr, keď bude jasné, ako reálne vyzerajú. Šéf PS sa poďakoval každému, kto šiel voliť. „Ľudia si uvedomovali, že ide o dôležité voľby. Nevieme síce, aká bude účasť, ale vyzerá to, že bude slušná,“ dodal.

22:19 Ivan Mikloš: Súčasné voľby boli preteky v tom, kto viac sľúbi

Politická kampaň bola plná často nereálnych sľubov, konštatuje Mikloš.

„Keď sa človek prešiel Slovenskom a čítal bilbordy, tak mal pocit, že sú to preteky v tom, kto viac sľúbi, kto viac dá.“

22:00 Zverejnený je prvý slepý exit poll z dielne tvnoviny.sk

Víťaz parlamentných volieb do Národnej rady SR získal 23,5 percenta voličských hlasov. Vyplýva to z čiastočného volebného výskumu, takzvaného slepého exit pollu, ktorý vypracovala agentúra Focus v spolupráci s TV Markíza. Zatiaľ bližšie nemenovaná politická strana na druhom mieste získala 21,9 % hlasov.

Prvú trojku uzatvára nemenovaná strana so ziskom 12,2 % hlasov. Do parlamentu by sa podľa čiastočného volebného výskumu dostali ešte 4 strany, ktoré by mali získať od 8 do 5,3 % voličských hlasov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Exkluzívny exit poll pripravuje pre TV Markíza agentúra Focus. V teréne je od rána približne 500 anketárov, ktorí vyzbierajú dáta od zhruba 20-tisíc respondentov,“ informovali tvnoviny.sk.

21:46 V centrále OĽANO vtipkujú, novinári dostali od organizátorov heslo na Wi-Fi v znení „pekneonaspiste“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

21:30 Iveta Radičová: Aj tieto voľby môžu byť zlomové

„Veľa počúvame o tom, že tieto voľby sú špeciálne. Aj tieto voľby môžu byť zlomové, budú rozhodovať o tom, akým spôsobom sa bude uberať spoločnosť.“

„Je to jeden deň, obvykle raz za 4 roky, keď má občan úplnú moc nad politikmi a nie naopak. Rozhoduje nielen o nich osobne, ale rozhoduje aj o tom, aké riešenia budú prijímané a aký bude štýl vládnutia.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

21:01 Karolína Farská, aktivistka: Novinári sú pre politikov stále terčmi, nič nezmenila ani vražda

„Slovensko by sa mohlo prebudiť, pretože s takýmto nastavením asi toho veľa nevybudujeme,“ myslí si Farská.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Nerozumiem, ako môže byť pre viacerých ľudí v politike úplne normálne, že zoberú novinára a použijú ho na tlačovke ako terč. Dúfam, že sa nám podarí zvoliť si nejakú slušnú vládu. Situácia sa však nezlepší bez uvedomenia si problému.“

20:49 Startitup je už na mieste aj vo volebnej centrále Sme rodina

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

20:32 Ľuboš Kostelanský, analytik Transparency International Slovensko: Strany na kampaň minuli vyše 21 miliónov eur

Strany v rámci týchto volieb utratia historicky najviac financií, potvrdil analytik Kostelanský.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Momentálne sa výdavky na transparentných účtoch preklopili cez 21 miliónov eur. Ale to ešte nie je konečné číslo, ešte tam budú dotekať nejaké posledné platby.“

Účet za tieto voľby môže podľa neho presiahnuť 25 miliónov eur.

20:11 Jakub Šuster, CEO ELV.AI: Komentárové sekcie sa stali bojiskom hybridnej vojny

Tým, že sme komentáre neregulovali, dostali sme sa do bodu, keď sú komentárové sekcie na Slovensku bojiskami hybridnej vojny, kde si falošné účty šíria naratívy a propagandu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„V prípade, ak sa médiá nevedia chrániť pred nenávistným obsahom, tak sa vystavujú nebezpečenstvu. A tomu chceme my zabrániť.“

19:47 Aktivista Marek Mach: Slovo „mimovládka“ sa stalo na Slovensku nadávkou

Tvrdí, že vníma jeden fakt: „Pre niektorých ľudí je slovo mimovládka už pomaly nadávkou. Musíme si ale uvedomiť, že mimovládky sú v prvom rade od toho, aby zastupovali štát na miestach, kde zlyháva.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Mach konštatuje, že ak nebudeme pravidlá v tejto krajine vytvárať na základe hodnôt, ako je sloboda a demokracia, ale na základe toho, koho nemáme radi, stane sa jedno: „Nikdy nebudeme môcť očakávať, že to tu bude bezpečné. Každému jednému z nás sa potom bude môcť stať to, že pravidlá sa otočia proti nám.“

19:24 Politológ Michal Řádek vo volebnom štúdiu Startitup: Návrat k „normálnosti“ sa nepodaril

Politológ Michal Řádek vo volebnom štúdiu Startitup s moderátorom Šimonom Žďárským povedal, že z hľadiska kampaní pozoruje návrat niektorých grafických prvkov a dokonca aj hesiel.

„Videl som kampane niektorých politických strán, ktoré sa ponášali na grafiku, ktorá bola ešte používaná v 90. rokoch.“

Politické kampane v roku 2023 boli podľa jeho slov zamerané na akýsi „návrat k normálnosti“.

startitup volebné štúdio
zdroj: Startitup

„Priznám sa, že po roku 2018 – 2020 som očakával, že sa spoločnosť po turbulentných časoch trochu upokojí a že budú riešené niektoré vážne problémy. No nestalo sa tak.“

18:50 Volebné moratórium v rámci sobotných predčasných parlamentných volieb predĺžili o ďalších päť minút

Na celom území SR potrvá do 22.45 h. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz. Dôvodom je predĺženie hlasovania vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie, kde zomrel po kolapse 78-ročný volič, informuje TASR.

O priazeň voličov v predčasných parlamentných voľbách sa uchádza 25 politických subjektov. Po uzatvorení volebných miestností sa začnú vo väčšine volebných miestností od 22.00 h spočítavať hlasy. Priebežné neoficiálne výsledky bude možné po skončení moratória sledovať aj priamo na našom webe Startitup.sk. Oficiálne výsledky budú známe až po tom, ako ich odobrí štátna volebná komisia.

18:24 Ľudia nahlasujú okrskové komisie

Na Instagrame sa v sekcii komentárov portálu Emefka ľudia priznali, že vo viacerých volebných miestnostiach malo dôjsť k nezalepovaniu obálok vraj na pokyn komisie, z toho dôvodu sa rozhodli udalosť nahlásiť.

komentáre ľudí k voľbám 2023
zdroj: IG/Emefka reprofoto

18:20 (Štrbské Pleso) Možnosť voliť v najvyššie položenej volebnej miestnosti na Slovensku, ktorá sa nachádza na Štrbskom Plese, v sobotu využíva viacero turistov

Mnohí sa zhodli na tom, že spojili príjemné s užitočným. Do volebnej miestnosti štvrtého volebného okrsku v jednom z miestnych hotelov chodia už od rána. Potvrdil to podpredseda okrskovej komisie Ján Hrušovský. Približne do 13:00 tam podľa jeho slov odvolilo asi tristo voličov, z toho tridsať miestnych, informuje SITA.

18:12 (Petržalka) Využiť volebné právo je občianskou povinnosťou

Do volebnej miestnosti v sobotných voľbách do Národnej rady (NR) SR sa vybrali aj preto, lebo im nie je ľahostajný osud ich krajiny, ani to, akým smerom sa bude najbližšie obdobie uberať. 

„Záleží mi na osude tejto krajiny. Nie je mi jedno, akým smerom sa SR vyberie nasledujúce štyri roky. Či tu budú vládnuť hluční a násilní politici alebo mierumilovní, otvorení diskusii,“ uviedol pre TASR Tomáš Mihály.

Rád by žil v krajine, kde nevládnu tí, ktorí sú najagresívnejší a najhlučnejší v predvolebnej kampani, ale ľudia, ktorým naozaj záleží na chode krajiny. O dianie v politike sa zaujíma, svoj hlas vždy dáva strane, ktoré ho zaujme predovšetkým programom a vystupovaním. „Štýl, akým sa politiká strana prezentuje navonok, o nej veľa prezrádza,“ podotkol. 

17:18 (Považská Bystrica) Vo volebnej miestnosti zomrel volič

Vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie zomrel po kolapse volič. TASR to potvrdil hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek.

„O 15:45 h sme na linku tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby prijali žiadosť o pomoc k staršiemu mužovi, ktorý skolaboval vo volebnej miestnosti v Považskej Bystrici, v mestskej časti Považské Podhradie. Na miesto sme bezodkladne vyslali ambulanciu záchrannej zdravotnej služby.“

„I napriek snahe záchranárov sa nepodarilo 78-ročného muža zachrániť a na mieste prítomný lekár záchrannej zdravotnej služby po neúspešnej resuscitácii konštatoval smrť,“ informoval Sládek.

17:02 (Považská Bystrica) V Považskom Podhradí skolaboval volič, hlasovanie prerušili

Vo volebnom okrsku v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie je aktuálne prerušené hlasovanie v parlamentných voľbách. Zasahujú tam zdravotní záchranári. Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici Adriany Oravíkovej vo volebnej miestnosti skolaboval starší volič.

Na mieste stále zasahujú zdravotní záchranári, hlasovanie je prerušené, po otvorení hlasovacej miestnosti bude pokračovať. Volebná miestnosť tak bude otvorená dlhšie ako do 22. hodiny.

16:30 (Zuberec) Šéf okrskovej komisie i ďalší člen boli pod vplyvom alkoholu. Museli ich vymeniť

V Zuberci na Orave v sobotu nafúkali predseda aj člen volebnej komisie. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

„V Žilinskom kraji polícia preverila oznámenie, že niektorí členovia volebnej komisie v obci Zuberec, okres Tvrdošín, majú byť pod vplyvom alkoholu. Policajnou hliadkou boli vykonané dychové skúšky, ktoré boli v dvoch prípadoch pozitívne, a to u predsedu a jedného člena komisie,“ potvrdila Hrabovská.

Dodala, že vec odovzdali Okresnej volebnej komisii v Námestove, ktorá ju bude riešiť. Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady SR. V ére samostatného Slovenska ide o deviate parlamentné voľby v poradí. O priazeň voličov sa uchádza 25 politických subjektov.

15:57 Desať zásahov záchranárov v súvislosti s voľbami

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR eviduje v súvislosti so sobotnými parlamentnými voľbami do 15:00 h desať výjazdov sanitiek. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Záchranárov sme vyslali do volebných miestností v Hurbanovej Vsi, Bratislave, do Zbudze, Krásnej nad Kysucou, Čadce, do Nového Mesta nad Váhom, Žiaru nad Hronom aj Blesoviec,“ uviedli záchranári. Dodali, že zasahovali pri kolapsoch, epileptickom záchvate, úrazoch aj pri aspirácii jedla. (TASR)

15:22 Bizarný prípad spod Tatier: Občiansky preukaz skončil v urne

V jednej z podtatranských obcí sa stal mimoriadne kuriózny prípad, informujú tvnoviny.sk. Jeden z voličov omylom vložil do obálky nielen hlasovací lístok, ale aj svoj občiansky preukaz. Späť ho dostane až po tom, čo komisia otvorí všetky obálky a sčíta hlasy.

14:54 Agresívny muž poškodil urnu, zasahovala polícia

V Kostoľanoch pod Tribečom v zlatomoravskom okrese zasahovala vo volebnej miestnosti polícia. Agresívny muž tu poškodil urnu určenú na nepoužité lístky. Podľa slov predsedníčky okrskovej volebnej komisie Lucie Betákovej však incident priebeh volieb neovplyvnil.

Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú. Voľby ani nemuseli byť prerušené, takže pokračujeme normálne ďalej. Momentálne je už priebeh volieb u nás pokojný,“ uviedla pre TASR.

Incident v Kostoľanoch pod Tribečom sme preverovali. Podľa mojich informácií sa vymenila volebná urna a voľby sú už pokojné, bez nutnosti ich prerušenia,“ potvrdila predsedníčka okresnej volebnej komisie v Nitre Michaela Grisbachová. Ako informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Viktória Borloková, polícia rieši incident ako priestupok. (TASR)

14:44 Ľuďom so zdravotným postihnutím môžu s volením pomôcť

Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, môžu v parlamentných voľbách hlasovať s pomocou inej osoby.

Umožňuje to zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Pred hlasovaním o tom musia upovedomiť okrskovú volebnú komisiu.

Takýto volič môže vziať so sebou do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie. (TASR)

Nezabudni si nastaviť pripomienku na naše volebné štúdio.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

14:38 V Nitre odvolil už aj predseda Republiky Milan Uhrík

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: RTVS, SITA, Tvnoviny.sk, Instagram/@emefka_official

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá