Skončilo sa moratórium. Je vonku prvý volebný exit poll

  • LIVE priebeh volieb do NR SR 2023 od Startitup.sk
  • Prinášame podrobný priebeh volieb, komentáre, fotografie a videá z volebného dňa
Na snímke zástava Slovenskej republiky s volebnou schránkou v priestoroch základnej školy v pohraničnej obci Čierne
TASR/Daniel Stehlík
  • LIVE priebeh volieb do NR SR 2023 od Startitup.sk
  • Prinášame podrobný priebeh volieb, komentáre, fotografie a videá z volebného dňa

14:35 Volilo sa aj v ženskej väznici

V ženskej väznici v Nitre dnes odvolilo do prenosnej urny 75 odsúdených. Oproti predošlým rokom je to nárast.

„Zvyklo tam voliť okolo 10 – 15 žien. Tentokrát požiadalo o vydanie voličského preukazu 83 odsúdených žien, z toho odvolilo 75. Všetko prebehlo bez problémov,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka okrskovej volebnej komisie Tatiana Miklošová.

14:31 Volebná miestnosť v najvyššie položenej škole

Trieda v najvyššie položenej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa v sobotu zmenila na volebnú miestnosť.

Okrem miestnych obyvateľov tam často volia aj turisti s voličskými preukazmi. Predsedníčka tamojšej okrskovej volebnej komisie Renáta Maniková pre TASR potvrdila, že už počas dopoludnia ich prišlo viac ako 50.

14:26 V Poprade odvolilo zatiaľ vyše 300 ľudí

Vo volebnej miestnosti v Poprade na ZŠ Tajovského k volebným urnám zatiaľ prišlo 310 ľudí. Zatiaľ najstaršou osobou, ktorá hlasovala v popradskom okrsku bola 94-ročná pani. Vo volebných miestnostiach vídať aj deti.

Volebná miestnosť
zdroj: Startitup

14:05 Moratórium sa posúva na do 22:40

Dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej volebnej komisie. Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Mestská časť na sociálnej sieti spresnila, že k prípadu došlo v okrsku č. 41 na Základnej škole Gessayova 2. „Z dôvodu zdravotných komplikácií jedného z členov komisie, ktoré si vyžadovali zásah záchranárov, bude v tomto okrsku predĺžená možnosť odvoliť o 40 minút,“ informuje petržalská samospráva. V tomto volebnom okrsku tak budú môcť voliči odovzdať hlasovací lístok do 22.40 h. (TASR)

Pred malou chvíľkou odvolil predseda SNS Andrej Danko aj Veronika Remišová, informujú Aktuality.

13:57 Hrozí posunutie moratória

V Kostoľanoch pod Tribečom odmietol volič vhodiť hlasovací lístok do správnej urny, po čom bol komisiou upozornený, avšak to sa mu nepáčilo. Rozhodol sa tak poškodiť urnu na nepoužité volebné lístky. Miestna polícia rieši tento prípad ako priestupok. Čas volieb bol preto prerušený od 11:50 do 12:15. Z tohto dôvodu budú v obci volebnú miestnosť zatvárať až o 22:25, píšu tvnoviny.sk.

13:49 (Dúbravka) Volebná účasť je vysoká

„V mestskej časti Bratislava – Dúbravka je priebeh volieb pokojný a účasť vysoká,“ povedala nám predsedníčka komisie v Dúbravke.

13:44 V Banskej Bystrici odvolila takmer 102-ročná volička

V Zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici odvolila v sobotu v predčasných parlamentných voľbách aj Mária Longauerová, ktorá v decembri oslávi 102 rokov. Do zariadenia prišli dve členky okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou. Celkovo tam odvolilo vyše 30 klientov a časť personálu.

„Uvidíme, či politici splnia všetko, čo nám sľubujú,“ konštatovala pre TASR Mária Longauerová tesne pred volebným aktom.

13:40 Na pokojný priebeh volieb v Bratislave dozerajú policajti

Mestská polícia dohliada na priebeh volieb vo zvýšenej miere. Posilnené sú nielen hliadky priamo v teréne, ale aj na vysunutých pracoviskách.

Pre každý okres je vyčlenená jedna hliadka, ktorá sa zameriava na monitorovanie lokalít, v ktorých sú volebné miestnosti. Dianie v hlavnom meste monitoruje aj mestský kamerový systém.

Policajti doteraz žiadny vážny prípad či incident v súvislosti s parlamentnými voľbami nemuseli riešiť. (TASR)

13:28 V Pezinku musela zasiahnuť ochranka

Prezidentku Zuzanu Čaputovú čakal vo volebnej miestnosti neznámy zvláštny muž a tiež podozrivý batoh, ku ktorému sa nikto nehlásil. Prezidentka odvolila asi o hodinu neskôr ako mala, píšu tvnoviny.sk.

Ochranka prezidentky preverovala neznámeho muža, ktorý prišiel do volebnej miestnosti a odmietal ju opustiť, až kým tam nepríde samotná prezidentka. Muž sa napokon k prezidentke aj dostal a v ruke držal list. Opýtal sa jej, či naozaj nájde odvahu ísť k volebnej urne a vhodiť tam svoj hlasovací lístok, keď iný človek kvôli tomu musí sedieť vo väzení. (TV Markíza)

13:21 Dnes je ideálne počasie na voľby

Počasie tradične ovplyvňuje volebnú účasť. Sobota sa však vyznačuje príjemným počasím bez dažďa, a to na celom Slovensku.

Na západnom Slovensku bude prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 20 až 23 stupňov C.

Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 18 až 22 stupňov C.

Na východnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 18 až 22 stupňov C. (TASR)

Voľby 2023 prenosná schránka, Sielnica
zdroj: TASR/Ján Krošlák

12:30 Vo voľbách už hlasovali aj prezidentka Čaputová a šéf parlamentu Kollár

Dnes je príležitosti vyjadriť svoj názor, hlas každého má rovnakú hodnotu. Takúto výzvu adresovala po odovzdaní svojho hlasu v predčasných parlamentných voľbách všetkým občanom prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Chcem požiadať všetkých, ktorí váhajú, aby išli voliť,“ uviedla.

Hlava štátu sa nechystá navštíviť žiadnu volebnú centrálu. Večer bude tráviť v kruhu svojich blízkych. Možný termín stretnutia s predsedom víťaznej strany podľa nej stanovený nie je.

Ale rozhodne som pripravená v zmysle ústavy postupovať spôsobom, ktorý bude čo najrýchlejšie viesť k vzniku novej vlády, ktorá bude mať väčšinovú podporu v parlamentne,“ prisľúbila. (SITA)

volby 2023 čaputová zuzana
zdroj: TASR/Michal Svítok
volby2023 boris kollár
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

12:15 Šíri sa hoax, že červená pečiatka na obálke je jediná platná

V jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke museli ešte ráno riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na volebnej obálke.

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke však nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ sprostredkovala polícia reakciu riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstva vnútra (MV) SR Evy Chmelovej.

Polícia na sociálnej sieti ďalej zdôraznila, že zákon o podmienkach výkonu volebného práva farbu pečiatky nerieši. Jeden z voličov sa mal v bratislavskej Petržalke dožadovať obálky s pečiatkou červenej farby.

Hoaxy reálne ovplyvňujú životy ľudí a zbytočne zamestnávajú činnosť polície, ktorá mohla byť investovaná tam, kde je to reálne potrebné. Levickí policajti zaznamenali dva telefonáty od ľudí, ktorí sa sťažovali na to, že pečiatka na obálkach, do ktorej vkladajú pri voľbách svoj hlasovací lístok, nie je červená, ale modrá,“ informovala na sociálnej sieti polícia. (TASR)

12:00 V Podunajských Biskupiciach museli volať políciu

Pán odmietol odovzdať obálku a chcel si ju zobrať domov. Keď polícia prišla, tak sa ospravedlnil a obálku odovzdal.

11:57 V Bratislave, v ružinovskom okrsku č. 11, odvolil aj bývalý prezident Ivan Gašparovič s manželkou

voľby 2023 Ivan Gašparovič
zdroj: Startitup

11:37 Za vynášanie lístkov z miestnosti hrozí pokuta

Za vynesenie hlasovacích lístkov von z volebnej miestnosti hrozí pokuta 33 eur. Upozornilo na to Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Volič je v zmysle zákona povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti volič nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie. (TASR)

11:28 (Košice) Na sídlisku Luník IX je taktiež veľký záujem o voľby

Košice, voľby na sídlisku Luník IX
zdroj: TASR/František Iván

11:22 Komisia už rieši podnety pre možné porušenie moratória

Štátna volebná komisia eviduje v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Komisia sa bude zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz na otázku TASR.

Priblížil, že štátna volebná komisia začala svoje zasadnutie v sobotu o 9:00 h. „Bude pokračovať v priebehu celého volebného dňa, možno aj v nočných hodinách,“ dodal s tým, že hlavnou úlohou komisie je v súčasnosti reagovať na podnety od občanov.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová doplnila, že osemnásť okrskových volebných komisií pre voľbu poštou začne sčítavať hlasy o 18:00 h. „Otváranie návratných obálok prebieha v poriadku,“ podotkla. (TASR)

11:00 Známi politici už odvolili

Ľudovít Ódor si doma zabudol občiansky preukaz, Sulíkovi sa zasekla obálka a Matovič prišiel aj so svojou Pavlínkou. Známi politici už majú odvolené.

Medzi prvými bol vo volebnej miestnosti Robert Fico, prišiel v skorých ranných hodinách. Informoval o tom vo videu na sociálnej sieti. Volil v rodnej obci Veľké Dvorany pri Topoľčanoch a do volebnej miestnosti prišiel so svojou mamou. Rovnako tak prišiel so svojou mamou odvoliť aj Peter Pellegrini.

„Odvolené“ má aj líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Voliť prišiel na ZŠ Kulíškova v Bratislave. Richard Sulík, šéf SaS, prišiel k urne so županom Jurajom Drobom. Sulík čelil malej nepríjemnosti, keď sa mu pri hlasovaní zasekla obálka, píšu Noviny.sk.

Premiér Ľudovít Ódor šiel voliť na dvakrát. Ako uvádzajú tvnoviny.sk, zabudol si doma občiansky preukaz a zistil to až pred volebnou miestnosťou.

Voľby má za sebou už aj šéf OĽANO Igor Matovič, prišiel v sprievode manželky. Šéf KDH prišiel aj s rodinou voliť do Levoče.

10:47 (Košice) Registrácia na Medzinárodný maratón mieru a voľby prebiehajú naraz

Na snímke maratónsky bežec po registrácii na MMM volí vo volebnej miestnosti v Kulturparku v Košiciach 30. septembra 2023. Samotný maratón sa uskutoční 1. októbra 2023. (TASR)

Na snímke maratónsky bežec po registrácii na MMM volí vo volebnej miestnosti v Kulturparku v Košiciach 30. septembra 2023.
zdroj: TASR/František Iván

10:28 (Bernolákovo) Obec má za sebou úspešný štart volebného dňa

V rade stoja desiatky voličov. Podľa člena komisie sa ranný nával už jemne upokojil. Najväčší nápor očakávajú v poobedných hodinách.

10:20 (Zbudza) Na východe je o voľby záujem

Prvých pár úspešných hodín má za sebou aj volebná komisia na východe Slovenska v dedinke Zbudza neďaleko Michaloviec. Obyvateľom obce, v ktorej podľa minuloročných údajov žije približne 530 ľudí, zatiaľ nerobí problém počkať v rade. Zatiaľ odvolilo 70 voličov, písaných ich majú 409.

„Zatiaľ prebieha všetko v poriadku. Posledných 20 minút ľudia čakajú v rade, ale nie dlhšie ako 5 minút. My sme maličká dedina, takže ide to celkom hladko. Keď ľudia čakajú, tak sa rozprávajú a sú trpezliví,“ povedala pre Startitup Ema Dzurjovčinová, členka tamojšej komisie.

10:05 (Topoľčany) Volí sa aj v domove pre seniorov v Topoľčanoch

Účasť na neďalekých okrskoch 12 a 13 je početná. Ľudia stoja v radoch pred miestnosťou.

10:00 (Bratislava) Premiér Ľudovít Ódor odovzdal hlas vo voľbách

Na snímke dočasne poverený predseda vlády SR odborníkov Ľudovít Ódor vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v predčasných parlamentných voľbách v Bratislave 30. septembra 2023. (TASR)

Premiér Ľudovít Ódor odovzdáva hlas vo voľbách 2023
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

9:37 (Zálesie) Volebné miestnosti od rána zapĺňajú miestni voliči, odvolilo už 85 ľudí.

Ide to pokojne a plynulo,“ povedala nám pani z komisie.

okrsok č. 2, Zálesie
zdroj: Startitup

9:35 (Bratislava) Petržalka má vlastnú mobilizačnú kampaň

Bratislavská Petržalka chce obyvateľov motivovať, aby prišli k volebným urnám počas sobotňajších volieb do Národnej rady (NR) SR. Prišla preto s mobilizačnou súťažnou kampaňou. Zapojiť do nej sa môže každý, kto sa odfotí s novou volebnou plentou z dielne mestskej časti. K dispozícii je ich takmer 600 v 95 volebných okrskoch.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mestská časť rozhodla využívať vlastné zásteny a nie kartónové poskytnuté štátom, bolo urýchlenie procesu odvolenia počas volebného dňa. Počas posledných komunálnych volieb evidovali viaceré samosprávy dlhé rady voličov práve aj pre nedostatok volebných plient.

Kartónové zásteny museli vždy stáť na školských dvojlaviciach, aby sa správne rozložili, čím zaberali veľa miesta. Naše zásteny sú užšie, zaberajú menej miesta a môžu byť aj dve pri sebe,“ konštatuje vedúca referátu organizačných vecí miestneho úradu Alžbeta Neuschlová s tým, že do volebnej miestnosti sa tak oproti minulosti zmestí o dve až tri zásteny viac.

Zásteny majú zároveň posúvateľnú dosku na písanie, čím sa dá vytvoriť zástena pre sediacich, ale aj pre tých, ktorí chcú odvoliť v stoji. V každej volebnej miestnosti sú aj stojace, aj sediace zásteny. Mestská časť ich môže v budúcnosti využiť pri ďalších voľbách alebo aj na iné účely.

Výroba zásten vyšla samosprávu na približne 20 000 eur. Práce trvali niekoľko mesiacov, od výroby drevenej konštrukcie po inštaláciu bannerových plachiet, ktoré sú nadizajnované v petržalských farbách a s typickou petržalskou symbolikou. (TASR)

9:30 Svoj hlas vo voľbách odovzdal šéf OĽANO Igor Matovič

Igor Matovič a jeho manželka Pavlína
zdroj: Reprofoto: Facebook/OĽANO

9:00 Startitup je v spojení aj s ďalšou volebnou miestnosťou v hlavnom meste

„Všetky štyri volebné okrsky sa na Jelačičovej/Metodovej otvorili o 7:00 bez problémov. Prvých asi 10 voličov čakalo na možnosť voliť už niekoľko minút pred otvorením hlasovacích miestností. Vo výraznej miere voliči využívajú aj hlasovacie preukazy,“ spresnila pre Startitup zapisovateľka volebnej komisie Adela Vavrušová.

8:32 (Bratislava) Volebné miestnosti hlásia ranný nával

Teraz sme mali rannú špičku, veľa ľudí, ktorí idú do práce alebo do potravín. Pomerne veľa prichádza ľudí s voličským preukazom, v rade sa nestojí,“ opísal pre Startitup predseda volebnej miestnosti v Bratislave Za kasárňou Marek Kravjar.

Volebná miestnosť v Bratislave, Za kasárňou
zdroj: Startitup

Bezproblémový začiatok sobotných parlamentných volieb hlásia aj štyri najväčšie bratislavské mestské časti. Všetky volebné miestnosti sú otvorené. Pre TASR to potvrdili hovorcovia miestnych samospráv či z miestneho úradu.

Všetkých 95 volebných okrskov otvorila načas najväčšia mestská časť Petržalka. „Z niektorých volebných okrskov hlásili ráno, po otvorení volebných miestností, nával,“ skonštatovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Priebeh volieb je zatiaľ pokojný, v jednom z volebných okrskov však museli riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na volebnej obálke.

Voľby sa načas začali aj v Ružinove, ktorý má zriadených 70 volebných okrskov. „Všetky máme otvorené,“ povedala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu.

Volebné miestnosti načas otvorili aj v Starom Meste, čo potvrdila hovorkyňa starostu Veronika Gubková. „V Starom Meste je všetkých 34 okrskových volebných komisií uznášaniaschopných,“ uviedla.

Otvorené všetky volebné miestnosti hlási aj Nové Mesto, ktoré má 45 volebných okrskov. Voľby sú aj v tejto mestskej časti pokojné. (TASR)

8:14 (Poprad) Startitup je počas volebného dňa v spojení aj s volebnými miestnosťami mimo Bratislavy

Od 7:00 sa otvorila aj volebná miestnosť okrsok č. 13 ZŠ s MŠ Dostojevského v Poprade. Prvá hodina volieb je zatiaľ pokojná. Prvý volič prišiel minútu pred 7:00, do 8:20 prišlo asi 50 voličov. Okrsok má cez 800 obyvateľov.

Voľby 2023 v Poprade
zdroj: Startitup

8:01 (Záhorská Bystrica) O voľby je veľký záujem

O 7:00 h sa začalo hlasovanie v sobotňajších parlamentných voľbách aj v bratislavskej Záhorskej Bystrici. V mestskej časti, pravidelne dosahujúcu vysokú volebnú účasť v rámci hlavného mesta, hlasujú v piatich volebných okrskoch.

Voliči začali prúdiť do volebných miestností hneď po otvorení. Jeden z prvých sa pre TASR priznal, že sa pri hlasovaní rozhodoval až na poslednú chvíľu. Na otázku, k čomu by mal prispieť jeho hlas, skonštatoval, že by to malo byť ku „konečne normálnemu Slovensku„.

Záujem o zmenu pomerov po voľbách deklaroval aj mladý pár, ktorý bol o svojej voľbe rozhodnutý už dávnejšie. „Chceli by sme, aby bolo Slovensko stabilnou krajinou a nebolo to hore-dole, tak ako to bolo posledné obdobie. Verím, že k tomu naše hlasy prispejú,“ uviedli. (TASR)

Volebná účasť v Záhorskej Bystrici, voľby 2023
zdroj: TASR/Erik Mader

7:33 Voľby prebiehajú bezproblémovo

Ako pre médiá potvrdila šéfka odboru volieb a referenda rezortu vnútra Eva Chmelová, ministerstvo momentálne nemá avizovaný žiaden problém, pre ktorý by sa nejaká z 5 996 miestností nemala otvoriť. „Zároveň v tomto okamihu aj 18 okrskových volebných komisii pre voľbu poštou preberá od ministerstva vnútra návratné obálky,“ uviedla Chmelová.

Ako ďalej povedala, o 9:00 začne zasadať Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tá sa bude zaoberať aj prípadnými podnetmi na porušenie moratória.

Chmelová tiež pripomenula, že voliči, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebných miestností, môžu ešte stále požiadať o prenosnú volebnú schránku. „Dnes ju však musia žiadať v príslušnej okrskovej volebnej komisii. Buď telefonicky, alebo prostredníctvom blízkej osoby,“ dodala Chmelová. (SITA)

7:00 Volebné miestnosti sú otvorené

Práve sa začalo hlasovanie vo voľbách do Národnej rady SR. Občania môžu odovzdať svoj hlas od 7:00 do 22:00.

V prípade, že by v priebehu volebného dňa prišlo k situácii, že by sa muselo prerušiť hlasovanie z nejakých technických dôvodov, tak o tú dobu, o ktorú sa hlasovanie preruší, sa aj hlasovanie v tejto volebnej miestnosti predĺži,“ vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová, ktorú cituje RTVS.

So zatvorením poslednej volebnej miestnosti sa zároveň končí moratórium. 

Na Slovensku sa dnes o 7:00 začali 11. parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu môže približne 4,3 milióna voličov. Volebné miestnosti budú v prípade bezproblémového hlasovania otvorené do 22:00. V tohtoročných parlamentných voľbách kandiduje celkovo 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.

Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Voliči budú v dnešných voľbách voliť v 5 996 okrskoch, ktoré zodpovedajú aj počtu volebných miestností. Žiadny z okrskov v piatok 29. septembra nehlásil štátnej volebnej komisii zámer otvoriť volebné miestnosti skôr ako o 7:00.

Voličov informovali o konaní volieb obce, ktoré do každej domácnosti doručili oznámenie o čase, mieste a spôsobe hlasovania. Voliť sa dá aj mimo trvalého bydliska, na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti si bolo treba vopred vybaviť hlasovací preukaz. Osobne či prostredníctvom splnomocnenej osoby oň mohli občania požiadať do piatka 29. septembra.

Hlasovať o budúcom zložení parlamentu mohli aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí a tí občania SR, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo takmer 73-tisíc Slovákov, odvolilo ich nakoniec 58 779. V tejto súvislosti je zriadených 18 osobitných volebných okrskov pre voľbu poštou. (SITA)

Zdroje: RTVS, SITA, Tvnoviny.sk, Instagram/@emefka_official

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá