Skupina študentov premieňa plasty zo skládok na unikátne lesné útulne

  • Študenti veria, že plast nemusí vždy skončiť len ako odpad
  • V rámci ich projektu Plastic Crystal začali nepotrebný plast zo skládok premieňať na útulné lesné prístrešky pre turistov
vicky
Plastic Crystal
  • Študenti veria, že plast nemusí vždy skončiť len ako odpad
  • V rámci ich projektu Plastic Crystal začali nepotrebný plast zo skládok premieňať na útulné lesné prístrešky pre turistov

Počul si už o študentskom projekte Plastic Crystal? Ide o novodobé útulne, ktoré nielen že riešia nedostatok odpočinkových miest v prírode, no taktiež prispievajú k boju proti čiernym skládkam. Tie vznikajú predovšetkým v zalesnenej krajine, kde sú ťažko dohladateľné a dostupné. Za celým projektom stoja českí študenti z VUT na Stavebnej fakulte.

Veľmi sa nám páči, ako môže v škandinávskych krajinách človek vo voľnej prírode prísť do otvorenej chaty, urobiť si tu ohnisko, prespať tu, ráno po sebe upratať a vrátiť všetko do pôvodného stavu. Náš Plastic Crystal je postavený presne na takéto účely a navyše pomáha čistiť prírodu,” opisuje pre Startitup vznik nápadu člen tímu Plastic Crystal Ondřej Venclík.

zdroj: Plastic Crystal

A o čo vlastne ide?

Ako sme už spomenuli, ide o stavbu určenú na odpočinok v prírode. Tvorí ju drevený základ, ktorý je pokrytý plastovými doskami vyrobenými z odpadu. Jedna takáto stavba na sebe nesie viac ako pol tony recyklovaného plastového odpadu. Útulňa má podľa autorov projektu ľudí chrániť nielen pred nepriaznivým počasím ale aj pred uponáhľanou dobou modernej civilizácie. 

zdroj: Plastic Crystal

S nadhľadom by sa dalo povedať, že s čím si neporadí príroda, poradí si s tým trojica študentov. „Po jednorazovom použití sa z plastov stáva odpad a stráca akúkoľvek hodnotu. My sa snažíme tomuto materiálu budúcnosti vrátiť jeho dôstojnosť. Aj preto sme si vybrali tvar kryštálu, ktorý je pre svoju vycibrenú formu dobre známy,“ opisuje ekologické vnímanie projektu ďalší člen tímu Marco.

zdroj: Plastic Crystal

Plastový krištáľ (plastic crystal), ako projekt autori nazvali, spája drevo s plastom. „Plast zatiaľ získavame od svojich kamarátov a známych a zbierame ho vo voľnom čase. Snažíme sa aj o spoluprácu s organizáciou Trash Hero Brno, ktorá čistí verejný priestor v Brne a blízkom okolí. V budúcnosti sa budeme chcieť spojiť aj s recyklačnými strediskami. Samozrejme, primárnym cieľom je využiť odpad nájdený v samotnom lese, kde bude Plastic Crystal stáť,“ hovorí k projektu Marco.

zdroj: Plastic Crystal

Postaviť jeden prístrešok momentálne zaberie asi mesiac času. Do budúcna by však študenti chceli túto dobu skrátiť aspoň na polovicu. Koľko stavieb sa podarí do prírody umiestniť, zatiaľ nie je jasné. A vo hviezdach tiež zostáva, ako sa k projektu postaví aj samotná verejnosť.

„Budeme sa snažiť umiestňovať tieto útulne do lesov v blízkosti turistických chodníkov tak, aby ich mohli turisti pri svojich výletoch využiť na prespanie. Zároveň to bude veľký test pre našu mentalitu, pretože takto voľne prístupných objektov tú nemáme veľa, “ uzatvára člen tímu Štěpán Macek.

Více infromacií k projektu nájdeš na oficiálnom webe plastic-crystal.com.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech