Skvelé spojenie technológií a prírody. Roman a Tomáš vyrobili drevenú nabíjačku, posielajú ju so špeciálnym bonusom

  • Pandémia a s ňou spojený lockdown ich priviedla až k vlastnému startupu
  • Tím inovatívnych mladých ľudí dal hlavy dokopy a na trh sa rozhodol priniesť ekologickú nabíjačku telefónov, ktorá nemá v sebe žiadne kazítka
Treed
  • Pandémia a s ňou spojený lockdown ich priviedla až k vlastnému startupu
  • Tím inovatívnych mladých ľudí dal hlavy dokopy a na trh sa rozhodol priniesť ekologickú nabíjačku telefónov, ktorá nemá v sebe žiadne kazítka

Technologické spoločnosti hovoria jasnou rečou. Ak si  v blízkej budúcnosti kúpiš nový smartfón, je veľmi pravdepodobné, že v jeho balení už nenájdeš žiadnu nabíjačku a napokon ani samotné nabíjacie porty na telefóne.

Systém nabíjanie našich smartfónov má prejsť masovou premenou, všetci tak budeme potrebovať novú nabíjačku. Tím mladých startupistov si povedal, prečo teda ľuďom neponúknuť niečo bezdrôtové, odolné a zároveň udržateľné?

zdroj: Treed

Hlavami projektu s názvom Treen je Čech Roman Unzeitig a Tomáš Paták, ktorých lockdown priviedol k hlbšiemu študovaniu témy klimatických zmien. Vedeli, že ide o problém, ktorý sa týka nás všetkých, nechceli ho však riešiť politikou či agresívnou stratégiou. Namiesto toho, by radi nasmerovali ľudí k zmene myslenia či návykov vďaka technologickej maličkosti. Ich drevená nabíjačka má predstavovať pomyselný prvý krok ku zmene.

Ako často si nabíjaš telefón?

Dali sa preto dokopy s dizajnérkou Luciou, ktorá navrhla logo a ich projekt zavesili na crowdfundingovú platformu Kickstarter. Za pár mesiacov vytvorili web, finalizovali prototypy, natočili video a založili firmu.

„Naozaj veríme, že vy a my môžete urobiť malý krok na ceste k lepšej a vyrovnanejšej budúcnosti,“ hovoria.

zdroj: Treed

Aj keď do ukončenie kampane zostáva ešte 20 dní, mladí startupisti už získali takmer 5 500 dolárov od 83 darcov. Už 9 hodín od spustenia kampane pritom vyzbierali úctyhodných 30 % z plánovanej sumy. Na to, aby sa ich projekt stal skutočnosťou im už stačí len niečo cez 1 100 eur.

Tím projektu deklaruje, že za každú predanú nabíjačku zasadí jeden strom v oblastiach postihnutých odlesňovaním. V balení s nabíjačkou zároveň nájdeš semienko, z ktorého si môžeš vypestovať vlastný bonsaj u seba doma.

zdroj: Treed

„Mnoho z vás sa pýtalo, kde budú vaše stromy vysadené. Na konci našej kampane vám pošleme krátky, personalizovaný dokument s miestami, kde sú v tom čase stromy potrebné, a môžete si zvoliť umiestnenie svojho stromu alebo aj viacerých stromov.“

Zakladatelia projektu pripomínajú, že dnes väčšinu nepotrebného elektronického odpadu vytvárajú neopraviteľné zariadenia s káblovými batériami alebo dizajnami, ktoré nevydržia dlho.

zdroj: Treed

zdroj: Treed

Podľa portálu Statista.com je na svete približne 14,2 miliárd mobilných zariadení a mnohé skôr či neskôr skončia ako odpad. Nabíjačka Treed je však ľahko opraviteľná a neobsahuje žiadne záhadné „sebadeštrukčné“ časti. Aby bola novinka použiteľná pre najrôznejšie typy ľudí, Treed má kompostovateľný kábel s najbežnejším USB-A a USB-C.

zdroj: Treed

„Zbavili sme sa konvenčných plastov a prešli na robustnejší a odolnejší materiál z pšeničnej slamy. Vonkajšie prekrytie nášho nabíjacieho kábla USB-C je kompostovateľné za 3 až 6 mesiacov. Je to asi najlepšie riešenie, kým vymyslíme niečo lepšie ako kábel.“

Každý Treed je vyrobený ručne z udržateľných zdrojov. Tím projektu využíva lokálne dubové, orechové a jaseňové drevo, pretože ho nie je potrebné dovážať a produkovať tony zbytočných emisií. Z jedného stromu vedia vyrobiť približne 1 000 nabíjačiek. Drevené nabíjačky pritom vyrábajú ručne a navyše ich natierajú netoxickým včelím voskom. To znamená, že nabíjačka bude odolná dlhé roky.

V duchu šírenia šírenie myšlienky o udržateľnosti funguje aj slovenská značka Techsavers so sídlom v Banskej Bystrici. Jej tím upozorňuje, že čísla, ktoré hovoria o elektroodpade, sú šokujúce. Podľa globálnych štatistík sa iba 10 % elektroodpadu recykluje. Zvyšných 90 % končí na skládkach, v spaľovniach alebo sa stáva súčasťou nelegálneho obchodovania. 

V krajinách Európskej únie dochádza k nelegálnemu presunu až 12 miliónov ton elektroodpadu. Aby si si toto alarmujúce číslo dokázal lepšie predstaviť, takáto hmotnosť by zodpovedala tehlovému múru siahajúcemu od Osla po južné Taliansko. 

Zdroje: Treed, Kickstarter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá