SKVELÝ OBJAV: Vedci odhalili slabinu chrípky. Pravidelné preočkovanie môže byť minulosťou

  • Pravidelné preočkovanie proti chrípke sa môže stať minulosťou
  • Viaceré európske krajiny chcú koronavírus premeniť na endemické ochorenie, akým je aj chrípka
pjimage – 2022-01-14T122026.211
Pixabay/Nastya Gepp Pixabay/Huntlh
  • Pravidelné preočkovanie proti chrípke sa môže stať minulosťou
  • Viaceré európske krajiny chcú koronavírus premeniť na endemické ochorenie, akým je aj chrípka

Hoci na svete v súčasnosti úraduje pandémia, zabúdať by sme nemali ani na chrípku a každoročné očkovanie. To je spôsobené mutáciami, ktoré sú v prípade chrípky dosť časté. Na základe týchto mutácií vznikajú aj vakcíny, ktorých zloženie sa pravidelne mení.

Ako však uvádza časopis Nature, pravidelné preočkovanie by sa mohlo stať minulosťou. Podľa štúdie totiž vedci odhalili najcitlivejšie miesto ochorenia, ktoré sa dá nájsť vo veľkej časti samotných mutácií. 

zdroj: Unsplash/Brittany Colette

Podľa profesora Andrewa Warda, ktorý taktiež pracoval na štúdii, otvára tento objav nové možnosti. Tie môžu viesť k vytvoreniu nových vakcín.

Počas štúdie sa odborníkom podarilo vytvoriť protilátky proti časti vírusu, ktorá sa nazýva kotva. Zaujímavosťou je, že o tejto časti sa vedelo už skôr, no vzhľadom na jej ťažkú dostupnosť bola ignorovaná.

Kotva je miestom, ktoré je proti protilátkam pomerne zraniteľné a v dôsledku toho, že sa nachádza vo viacerých variantoch chrípky môžu vedci vyvinúť očkovacie látky, ktoré nové mutácie ovplyvnia ťažšie. Najbližším cieľom vedcov je teda navrhnúť vakcínu, ktorá sa bude sústrediť predovšetkým na kotvu pri rôznych mutáciách ochorenia.

Ochorenie sa nevyhýba ani Slovensku

Lekári na Slovensku v druhom kalendárnom týždni nahlásili 18 122 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o 22 percent.

V tlačovej správe o tom informovala Sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trenčianskom a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Na ARO najčastejšie ochoreli deti do piatich rokov.

Podľa údajov ÚVZ SR malo komplikovaný priebeh choroby 404 osôb, čo je 2,2 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 201 osôb. Ďalšími komplikáciami boli pneumónie – zápaly pľúc (104) a otitídy – zápaly ucha (99). Informuje o tom SITA.

zdroj: Unsplash/David Mao

Lekári nahlásili 987 ľudí s chrípkou a chrípke podobným ochorením (CHPO), čo predstavuje 5,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 20,8 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom a najnižšiu v Košickom kraji.

Covid-19 verzus chrípka

Niektoré krajiny Európskej únie požadujú, aby sa s koronavírusom začalo zaobchádzať ako s chrípkou. Príkladom je Španielsko, ktoré podľa NDTV žiada, aby sa z ochorenia COVID-19 stalo endemické ochorenie.

K Španielsku sa pridala aj Veľká Británia, kde minister školstva Nadhim Zahawi vyhlásil, že krajina sa pripravuje k prechodu z pandémie na endemické ochorenie. K rozhodnutiu prispievajú aj iné krajiny, ktoré v súčasnosti skracujú dĺžku karantény. 

Ako informuje SITA, k Česku sa pridalo aj Švajčiarsko. Tamojšia vláda totiž krátila čas samoizolácie pre osoby s pozitívnym testom na koronavírus aj trvanie karantény pre ich kontakty z desať na päť dní.

Federálna rada vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie skrátiť čas izolácie a karantény je výsledkom kratšieho času medzi nákazou a prenosom mimoriadne nákazlivého variantu koronavírusu omikron v porovnaní s inými variantmi.

Schopnosť švajčiarskych regiónov trasovať kontakty sa dostala pod zvýšený tlak, keďže počet prípadov, a teda ľudí v izolácii a karanténe, prudko vzrástol.

Zdroje: Nature, NDTV, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá