Slávna Einsteinova fotografia zatmenia Slnka sa dočkala impozantnej rekonštukcie. Stoja za ňou Česi

  • Snímok z roku 1919 bol dôkazom Einsteinovej všeobecnej teórie relativity
  • Jeho pôvodné fotografie sa však stratili, kópie ostali a dnes prichádzajú vo vylepšenej verzii
Untitled design – 2021-04-05T102137.801
Facebook/Albert Einstein, iDnes.cz
  • Snímok z roku 1919 bol dôkazom Einsteinovej všeobecnej teórie relativity
  • Jeho pôvodné fotografie sa však stratili, kópie ostali a dnes prichádzajú vo vylepšenej verzii

Najslávnejší snímok v dejinách fyziky dostal novú tvár. Ide o fotografiu z roku 1919, ktorá bola prvým praktickým dôkazom Einsteinovej všeobecnej teórie relativity. Magazín iDnes uvádza, že za vylepšením snímky stoja českí vedci. Snímka vznikla počas výpravy Royal Observatory a jej cieľom bolo čo najlepšie odfotiť zatmenie Slnka.

Úlohou expedície bolo overiť, že gravitácia Slnka sa ohýba v takej miere, ako predpovedala dnes slávna, v tom čase len pár rokov stará všeobecná teória relativity. Išlo o teóriu známeho fyzika Einsteina, ktorú tvoril a postupne upravoval niekoľko rokov.

zdroj: idnes.cz

V decembri 1915 o sebe mal poznamenať v tretej osobe: „Ten Einstein robí, čo sa mu zapáči. S novým rokom odvolá to, čo napísal v roku predchádzajúcom.“ V tom čase sa slávny fyzik dopracoval už k skutočne správnej podobe svojich rovníc gravitačného poľa. Ostávalo mu už len o ich správnosti presvedčiť zvyšok sveta. 

Nejde o vzácny jav, ale o zachytenie daného momentu

Daná fotografia však zachytáva Slnko vo chvíli, keď je takmer celý kotúč zakrytý Mesiacom. Vďaka tomu je vidieť slnečný plazmový obal Slnka tvarovaný jeho magnetickým poľom. Zatmenie prebehlo v čase, keď Slnko bolo pomerne aktívne a fotografia vznikla zhruba dva roky po maxime slnečného cyklu číslo 15. Na snímke možno vidieť početné magnetické slučky, rozoznať idú aj slnečné magnetické póly.

Zaujímavá nie je len z hľadiska teórie relativity, ale predstavuje takzvané protuberancie, čo znamená, že je viditeľný oblak chladnejšej plazmy, ktorá sa vznáša nad slnečným povrchom. Nejde ale o žiaden vzácny jav, no odfotiť ho počas úplného zatmenia Slnka už vzácnosť je. A zároveň ide o najväčšiu protuberanciu, ktorá kedy bola počas slnečného zatmenia fotograficky zachytená.

Originály sa stratili, kópie však ostali

Originály snímok nečakal slávny osud, keďže sa stratili. Našťastie existovali kópie, ktoré boli rozoslané observatóriám po svete, aby všetci vedci na vlastné oči videli dôkaz podporujúci teóriu relativity.

Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave v spolupráci s Európskym južným observatóriom získal digitalizovanú kópiu pôvodnej dosky v najvyššej možnej kvalite. Už na prvý pohľad mu bolo jasné, že kvalita snímky je poškodená. Sken bol poškriabaný a plný prachových čiastočiek. Podľa Horalka bolo z neho zreteľne vidieť, že v čase zatmenia prekážala oblačnosť.

Vedci sa rozhodli záber pomocou moderných postupov vyčistiť a upraviť tak, aby vynikli skutočné štruktúry slnečnej koróny. Výsledok vylepšili pomocou programu NAFE Miloslav Druckmüller z VUT v Brne, ktorý je špecialistom na astronomické snímky a preslávil sa napríklad fotografiou zatmenie Slnka s vysokou mierou detailov.

zdroj: idnes.cz

Program vie zvýrazniť aj jemné detaily v štruktúrach inak skôr rozmazaných snímok, vďaka čomu bolo možné získať ešte väčšie detaily slnečnej koróny, ale hlavne protuberancie, ktorá sa vtedy počas zatmenia ukázala. Nakoniec zo známych farebných vlastností niektorých javov na snímke dokázal Petr Horálek rekonštruovať farebnosť celého obrázku.

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá