Slováci bojujú na Idiegogo so systémom inteligentného riadenia domov Sofia

  • Sofia je nový moderný systém vyvíjaný Slovákmi, ktorý síce nezvyšuje inteligenciu obyvateľov, ale snaží sa priniesť inteligenciu samotným domom. Sofia je systém inteligentného riadenia domov, ktorého cieľom je zvyšovať komfort bývania a priniesť moderné technológie do každej oblasti bývania pre čo najširšiu skupinu ľudí.
image_1440016229.jpeg
  • Sofia je nový moderný systém vyvíjaný Slovákmi, ktorý síce nezvyšuje inteligenciu obyvateľov, ale snaží sa priniesť inteligenciu samotným domom. Sofia je systém inteligentného riadenia domov, ktorého cieľom je zvyšovať komfort bývania a priniesť moderné technológie do každej oblasti bývania pre čo najširšiu skupinu ľudí.

 

Sofia je systém inteligentného riadenia domov, ktorý kontroluje kúrenie, svietenie, rolety, klimatizáciu, a tiež môže fungovať aj ako elektronický zabezpečovací systém alebo ako elektronický požiarny systém. Tvorcovia uvádzajú, že výhodou systému Sofia v porovnaní s konkurenciou je najmä jednoduchosť ovládania a nastavenia. Tiež poukazujú na vyššiu dostupnosť pre širšiu verejnosť, a to vďaka nižším zriaďovacím nákladom.

 

Čo je to vlastne inteligentný dom, ktorý Sofia vytvára? Inteligentný dom ponúka obyvateľom komfort a pohodlie vďaka tomu, že väčšina technológií v dome je zlúčených do jedného centrálneho riadiaceho systému. Všetky pripojené zariadenia je tak možné ovládať z jedného miesta, či dokonca prostredníctvom internetu aj keď nie ste práve doma. Systém Sofia tvorí hardware a software. Hardware časť je zložená zo serveru a modulov. Software tvorí jadro systému, ktorý zabezpečuje fungovanie a WebGUI.

 

 

Sofia primárne ponúka reguláciu kúrenia, ktorá umožňuje používateľom nastaviť teplotu v každej miestnosti samostatne a aby sa kúrilo len tam a v pravom čase keď je to potrebné. Nechce sa Vám večer vstať z postele aby ste zhasli svetlo? Nevadí, Sofia to urobí za Vás. Regulácia osvetlenia umožňuje nastaviť intenzitu či farbu svetla prostredníctvom tabletu či smartfónu. Modulárne a otvorené riešenie umožňuje jednoduchú rozšíriteľnosť o nové funkcie či moduly.

 

Ovládanie domáceho systému Sofia je umožnené prostredníctvom klasickej web stránky, ktorý umožňuje prístup aj mimo domova a to prostredníctvom internetu pomocou technológie OpenVPN. Tvorcovia samozrejme mysleli aj na bezpečnosť Vašej Sofie. Internetový prístup do Sofie je možný priamo alebo nepriamo. Nepriamy tunel je presmerovanie používateľovho zariadenia prostredníctvom servera VPN k serveru Sofia. Priamy tunel je presmerovanie priamo na server Sofia, s potrebou verejnej IP adresy používateľovho internetového pripojenia.

 

 

Ovládanie na diaľku, z akéhokoľvek miesta, je výborné pre chronických vracačov, teda ak ste schopný sa niekoľkokrát vrátiť domov a skontrolovať, či ste povypínali všetko čo je treba. Nestrachujte sa už toľko, so Sofiou to vybavíte aj z auta počas cesty. Alebo sa práve z tej cesty vraciate a nechcete prísť do studeného domu? V pohode, Sofia Vám prikúri!

 

Komponenty Sofie sú spojené káblom a tak je tento systém vhodný najmä pre novostavby alebo pre domy v rekonštrukcii. Ale ako tvorcovia uvádzajú, ani hotové domy nemusia prísť o komfort, ktorý Sofia ponúka. Systém môže byť zapojený aj cez nepoužívanú štruktúru káblov, ktorá mala pôvodne slúžiť pre PC LAN.

 

 

Tím Sofie tvoria dvaja Slováci, Marek Vaško a Dušan Holoďák, ktorý sa rozhodli so svojim projektom zabojovať na Indiegogo. Cieľom kampane je 30 000 EUR, ktoré tvorcovia potrebujú na ďalší vývoj Sofie a tiež na cudzojazyčný preklad, keďže prototyp je v slovenčine. V tejto fáze majú chlapci prototyp, a ako uvádzajú riziko tejto fázy je najmä nedostatku financií. Zbierané financie sú potrebné na začatie sériovej výroby, ktorá značne zníži cenu za jeden kus Sofie, tak aby bolo dostupná pre širšiu verejnosť.

 

Tak čo poviete, pomôžeme týmto Slovákom priniesť inteligenciu do slovenských domácností? Do konca kampane zostáva ešte 40 dní a ak nemáte voľné peniažky, chlapci privítajú aj pomoc v prekladoch.

 

So stavebným boomom, ktorý momentálne na Slovensku prebieha by si Sofia mohla nájsť svoje miesto v domoch či bytoch. A to aj s uvádzanou cenou 500 EUR, za ktorú si štartovací balíček Sofia môžete kúpiť v kampani na Indiegogo, a obdržíte ju v januári 2016.

 

Ja držím Sofii palce a dúfam, že spríjemní bývanie mnohým nie len slovenským domácnostiam.

 

Zdroj: www.indiegogo.com, sofiahome.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech