Slováci dokážu pracovať tvrdo a zarobiť si tak peniaze, no stále s nimi nevedia pracovať (ROZHOVOR)

winnersjsexpoert4

Slováci sú šikovní, disciplinovaní a ochotní vyhrnúť si rukávy, aby si zabezpečili príjem pre seba a svoju rodinu. Ľudia na Slovensku sa práce neboja a aj práve preto sme už počas prvej vlny COVID-19 v roku 2020 boli svedkami toho, že Slováci hľadali pracovné príležitosti, ako si privyrobiť z domu, a premýšľali, ako sa prispôsobiť situácii na pracovnom trhu,“ verí v Slovensko Ing. Andrej Deďo, výkonný riaditeľ Winners Group, jedného z najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku.

Práve húževnatosť a podnikavosť Slovákov nám môže pomôcť lepšie zvládnuť ekonomickú výzvu, ktorú k nám priniesla pandémia koronavírusu.

Nerád by som túto situáciu nazýval priamo krízou. To, čo sa momentálne deje, nazvime skôr nečakaným ekonomickým šokom, z ktorého všetci chceme byť vonku čo najrýchlejšie,“ popisuje dianie Andrej Deďo.

Po štarte procesu vakcinácie vo svete hlásajú finančné trhy lepšiu budúcnosť

Na svetových finančných trhoch môžeme vnímať mierne znaky pozitívneho vývoja situácie. Od schválení prvých vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na konci roku 2020 sa finančné trhy pustili do divokých pretekov. Investori začali mať záujem aj o dovtedy podceňované spoločnosti z oblasti cestovného ruchu. Akcie niektorých spoločností vlastniacich aerolínie či hotelové alebo reštauračné služby si boli schopné za jeden deň pripísať aj dvojciferné zhodnotenia.

Často sa stáva, že pri takýchto turbulentných situáciách na svetových finančných trhoch sa nájdu obchodníci, ktorí to chcú využiť vo svoj prospech a nie v prospech klienta. Práve pred takýmito prípadmi varujeme vo Winners Group už dlhšiu dobu. Tieto spoločnosti častokrát ponúkajú rôzne neoverené a neregulované investície, ktoré sľubujú klientom vysoké a najmä rýchle výnosy. Pri takýchto ponukách je nutné byť opatrný. Vidina veľkého výnosu v sebe vždy skrýva aj veľké riziko. V našej praxi sa bohužiaľ až pravidelne stretávame s klientmi, ktorí takto prišli o veľkú časť svojho majetku, vysvetľuje Senior produktový manažér Ing. Pavol Hadzima.

Rizikom dnešných dní ostávajú aj rôzne správy o mutáciách, ktoré sa prejavujú agresívnejším šírením či ťažšími symptómami, a reakcie trhov na tieto správy.

zdroj: Matúš Majer/Startitup – Senior produktový manažér Ing. Pavol Hadzima a výkonná riaditeľka call centra Winners Poistenie Mgr. Jana Blanco.

Kríza nám potvrdzuje, že si musíme sporiť

Analytické prognózy NBS poukazujú na to, že ceny bytov a domov zostali v roku 2020 bez poklesov, naopak, rástli. To je dobrým indikátorom toho, že Slováci si dokázali aj počas turbulentných časov udržať svoje bývanie, a neboli tak nútení predávať ho rýchlo a pod cenu.

Otázkou najbližšieho obdobia ostáva, ako sa k splácaniu svojich bankových záväzkov postavia Slováci, ktorí využili odklad bankových splátok. Celkovo Slovenská banková asociácia evidovala v prvej polovici roku 2020 viac ako 116-tisíc odkladov, z ktorých by sa väčšina mala znovu začať splácať práve počas januára 2021.

Práve tu nám situácia s Covid-19 jasne ukázala, že je nevyhnutnosťou sporiť si a byť neustále pripravený aj na horšie časy. Lebo tie môžu nastať. Slováci sú veľmi šikovní, priebojní a vedia pracovať a zarábať peniaze, no je potrebné rozmýšľať aj nad tým, ako pracujú ich peniaze, aby im hodnota majetku narastala,“ upozorňuje Hadzima z Winners Group.

Podľa finančného odborníka by si najmä mladí ľudia mali prispôsobiť príjmy aj výdavky tak, aby si dokázali odložiť minimálne 15 % zo svojej výplaty. Radšej nižšia splátka hypotéky či lízingu, ako si neodkladať časť svojho príjmu. Ak by mali ľudia nasporené, počas koronašoku by sa nemuseli tak veľmi obávať prepúšťania či zníženia platov.

Sporenie ľuďom dáva slobodu. A ak sa k pozitívnemu návyku odkladať si peniaze pridá aj vhodne zvolený produkt sporenia či dlhodobého investovania, prinesie vám to väčšiu istotu, že do akejkoľvek krízovej situácie môžete vstupovať s chladnou hlavou a rozvahou.

Budovanie majetku aj v čase koronakrízy

Úspešnou stratégiou správy klientskeho portfólia spoločnosti Winners Group je stále väčší fokus na oblasť budovania majetku svojich klientov práve prostredníctvom dlhodobých a pravidelných investičných sporení.

Skúsení finančníci odporúčajú svojim klientom investovať iba do sporiacich plánov od kvalitných a preverených správcov, ktorí sa nezameriavajú len na vysoký zisk, ale aj na znižovanie volatility svojich produktov, čím zabezpečujú klientom vyššiu stabilitu výnosov. Tieto modely ponúkajú v čase krízy menšie prepady a z dlhodobého hľadiska môžu priniesť zaujímavú sumu peňazí.

Samozrejme, ideálne rozdelenie financií je u každého z nás individuálne. Práve preto rozdelenie financií a investičný návrh vo Winners Group klientom pripravuje moderný digitálny nástroj Pytagoras. Ten sleduje aktuálne dianie na trhu a vďaka overenej logike pripraví najlepší možný investičný plán ušitý priamo na tvoje potreby.

zdroj: Winners Group

Pravidelná kontrola záväzkov je mimoriadne dôležitá

Prehodnotiť svoj finančný plán a prispôsobiť svoje portfólio času by si mal minimálne každé 2 až 3 roky. Za tento čas môže v tvojom živote prísť k mnohým zásadným zmenám, akými sú napríklad svadba, kúpa nového bytu, zmena zamestnania či narodenie dieťaťa.

Pri každej z takýchto zásadných zmien si pozornosť zaslúži aj tvoje finančné portfólio, ktoré musí vždy reflektovať tvoju situáciu a chrániť budúcnosť teba a tvojej rodiny.

Nie je však jedno, s ktorým finančným sprostredkovateľom si uzatvoríš zmluvu. Mimoriadne dôležité nie sú len okamžité služby, ale aj následný servis. Napríklad Winners Group má k dispozícii servisné callcentrum, ktoré funguje nonstop a sú tak pripravení riešiť každú nečakanú výzvu, ktorú život prinesie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá