Slováci majú na „retro“ bankových produktoch až 800 miliónov eur. Zbav sa ho a zarobíš

  • Termínovaný vklad ti dokáže výhodne zhodnotiť úspory
  • Vymeň svoje vkladné knižky, tie ti nezarábajú
vkladná knižka, termínovaný vklad, peniaze
TASR/Dano Veselský, Archív Canva
  • Termínovaný vklad ti dokáže výhodne zhodnotiť úspory
  • Vymeň svoje vkladné knižky, tie ti nezarábajú

Medzi Slovákmi vznikajú podľa magazínu Trend dve skupiny osôb. Do jednej patria tie, ktoré na svoje úspory nehľadia, a druhá združuje ľudí snažiacich sa o čo najvyššie výnosy. V súčasnosti pritom nie je vôbec zložité zhodnotiť si peniaze aj o štyri percentá za jeden rok.

Trend poukázal na to, že na takýto úrok si musíš vložiť minimálne 10-tisíc eur, no môže ísť o kombinovaný účet viacerých osôb – priateľov či rodiny. Staršia generácia však radšej využíva vkladné knižky a často nechce prejsť na iný systém sporenia. Vlani v nich mali naši občania dovedna 800 miliónov eur.

Vkladné knižky si už ale vo väčšine bánk ani nezaložíš a to platí už roky. Ľudia, ktorí ich využívajú, na ne majú po väčšine nulové úrokové sadzby a aj z pohľadu bánk ide o nemoderný produkt.

Tak či tak ich banky nechcú klientom z ničoho nič rušiť. Ide totiž o komplikovaný proces z právneho hľadiska a taktiež by riskovali, že u zákazníka stratia dôveru. Skúšajú teda ukončiť existenciu vkladných knižiek inak.

Startitup sa preto obrátil na hovorkyňu Slovenskej sporiteľne Martu Cesnakovú, ktorá skonštatovala, že vkladná knižka už patrí do histórie.

Prečo ju vymeniť?

Kedysi ju využíval takmer každý, no s digitalizáciou sa dostávame do doby nových možností na zhodnocovanie našich peňazí.

Medzi nevýhody vkladnej knižky v súčasnosti nepatria len spomínané nízke úroky. Najväčšou je to, že ak si klient chce vybrať úspory, musí prísť do pobočky banky a mať vkladnú knižku fyzicky pri sebe. Hovorkyňa podotýka, že nové moderné digitálne produkty zabezpečujú výhodné zhodnotenie prostriedkov a zároveň 24-hodinový on-line prístup k úsporám.

„Výhoda presunu peňazí po zrušení vkladných knižiek do termínovaného vkladu (ďalej TV) spočíva v navýšení garantovaného úroku o 0,5 % ročne, čo má slúžiť ako motivácia pre klientov, aby mohli naďalej konzervatívne zhodnocovať svoje prostriedky,“ vysvetľuje Cesnaková.

V súčasnosti platí, výška termínovaného výnosu rastie s dĺžkou viazanosti, ktorú si klient vyberá. Ak sa teda rozhodne pre 6-mesačný TV, jeho zhodnotenie dosiahne pri základnej úrokovej sadzbe 1,5 % ročne. Maximálna sadzba v tomto prípade predstavuje 2 percentá.

Pri 36-mesačnom TV sa ale základná sadzba nachádza na úrovni 2,5 % ročne a maximálna na 3 % ročne.

Kedy dosiahneš maximálnu sadzbu?

Ako vysvetľuje hovorkyňa, konkrétne v Slovenskej sporiteľni maximálnu sadzbu môžeš dosiahnuť v prípade, že máš zriadené pravidelné investičné sporenie.

„Najvyššie možné zhodnotenie je tak možné dosiahnuť na trojročnom TV, kde navýšenie sadzby +0,5 % ročne tvorí maximálna úroková sadzba a +0,5 % zvýhodnenie pri zrušení VK. Vtedy celková sadzba môže dosiahnuť 3,5 % ročne,“ podotkla.

SLSP
zdroj: SLSP

Pozor, ak chce klient využiť úrokové zvýhodnenie +0,5 percenta ročne na termínovanom vklade, musí si v rovnaký deň zrušiť vkladnú knižku a zriadiť termínovaný vklad.

Zdroje: Trend, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá