Slováci majú teraz obrovskú šancu uspieť. „Ropné veľmoci“ ti na tvoj projekt štedro prispejú

  • Spojené arabské emiráty, Katar či Saudská Arábia patria medzi ropné veľmoci
  • Zároveň sú ale opradené kultúrnymi rozdielmi a strachom z neznáma
Arabská mentalita sa mení a trh sa otvára startupom z Európy
Ilustračná fotografia, freepik/@senivpetro
  • Spojené arabské emiráty, Katar či Saudská Arábia patria medzi ropné veľmoci
  • Zároveň sú ale opradené kultúrnymi rozdielmi a strachom z neznáma

Svet sa však zmenšuje a globalizuje, a to, čo platilo pred dvadsiatimi rokmi, sa radikálne mení. Dušan Duffek, general partner  VC fondu Zero One Hundred, hovorí, že obzvlášť je to tak v dynamickej oblasti venture kapitálu.

„Globálny úspech tu ide ruka v ruke spolu s otváraním sa novým príležitostiam a nadväzovaním kontaktov. Som presvedčený o tom, že práve dnes v čase globalizácie predstavuje Blízky východ obrovskú príležitosť a strategickú výhodu, prečo budovať strategické kontakty viac na Východe ako na Západe.“

Duffek zároveň uvádza aj niekoľko dôvodov prečo.

„Krajiny Blízkeho východu sú často vnímané kontroverzne, pretože ich kultúrne zvyky, prístup k ženám a ďalšie aféry západný svet hodnotí negatívne. Za posledných niekoľko rokov som tieto krajiny navštívil niekoľkokrát a bol som svedkom nenápadných zmien, ktoré sa premietajú do kooperácie s investormi a podnikateľmi. Tieto štáty sa začínajú približovať nášmu západnému mysleniu, ako to už roky ukazuje Dubaj a snaží sa o to napríklad aj Rijád.“

Globálny mindset

Na to, aby ktokoľvek v súčasnosti globálne uspel, sa potrebuje spájať a otvárať svetu. Expert konštatuje, že napriek tomu, že digitalizácia v mnohom umožňuje remote work, venture kapitál i business development je vzťahový biznis, vďaka ktorému cestujeme po svete, objavujeme nové príležitosti, fyzicky sa stretávame s ľuďmi a partnermi, budujeme vzťahy a vzájomnú dôveru. 

„Na tejto misii sme v Európe, ktorá je nám kultúrne blízka a poprepájaná na ceste už dlhé desaťročia. Vieme, ako komunikovať s Poliakom, Francúzom či Čechom. Globálny mindset však neznamená zostať v Európe a prepájať sa s partnermi na Zoome. Svet sa zmenšuje, ale kontakty sa musia veľakrát budovať osobne a veľmi zblízka. Blízky východ je zastávkou, ktorá je zo stredu Európy vzdialená päť hodín cesty a z Cypru, kde trávim polovicu roka, tri.“

Objasňuje, že cesta do Dubaja je tak počas jeho pobytu na Cypre podobnou časovou investíciou ako Bratislava. Geografická blízkosť vytvára pomyselnú neutrálnu pôdu na rokovania z rôznych kútov sveta. 

Obrovské príležitosti na rast

V regióne Stredného východu vzniká veľké množstvo startupov a do arabských krajín postupne prúdia nové peniaze zahraničných investorov. Podnikatelia zakladajú firmy v Spojených arabských emirátoch či Katare vďaka rastúcej ekonomickej sile krajín, nízkym operačným nákladom a potenciálnej vysokej návratnosti investícií. 

„Líderskú pozíciu alokácie kapitálu do startupov preberajú po krajinách západu práve tie východné. Silnú pozíciu má Čína, Indonézia, Juhovýchodná Ázia a postupne aj Blízky východ. Na vzostupe je rast ich HDP, rast exportu, technologická oblasť a počet unicornov, teda firiem presahujúcich hodnotu jednej miliardy dolárov.“

cityscape-singapore-city-skyline
zdroj: freepik/@lifeforstock

Saudská Arábia za minulý rok zaznamenala viac ako miliardu dolárov investovaných do startupov, oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje štvornásobný nárast. Takýto exponenciálny rast sa podľa Duffeka neudial v žiadnej európskej krajine v oblasti venture kapitálu. Zatiaľ čo európsky rast bol vždy postupný, Východ ukazuje svoju silu a obrovský potenciál rastúceho trhu.  

Technologický obrat a rýchlosť 

Dôvodov má byť hneď niekoľko. Jedným z nich je, že za posledné roky ropné krajiny začali transformovať svoju ekonomiku a premýšľať nad jej udržateľnosťou. Vzhľadom na to, že nedokážu predikovať energetické prerozdeľovanie, začínajú diverzifikovať svoje biznisové príjmy.

„Vďaka tomu sa pozerajú aj do iných segmentov a technológie začínajú byť pre nich veľmi zaujímavé. Technológie znamenajú inovácie a nové riešenia, ktoré môžu zmeniť nielen ich krajinu, ale aj celý svet. Na druhej strane predstavujú finančné zhodnotenie, ktoré je pri správnej diverzifikácii veľmi atraktívne.“

Vysvetľuje tiež, že za posledné roky sa ukazuje, že peniaze pre európske fondy a startupy prúdia rýchlejšie práve z týchto rozvíjajúcich sa blízkovýchodných krajín, ako sú Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. Na rozdiel od relatívne pomalej dynamiky v Európe je rýchlosť investícií na Blízkom východe v rámci capital deployment citeľne vysoká. 

Kultúrne zmeny otvárajú aj prístup na trh

Arabská mentalita sa vplyvom globalizácie mení a trh sa otvára Európanom. Podľa odborníka to vidíme aj na tom, že sa ustupuje od genderových reštrikcií, ale začína byť viditeľný aj pestrejší verejný život, napríklad usporadúvaním koncertov.

„Je to skrátka iná realita ako pred rokmi. Práve vďaka tomu je trh, ktorý len v Saudskej Arábii predstavuje takmer 36-miliónovú populáciu, otvorený inováciám a podnikateľským aktivitám aj pre mladú generáciu. 70 % populácie je tu totiž mladších ako 30 rokov, ktorým sa mení svet pred očami. Práve to vytvára aj obrovské trhové príležitosti pre mladých vzdelaných ľudí, z ktorých veľká časť žila a pôsobila aj v  zahraničí. Pre startupový svet sa tak Blízky východ stáva strategickým miestom a obchodným hubom, na ktorý sa treba sústrediť.

Zdroj: Zero One Hundred

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá