Slováci nebojte sa povedať: Nie

  • Tento problém vidím najmä pri mladých ambicióznych ľuďoch.
vitality_stress_at_3242109b
  • Tento problém vidím najmä pri mladých ambicióznych ľuďoch.

A je to tým, že na Slovensku žiaľ prevládajú dva extrémy – príliš vysoké sebavedomie a príliš nízke sebavedomie. Dnes budem hovoriť o tej druhej skupine.

Je asi údelom začínajúceho kreatívca, že áno by mal hovoriť takmer na všetko. Ak mladý človek začína a nemá vybudované portfólio, musí si prejsť prvotnou fázou, ktorá je vyslovene o tvrdej práci a robení niečoho, čo tak človeka nie úplne baví. Potom by však mala nastúpiť fáza radosti, kedy si človek začne svojich klientov vyberať a nebude tvoriť pre niekoho, kto sa mu bridí.

Žiaľ, do tejto fázy sa mnohí Slováci nedostanú. Hoci môžu, ich nedostatočné presvedčenie o svojich schopnostiach a nízke sebavedomie im nedovolia povedať novému klientovi nie. Hoci ponúka zlé podmienky, hoci nerobí úplne poctivý biznis, hoci je to celé proti ich srsti.

37734842d34243a900caa3e1587ba328

foto: elitedaily.com

Jednoducho máme strach povedať nie. Bojíme sa reakcie druhej strany, bojíme sa ich hnevu, obzvlášť, ak ide o našich priateľov. A áno, povedať niekomu nie môže ublížiť vášmu vzťahu. No rovnako mu môže ublížiť, ak povieš áno a potom budeš nervózne a nekvalitne vykonávať dohodnutú činnosť. A keďže ťa to urobí nešťastným, škody budú omnoho väčšie.

Pamätám si, ako mi jeden dobrý známy napísal, či mu neviem dohodnúť job v mojom obore. Problém je, že na to jednoducho nemal. Bol to obyčajný chalan, ktorý nezarábal veľa a lákala ho vidina odmeny. Ani sa nezamyslel nad tým, čo vlastne robím, chcel len vyšší plat. Dnes ma tento človek nemá rád za moje nie. No vieš čo by sa stalo, ak by som mu povedal áno? Znamenalo by to hanbu pre mňa, stratu rešpektu u ľudí, s ktorými pracujem a on by sa dostal ešte do horšej pozície, pretože by nechal svoju manuálnu prácu a po 30 minútach by všetky strany zistili, že toto nie je nič pre neho.

elite-daily-men-annoying-798x400

foto: elitedaily.com

Buďme úprimní sami k sebe a dávajme sami seba a svoje šťastie na prvé miesto. Neznamená to, že treba byť sebecký, len dotlačením sa do niečoho, čo nechceme, môžme spôsobiť oveľa väčšie problémy. Poznajme svoju cenu, nepracujme pre ľudí, ktorí nie sú féroví a naučme sa hovoriť nie. Oceníme to časom nielen my, ale aj ľudia okolo nás.

zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK