Slováci neprestávajú kupovať plasty, dopyt po balených vodách vzrástol o niekoľko percent

  • Za posledných 12 mesiacov dosiahli zisky z predaja nealkoholických nápojov 375 miliónov eur
  • Ročne skončí 400 miliónov PET fliaš na skládkach
unsplash.com
unsplash.com
  • Za posledných 12 mesiacov dosiahli zisky z predaja nealkoholických nápojov 375 miliónov eur
  • Ročne skončí 400 miliónov PET fliaš na skládkach

Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen pijú Slováci viac nealkoholických nápojov ako v minulosti. Z ich analýzy za posledných 12 mesiacov vyplýva, že zisk z ich predaja dosiahol 375 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 19 miliónov eur (+ 5 %). Výrobcovia aj predajcovia nealka tak majú za sebou mimoriadne úspešný rok, čomu napomohlo hlavne dlhé leto minulého roka, avšak dopyt rástol aj v mimosezónnych obdobiach. V poslednom roku Slováci nakúpili 812 miliónov litrov nealko nápojov, čo v prepočte na jedného Slováka znamená priemerne 149 litrov nealkoholických nápojov za rok.

Najviac zo všetkého pritom Slováci pijú hlavne minerálne a stolové vody. Nakúpili sme ich až 447 litrov, teda o 4 % viac ako minulý rok. Celkové tržby šplhajú ku 150 miliónom eur. Slovenský spotrebiteľ nakúpi v priemere 87 litrov minerálnych a stolových vôd ročne a minie na ne 27 eur. Hneď za minerálnymi vodami nasledujú v obľúbenosti sladené a ochutené vody. Ich ročná spotreba bola na úrovni 239 miliónov litrov (+ 1 %).

zdroj: unsplash.com

Väčšina týchto vôd je však balená v plaste a je ťažké, ak nie až nemožné, sa im pri ich nákupe vyhnúť. V preklade teda tieto čísla znamenajú, že Slováci nakúpili takmer 500 miliónov dvojlitrových plastových fliaš. Podľa informácií Ministerstva životného prostredia sa ročne na Slovensku uvedie na trh až miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach, v prírode alebo v riekach. V súčasnosti miera triedenia PET fliaš dosahuje zhruba 60 %.

„Aj preto sme sa rozhodli zaviesť zálohovanie jednorazových obalov na nápoje. Nový zákon o zálohovaní už schválila vláda SR a poslanci NR SR o ňom budú rokovať na najbližšej schôdzi parlamentu. Vďaka zálohovaniu približne 95 percent nápojových obalov skončí tam, kam patrí – v recyklačných zariadeniach,“ vyjadrila sa Zuzana Onufer z odbore komunikácie Ministerstva životného prostredia pre Startitup.

zdroj: unsplash.com

Na zálohovanie Ministerstvo už spustilo kampaň, ktorá má motivovať ľudí aj obchodné reťazce k recyklácii. Hoci sú Slováci v boji proti plastom na špičke v rámci V4, vysoká spotreba plastových fliaš a nízka miera recyklácie naznačujú, že plastová antikampaň stále nie je dostatočná a mnoho ľudí sa aj napriek nej rozhodne pre kúpu balených nápojov. Ministerstvo dúfa, že zálohovaním aspoň zvýši množstvo zrecyklovaných plastových fliaš.

Zdroj: Nielsen

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá