Slováci robia v poistení pri zemetrasení zásadnú chybu. „Nie všetkým poisťovne pokryjú škody v plnej výške,“ tvrdí expert

  • V pondelok otriaslo východným Slovenskom silné zemetrasenie
  • Tisícky ľudí utrpeli vysoké škody na majetku
  • Otázkou je, či im to poisťovne preplatia
rozpadnuté domy
Následky zemetrasenia, TASR/František Iván, Maroš Černý
  • V pondelok otriaslo východným Slovenskom silné zemetrasenie
  • Tisícky ľudí utrpeli vysoké škody na majetku
  • Otázkou je, či im to poisťovne preplatia

Po pondelkovom zemetrasení na východnom Slovensku sa mnoho ľudí obrátilo na svoje poisťovne s otázkami ohľadom krytia škôd.

Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk, komentoval situáciu: „Ľudia sa pýtajú, či im poistenie majetku kryje aj živel zemetrasenie, aké škody im poisťovňa preplatí a v akej výške. V tejto súvislosti treba upozorniť, že nie všetkým klientom poisťovne pokryjú škody v plnej výške. Všetko závisí od ich zmluvy.“

Výnimka pre poistencov

Zemetrasenie sa definuje v poistných zmluvách ako živel a zahrnuté v základnom krytí. To znamená, že všetky poisťovne pokryjú škody spôsobené zemetrasením až do výšky poistnej sumy.

Podmienky, za ktorých poisťovne vyplácajú poistné plnenie po zemetrasení, sa však môžu líšiť. Väčšina poisťovní uvádza konkrétnu intenzitu zemetrasenia, často od 5. a 6. stupňa makroseizmickej stupnice, ktorú musí zemetrasenie dosiahnuť, aby si poistenec vedel poistku uplatniť.

Podľa informácií z pondelkového zemetrasenia poisťovne urobia výnimku a budú individuálne posudzovať poistné udalosti na východnom Slovensku. Týmto spôsobom sa snažia pomôcť klientom, ktorí by inak nemali nárok na poistné plnenie.

Najčastejší prípad, kedy poistenie nekryje riziko dostatočne

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TS FinGO, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá