Slováci toto miesto milujú. Môžeš tu prespať vo vesmírnej kupole na najkrajšej púšti sveta

  • Najkrajšia, najfarebnejšia i jedna z najzaujímavejších
  • Nájdi stopy pravekých ľudí či spi vo vesmírnom dome
  • Zajazdi si na ťave ako slávny Lawrence z Arábie alebo so snowboardom na rozpálených dunách
  • Slováci začali do Wadi Rum vo veľkom cestovať v momente, kedy bratislavské letisko sputilo priame spojenie s Eilatom, z ktorého je to peši len kúsok do Jordánska
Wadi Rum Marťan
Záber z filmu Marťan a Sun City Camp
  • Najkrajšia, najfarebnejšia i jedna z najzaujímavejších
  • Nájdi stopy pravekých ľudí či spi vo vesmírnom dome
  • Zajazdi si na ťave ako slávny Lawrence z Arábie alebo so snowboardom na rozpálených dunách
  • Slováci začali do Wadi Rum vo veľkom cestovať v momente, kedy bratislavské letisko sputilo priame spojenie s Eilatom, z ktorého je to peši len kúsok do Jordánska

Jordánske kráľovstvo je v posledných rokoch doslova cestovateľským hitom. Masy turistov stáli pred koronou denne pred legendárnou Pokladnicou v starovekom kamennom meste Petra, ktoré je oficiálnym divom nášho sveta.

Obsadenosť hlásili aj hotely pri Mŕtvom mori, odkiaľ sa okrem kúpania dajú ľahko robiť výlety po okolí, a navštíviť tak veľkolepé biblické miesta.

Bezpečná, stabilná krajina Blízkeho východu rozhodne má čo ukázať a ponúknuť. A hoci korona na istý čas zatiahla cestovateľské brzdy aj tu, očakáva sa, že situácia sa po náprave rýchlo vráti do zabehnutých koľají, a Petru začnú opäť každý deň obdivovať davy turistov z celého sveta. Lonely Planet ju dokonca označilo za TOP destináciu na rok 2021.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP SK (@startitup_sk)

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Davy pred krásnou Pokladnicou v Petre

Petru môžeme označiť za top lákadlo, prečo prísť do Jordánska. No až príliš tu podľa mňa berie slávu iným, naozaj neuveriteľným a prekrásnym miestam.

Trebárs perfektne zachovalému rímskemu mestu Jerash, severne od hlavného mesta Ammán, ktoré zakonzervoval zosun pôdy a vznikli tak doslova Pompeje Blízkeho východu.

Historické lahôdky ponúka aj samotné hlavné mesto a o podvodnom svete Červeného mora na juhu krajiny snáď netreba ani písať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

No je tu ešte minimálne jedno miesto, ktoré stojí za spomenutie. Presne na ceste medzi starovekou Petrou a mestom Aqaba pri Červenom mori leží jedna z najkrajších púští sveta, ktorú si zamilovali nie len turisti, ale aj filmári – púšť Wadi Rum.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Najkrajšia a najfarebnejšia

Vyše 700 kilometrov štvorcových farby meniaceho piesku – miestami žltý, niekde oranžový, niekde až červený – a predovšetkým krásnych skalných útvarov, ktoré už tisícročia opracováva vietor, piesok a prípadne voda, keď tu raz za čas spadne.

Príroda sa tu hrá na umelca, maliara a sochára. A treba uznať, že jej to ide naozaj dobre. Slováci začali do Wadi Rum vo veľkom cestovať v momente, kedy bratislavské letisko sputilo priame spojenie s Eilatom, z ktorého je to peši len kúsok do Jordánska

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk

Púšť Wadi Rum – ktorá sa z arabčiny prekladá ako Údolie mesiaca – je považovaná za tú najkrajšiu i najfarebnejšiu púšť celého Blízkeho východu.

Niet divu, že si ju všimli svetoví filmári, ktorí ju ešte viac preslávili, a aj vďaka ich neúmyselnému marketingu sa tu zastavujú na noc či aspoň jednodňový výlet už takmer všetci turisti, ktorí prídu do Jordánska.

Údolie je chránenou oblasťou, ktorá sa v roku 2011 dostala aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Miestnym arabským kmeňom otvorili filmársky priemysel i cestovný ruch nové spôsoby obživy, ktorých sa chopili, zdá sa, naplno – sprevádzajú turistov, vozia ich na jeepoch či ťavách, varia im a poskytujú zaujímavé možnosti prespania, ku ktorým sa ešte dostaneme.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Hneď v návštevníckom centre, v ktorom sa ocitneš po odbočení z hlavnej cesty, si môžeš vybrať z ponuky, o čo máš záujem – koľko času chceš na púšti stráviť, kam až ísť, aké miesta vidieť alebo či tu náhodou nehodláš aj prespať.

Stačí zaplatiť (cena podľa výberu, od pár dinárov až po niekoľko desiatok) a miestni Arabi sa už postarajú o to, aby si zažil nezabudnuteľné púštne dobrodružstvo ako z dobrodružných filmov či z rozprávok Tisíc a jednej noci.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Vitajte na Marse, kde môžete spať ako Marťan

Ak vidíš vo filme púšť, sú dve krajiny, kde sa tento film pravdepodobne natáčal – v Maroku alebo tu, v Jordánsku. A hoci Maroko, konkrétne oblasť okolo miest Ait Ben Haddou a Ourzazate, má podľa mňa tých svetových filmov či seriálov (vrátane Game of Thrones, Gladiátora, Princa z Perzie, Kráľovstva nebeského…) na konte viac, aj Jordánske kráľovstvo sa rozhodne má čím chváliť.

Ráno som jazdil na ťave, na obed som už lyžoval. Táto krajina je doslova zázrakom pre cestovateľa

Keď hovoríme o natáčaní filmov v Jordánsku, máme tým na mysli práve púšť Wadi Rum. Miestna krajina pripomína inú planétu, takto by sme si predstavovali Mars.

Rovnakého názoru sú aj filmári. Preto tu vzniklo už niekoľko svetoznámych sci-fi vesmírnych filmov, ako napríklad Červená planéta, Posledné dni na Marse či Prometheus. Medzi tie najznámejšie sci-fi vesmírne kúsky natočené tu jednoznačne patria nové Star Wars a film Marťan.

Ridley Scott si pre svoj film, v ktorom sa herec Matt Damon snaží prežiť na Marse, snáď nemohol vybrať lepšie miesto, než je táto púšť. Krajina, ktorú vo filme vidíte, nie je samozrejme žiadny Mars a ani výtvor čisto z filmového štúdia, ako si niektorí mysleli – je to Wadi Rum.

zdroj: záber z filmu Marťan

Z filmov Transformers si možno spomínaš na to, keď sa roboti pohybovali a bojovali na púšti v Egypte. V skutočnosti sa ale mnohé tie scény točili tu a niektoré dokonca v samotnej Petre.

A nedávny Alladin, v ktorom si Will Smith zahral džina? Áno, aj rozprávka sa dá natočiť práve tu.

Ako sme už spomínali, filmový priemysel rozhodne pomohol miestnemu cestovnému ruchu. Prekrásnej púšti pridal bonus, že sa môžete prejsť po miestach, kadiaľ kráčali aj známi herci, a kde vznikali známe, obľúbené filmy. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Dokonca, miestny cestovných ruch sa rozhodol z filmov vyťažiť ešte viac. Napríklad, ak nechceš spať v tradičnom, beduínskom stane, môžeš si tu už vyskúšať noc na púšti vo vesmírnej kupole, ako Marťan.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Ubytovanie pre turistov vo Wadi Rum

Krajina tak pripomína prostredie z vesmíru, doslova ako z Marsu, a bude sa ti zdať, že tu i NASA a iné vesmírne organizácie chodia skúšať svoje stroje a pripravovať ich na skutočný pobyt na červenej planéte vo vesmíre.

Možno tu aj ty stretneš nejaký filmový štáb, známych hercov či nejaký tím z NASA. Poznám ľudí, ktorí tu také šťastie mali.

Bohaté dejiny – od praveku po Lawrenca z Arábie

Jeden film, ktorý to tu údajne celé začal, som úmyselne vynechal, pretože ho s touto púšťou spája viac než len to, že sa tu natáčal – tento historický moment sa tu skutočne udial.

Ide o zaujímavý príbeh Lawrenca z Arábie – tak sa nazýva aj film, ktorý sa tu o ňom v 60. rokoch natočil.

Lawrence z Arábie bol pôvodne archeológ a lingvista, ktorý mal aj prostredníctvom svojho povolania vzťah k tomuto na históriu bohatému regiónu. V období prvej svetovej vojny sa stal britským dôstojníkom a zohral významnú úlohu v osude Blízkeho východu.

Podarilo sa mu zjednotiť rozhádané arabské kmene, teda spojiť Arabov a viesť ich proti Osmanskej ríši, ktorej dovtedy celý Blízky východ patril. Osmani (alebo Turci) boli v prvej svetovej vojne nepriateľom Británie.

Arabi bojovali s cieľom osamostatniť sa od Osmanov, byť si vo svojej krajine len sami sebe pánmi. A hoci sa Osmanov ich pričinením podarilo vytlačiť z Blízkeho východu, nasťahoval sa sem rýchlo niekto iný – Európania – presnejšie Briti a Francúzi, ktorí si región rozdelili. Arabi sa cítili podvedení a oklamaní, že bojovali za samostatnosť, a nie aby Osmanov nahradil niekto iný.

Doposiaľ sa vedú diskusie, aký podiel mal na tom Lawrence, či o pláne Európanov vedel a pomohol im Arabov v podstate zneužiť. Mnoho Arabov tvrdí, že Lawrence ich zradil, niektorí sú ale voči jeho osobe menej kritickí.

Lawrence bol po európskej zrade údajne nahnevaný a dlho chodil mrzutý. Na Versailskú mierovú zmluvu prišiel v tradičnom arabskom odeve. Mnohí si to vykladajú tak, že mu na osude Arabov skutočne záležalo, a že európske mocnosti vlastne oklamali aj jeho.

Púšť Wadi Rum osobne niekoľkokrát navštívil a vo svojich knihách opísal jej krásu ako „neodolateľné miesto“. Viedol odtiaľto z púšte známy útok Arabov na pobrežné mesto Aqaba pri Červenom mori. Prepadávali tu vlaky – železnicu i dobový vlak tu nájdete dodnes.

Opísal aj zástavku pri miestnom prameni, ktorý sa odvtedy volá Lawrencov prameň, a miestni Arabi vás tam isto radi zavedú. Hneď na začiatku púšte stojí krásny skalný útvar, ktorému sa nepovie inak ako Sedem pilierov múdrosti – ako sa volá aj Lawrencova kniha. Toto miesto má so slávnym britským vojakom a archeológom jednoducho oveľa viac než len film.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk. Sedem pilierov múdrosti

Hoci by ste na púšti veľa histórie možno nečakali, Wadi Rum v sebe skrýva dejiny oveľa staršie, než sú Lawrencové kroky. Nájdete tu pozostatky stavieb starovekých Nabatejcov, ktorí postavili legendárnu Petru. A nezabudnite sa zastaviť ani pred známou skalnou pyramídou, kde miestni radi parkujú ťavy, a kde nájdete dôkazy, že už v praveku sa tadiaľto pohyboval človek.

zdroj: František Kekely/ Travelers.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech