Slováci veria konšpiráciám o vakcíne AstraZeneca. Nová štúdia dokazuje, že vakcína je vysoko efektívna

  • Konšpirátori zdieľajú fámy o vakcíne AstraZeneca
  • Najnovšia štúdia však dokazuje, že AstraZeneca je účinná a bezpečná
  • O efektivite vakcín informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR
AstraZeneca
TASR/Radovan Stoklasa
  • Konšpirátori zdieľajú fámy o vakcíne AstraZeneca
  • Najnovšia štúdia však dokazuje, že AstraZeneca je účinná a bezpečná
  • O efektivite vakcín informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR

AstraZeneca nemá práve najlepšiu reputáciu. Prvé problémy s vakcínou sa objavili už počas klinického testovania. Vakcínu verejne spochybňoval aj premiér Slovenskej republiky Igor Matovič. Ministerstvo zdravotníctva SR dnes na svojom facebookovom profile zverejnilo novú štúdiu, ktorá fámy o nízkej účinnosti vakcíny popiera. Výsledky sa navyše dostavali už po prvej dávke vakcinačnej látky. 

Za novú štúdiu je zodpovedná Edinburská univerzita a Škótsky úrad verejného zdravotníctva. Výsledky jasne hovoria o tom, že vakcína od spoločnosti AstraZeneca je vysoko efektívna. Navyše, už po prvej dávke vakcinačnej látky. 

💉DOBRÉ SPRÁVY ZO ŠKÓTSKA O VAKCÍNE OD ASTRAZENECA 🥳Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, February 26, 2021

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 %,“ informuje prostredníctvom sociálnej siete Ministerstvo zdravotníctva SR. 

AstraZeneca „predbehla“ aj Pfizer

Účinok vakcíny AstraZeneca je po prvej dávke oveľa vyšší, ako účinok pri vakcíne Pfizer. „Vakcína od spoločnosti AstraZeneca tak prekonala aj vakcínu od spoločnosti Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácií o 85 %.“

Vakcíny sa teda netreba báť – je vysoko účinná a prešla aj registráciou EMA. „Sú to vynikajúce správy, ktoré potvrdzujú, že vakcína od AstraZeneca má horšiu reputáciu ako reálne výsledky. Všetky vakcíny, ktoré schváli Európska lieková agentúra, sú bezpečné a účinné.“

Čoraz viac krajín odmieta vakcínu od AstraZeneca. Pravý dôvod prečo ju nechcú je zarážajúci

Faktom je, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje viac hlásení o vedľajších účinkoch práve pri ľuďoch zaočkovaných vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. No, vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje. Navyše, trvajú zväčša len jeden deň. 

Najčastejšie sú to zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch pominú. Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa jej obávať,“ upokojuje situáciu Ministerstvo zdravotníctva SR. 

Zakliata vakcína 

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Nedôveru oxfordskej vakcíne vyjadril aj Igor Matovič. Štúdia však hovorí jasne. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je vysoko účinná a bezpečná. 

Nejasnosti s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa prejavili už pri klinickom testovaní. Problematická je účinnosť vakcíny u skupiny, ktorá dostala dve plné dávky – 62 % percent. U skupiny, ktorá dostala jednu plnú dávku a jednu polovičnú, bola vykázaná účinnosť 90 %.

Testovanie Oxfordskej vakcíny je chaos. Môže byť účinná na 62, ale aj 90% a nikto nevie, prečo

O vakcíne AstraZeneca by sme mohli povedať, že je doposiaľ najkontroverznejšou. Európska únia ju nakoniec schválila, no viaceré členské štáty ňou odmietajú očkovať ľudí, ktorých vek presahuje hranicu 65 rokov.

Oxfordská univerzita priznáva, že pri testovaní vakcín bola zaočkovaná len kontrolná skupina seniorov, ktorá bola málo zastúpená, no vedci tak urobili len z etického dôvodu, aby zbytočne nevystavovali seniorov riziku. EMA nakoniec schválila očkovanie aj u osôb starších ako 65 rokov. 

Juhoafrická mutácia je však pre AstraZenecu problémom

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca vykazuje menšiu účinnosť pri juhoafrickej mutácii. O zníženej efektivite vakcíny informoval Financial Times. Štúdia sa konala na juhoafrickej univerzite vo Witwatersrande a Oxfordskej univerzite na vzorke 2 026 ľudí.

To, že je účinnosť nižšia, priznal aj hovorca spoločnosti AstraZeneca: „V tejto malej štúdii skoré údaje z fázy I/II preukázali obmedzenú účinnosť predovšetkým proti juhoafrickému variantu B.1.351,“ dodal. 

Čekan oznámil skvelú správu: Na Slovensku môžeme testovať novou metódou, LAMP testy sú rýchle a presné

Juhoafrická mutácia však robí problém viacerým výrobcom vakcín. Zníženú účinnosť pri novom variante, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike, zaznamenala aj vakcína od spoločnosti Johnson&Johnson.

Pracovníci AstraZenecy však na vavrínoch nezaspali. Ako informuje The Guardian, AstraZeneca však avizuje, že vakcínu už začala novému variantu prispôsobovať a budú sa snažiť, aby boli vynovené vakcíny pripravené k dodaniu už na jeseň.

Zdroje: Facebook Ministerstva zdravotníctva SR, FinancialTimes, The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK