Slovák stojí za jedným z najinovatívnejších projektov sveta s pobočkami na celom svete 

  • Zrejme si už aj ty počul o celosvetovo známej spoločnosti DECENT, ktorá dnes patrí medzi najinovatívnejšie svetové projekty
  • DECENT založil v roku 2015 vo švajčiarskej Ženeve Slovák Matej Michalko a toto je jeho inšpiratívny príbeh
decent
DECENT
  • Zrejme si už aj ty počul o celosvetovo známej spoločnosti DECENT, ktorá dnes patrí medzi najinovatívnejšie svetové projekty
  • DECENT založil v roku 2015 vo švajčiarskej Ženeve Slovák Matej Michalko a toto je jeho inšpiratívny príbeh

Slovenský startup získal prvotnú investíciu 500-tisíc USD od ázijských a amerických angel investorov. Neskôr odštartoval vlastný blockchainový crowdfunding, v ktorom získal za dva mesiace  viac ako 5 800 Bitcoinov, čo vtedy predstavovalo niečo viac ako 4 milióny dolárov. Bitcoin mal v tom čase však hodnotu “len” okolo 700 dolárov, tak sa táto suma mohla časom potenciálne vyšplhať do značne impozantnejších výšok.

Dnes má DECENT už vyše 100 zamestnancov okrem Bratislavy aj v Šanghaji, Soule či Pekingu a na  konte má ocenenie Startup of the Year.  Jeho zakladateľ, Matej Michalko, študoval informatiku vo Švajčiarsku, kde sa v roku 2011 začal zaujímať o kryptomeny.

V tom čase sa o ne veľa ľudí nezaujímalo, ja som bol nadšenec. Zorganizoval som napríklad druhú bitcoinovú konferenciu v UK – BitcoinExpo London 2013. Popri škole som tam mal aj iný biznis, import-export s Čínou. No po doštudovaní som sa začal naplno venovať bitcoinom. Spravil som aj prvú medzinárodnú bitcoinovú konferenciu v Číne, BitcoinExpo Shanghai 2014. Do Číny sme umožnili prvýkrát vstúpiť na bitcoinový trh americkým a európskym firmám,” prezradil o začiatkoch budovania firmy založenej na blockchain technológii Matej. Šikovný Slovák sa môže pochváliť aj zaradením do rebríčka Forbes – 30 pod 30 ako aj tretím miestom v ankete PC Revue IT osobnosť roka 2018 a najnovšie bol nominovaný na IBC YOung Pioneer Award.

Slovák dobyl svet technológiou budúcnosti

Možno ani tebe nie je celkom jasné, čo vlastne blockchain znamená a to aj napriek tomu, že je o ňom v spoločnosti čoraz viac počuť. Jednoducho povedané, ide o technológiu, na ktorej funguje Bitcoin, no dokáže oveľa viac.

Gepostet von DECENT am Dienstag, 25. Juni 2019

Blockchain je databáza distribuovaná v sieti počítačov. Blockchainová databáza uchováva dáta na všetkých počítačoch v sieti  súčasne, a tak má každý člen siete v tom istom čase tú istú kópiu informácie. Ak do databázy pribudne nová informácia, aktualizuje sa na všetkých počítačoch v sieti súčasne. Nové informácie v blockchaine overujú tzv. mineri, ktorí sú za to odmeňovaní danou kryptomenou. Informácie zapísané do blockchainovej databázy sú v nej uložené navždy a sú spätne nemenné, čím sa zabezpečuje obrovská miera transparentnosti. Navyše, keďže sa blockchain nachádza na obrovskom množstve počítačov súčasne, je prakticky nehacknuteľný.

Gepostet von DECENT am Freitag, 18. Mai 2018

Využívanie blockchainu ponúka aj nezanedbateľné finančné benefity. „Ak chceš poslať peniaze zo Slovenska do USA, v súčasnosti to ide len určitým predpísaným postupom. Celý proces zaberie pokojne aj dva dni a stojí zhruba 20 dolárov. Navyše znášaš kurzové riziko. Ak platbu spravíš pomocou Bitcoinu, transakcia trvá kamkoľvek do sveta iba 10 minút. S našou kryptomenou DCT len niekoľko sekúnd. Výhody sú preto jasné. Kryptomena je ako alternatíva e-mailu ku klasickej pošte. Dnes už takmer nikto nepíše listy, všetci píšu e-maily. V kryptomene je budúcnosť – je rýchlejšia, lacnejšia, jednoduchšia,‟ hovorí Matej Michalko. 

Gepostet von DECENT am Montag, 18. März 2019

Pôvodným cieľom DECENTu bolo vytvorenie platformy na distribúciu digitálneho obsahu, čiže niečo ako Netflix, Spotify či Amazon na blockchaine: Technológia umožňuje eliminovať potrebu sprostredkovateľov. Z reťazca preto vypadnú predajcovia, vydavatelia alebo cenzori. Vynechanie sprostredkovateľov bolo už od vzniku blockchainu jedným z jeho hlavných cieľov. Prišiel som na to, že blockchain nemá využitie len v oblasti fintech-u, ale dá sa skvele zužitkovať v distribúcii obsahu, vysvetľuje Matej. DECENT sa tak stal prvým projektom na svete, ktorý úspešne priniesol konkrétny produkt v distribúcii digitálneho obsahu na blockchaine – platformu DECENT Go (DGo).

Gepostet von DECENT am Donnerstag, 8. November 2018

DGo bola blockchainová platforma, v rámci ktorej mohli tvorcovia obsahu bez zásahu administrátorov zverejňovať a monetizovať svoje diela, bez toho, aby museli za publikáciu článkov, hudby, videa alebo aplikácií platiť skryté poplatky tretím stranám: „Ak chceš dnes písať články, prípadne šíriť iný typ obsahu, musíš ho zverejňovať na renomovaných weboch alebo predávať cez tretiu stranu. Tá, ako napríklad iTunes, si ale za obsah, ktorý cez ňu šíriš, berie obrovské provízie. DGo bol pilotným projektom na demonštráciu toho, že poplatok, za ktorý si chceš kúpiť danú vec, môže ísť celý priamo autorovi,” vraví Matej.

Ďalšou výhodou, ktorú blockchain v tejto oblasti prináša, je okamžitá platba autorovi. Tvorcovia obsahu musia v súčasnosti čakať na svoje tantiémy aj niekoľko mesiacov. Tým, že blockchain umožňuje priamy platobný styk od konzumenta k tvorcovi, dostáva tvorca za svoju prácu odmenu prakticky ihneď.

Gepostet von DECENT am Dienstag, 20. Februar 2018

DECENT časom prišiel na to, že ich blockchain DCore sa dá využiť v mnohých ďalších oblastiach, než je len distribúcia digitálneho obsahu. Identifikovali preto oblasti, v ktorých vidia potenciál na jeho využitie a vytvárajú ekosystém blockchainových aplikácií. Vytvárajú vlastné, ale zároveň umožňujú akémukoľvek developerovi vytvárať aplikácie na ich open-source blockchaine.

Jednou z aplikácií z dielne DECENTu je ALAX. Po prvotnom vývoji na Slovensku sa centrála presunula do Vietnamu. ALAX je platforma s mobilnými hrami určená predovšetkým pre bezbankové trhy, konkurujúca menám ako sú Apple a Google s ich príslušnými digitálnymi obchodmi. Pre ľudí napríklad v juhovýchodnej Ázii, kde (spolu s Čínou) bankové účty nie sú takou samozrejmosťou, ako u nás. Smartfóny však majú takmer všetci. Digitálne platby sú ale nútení platiť SMSkami, pričom mobilní operátori si účtujú 40 – 70% z platby. Vďaka ALAX Storu si teraz môžu hry kúpiť oveľa lacnejšie. Navyše to prináša výhody aj pre developerov hier, ktorí okrem vyššej odmeny za svoju prácu, nemusia čakať na svoje peniaze niekoľko mesiacov, pretože s blockchainom ich dostanú ihneď.

Gepostet von DECENT am Donnerstag, 15. Februar 2018

Úspechy žne tiež HumanityToken, v rámci ktorého DECENT spolu so svojím rakúskym partnerom nedávno predstavil pilotný projekt Token4Hope. Token4Hope vyzbieral 10 000 EUR pre 50 viedenských rodín, ktoré si mohli kryptomenou T4H kupovať vo vybraných obchodoch jedlo a oblečenie. Problémom charít ako takých je nízka dôvera v ne a netransparentnosť finančných tokov. Známy je nejeden škandál, kedy sa milióny darované na charitu záhadne stratili. Blockchain dokáže tieto problémy účinne eliminovať, pretože umožňuje transparentné sledovanie všetkých finančných tokov,” hovorí Matej.

Ekosystém DECENTu tvoria aj externé firmy, ktoré sa rozhodli používať DCore. Jednou z nich je FENIX, niečo ako blockchainový Spotify, na ktorom má svoje profily už aj niekoľko slovenských kapiel. V beta testovaní je americká aplikácia Ficto, ktorá prináša krátke seriály vyrobené špeciálne pre smartfóny a pomocou blockchainu distribuuje tantiémy všetkým zapojeným v produkcii.

Gepostet von DECENT am Freitag, 15. Juni 2018

DECENT tiež organizuje hackathony na celom svete. Hackathony DECENTU sú súťaže, ktoré združujú idea-makerov, programátorov a dizajnérov, aby vytvorili blockchainové aplikácie. Je to priestor pre mladé talenty vytvoriť jedinečné blockchainové riešenia a prejaviť svoj talent. Víťazi získavajú okrem finančných odmien, ktoré sa vyplácajú v kryptomene DECENTu, DCT, aj mentoring v rámci ich inkubátora DCube. DECENT svoje hackathony zatiaľ zorganizoval v mestách ako Berlín, Šanghaj, Moskva či Singapur.

V súčasnosti sa DECENT venuje predovšetkým vlastným produktom. V júli ohlásili systémy na bezpečný a efektívnejší manažment kryptoaktív,  DECENT Crypto Services, a začiatkom septembra spustili unikátnu službu Digital Proof, ktorou chcú autorom pomáhať chrániť duševné vlastníctvo.

CEO spoločnosti Matej Michalko je presvedčený, že blockchain radikálne pretransformuje mnohé odvetvia: „Rád prirovnávam blockchain k internetu v roku 1995. Vtedy ho takisto, ako dnes blockchain, veľa ľudí nepoužívalo, ale to sa zmení. Celosvetovo známe firmy do jeho výskumu investujú milióny a je len otázkou času, kedy sa blockchain stane bežnou súčasťou našej spoločnosti,” dodáva Matej Michalko. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá