Slovákom, ktorí usmrtia ježa alebo slepúcha, hrozí pokuta aj 23-tisíc eur. Týchto druhov sa nikdy „nechytaj“

  • Ak sa dopustíš týchto priestupkov, hazarduješ s vlastným životom
  • Ochrana prírody a krajiny má prísne, no dôležité usmernenia
chránená oblasť
Ilustračné foto, Archív Canva/Getty Images
  • Ak sa dopustíš týchto priestupkov, hazarduješ s vlastným životom
  • Ochrana prírody a krajiny má prísne, no dôležité usmernenia

Iste vieš, že aj na Slovensku máme zvieratá, ktoré sú zákonom chránené a nesú tak „titul“ – „nezabíjať, nepytliačiť, neodchytávať“. A nie je to len tak. Chráneným zvieraťom sa stane ten živočích, ktorého druh môže do niekoľkých rokov úplne vyhynúť.

V roku 1963 vydal Medzinárodný zväz pre ochranu prírody a prírodných zdrojov Červenú knihu, ktorá uvádza zoznam ohrozených živočíchov a rastlín. Vtedy obsahovala údaje len o 211 druhoch cicavcov a 312 druhov vtákov. V súčasnosti je na Červenom zozname IUCN viac ako 157 100 druhov, pričom viac ako 44 000 druhom hrozí vyhynutie, vrátane 41 % obojživelníkov, 37 % žralokov a rají, 36 % korálov tvoriacich útesy, 34 % ihličnanov, 26 % cicavcov a 12 % vtákov.

Slovensko má vlastný zoznam chránených živočíchov, ktoré sa prirodzene vyskytujú na území našej krajiny. V tomto zozname je uvedená aj spoločenská hodnota zvieraťa.

Je teda viac než logické, že za akékoľvek porušovanie ochrany rastlín a živočíchov môžeš byť výrazne sankcionovaný. V Trestnom zákone č. 300/2005 Z. z v paragrafe 305, v bode 1 sa píše: „Kto, čo aj z nedbanlivosti, v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu exemplárov reguláciou obchodu s nimi vo väčšom rozsahu:

a) poškodí, zničí, vytrhne, vykope alebo nazbiera chránenú rastlinu alebo poškodí, alebo zničí jej biotop,

b) usmrtí, zraní, chytí alebo premiestni chráneného živočícha alebo poškodí, alebo zničí jeho biotop a obydlie,

c) usmrtí, zraní, chytí alebo premiestni chráneného živočícha alebo poškodí, alebo zničí jeho biotop a obydlie,

d) ohrozí chránený živočíšny druh alebo rastlinný druh,

potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

V zozname chránených zvierat, ktoré žijú na území Slovenska, nájdeš napríklad aj vážku, niektoré druhy kobyliek, cikády, jašterice, užovky, korytnačky močiarne, slepúcha, jastraba, supa, netopiera, ježa, vlka, kamzíka, vydru, rysa a mnohé iné. Ak ho úmyselne, ale i neúmyselne usmrtíš, hazarduješ aj so svojím životom.

Pozor na neoprávnené jazdenie

V paragrafe 305 sa ďalej, v bode 2 píše: „Kto v rozpore so všeobecne záväznými predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými predpismi na úseku lesného hospodárstva neoprávnene jazdí motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, motocyklom alebo skútrom na lesnom alebo poľnohospodárskom pozemku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(3) Kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu exemplárov reguláciou obchodu s nimi vo väčšom rozsahu

a) získa pre seba alebo obstará pre iného chráneného živočícha alebo chránenú rastlinu, alebo vo väčšom rozsahu obstará pre iného ich exemplár,

b) pestuje, chová, spracúva, dováža alebo vyváža chránené rastliny alebo chránené živočíchy, alebo exempláre alebo s nimi obchoduje, alebo ich inak scudzí, alebo

c) zámerne odníme, falšuje, pozmení alebo inak neoprávnene použije nezameniteľné označenie chránených živočíchov alebo exemplárov,

potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

(4) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3

a) závažnejším spôsobom konania,

b) z osobitného motívu,

c) v značnom rozsahu,

d) v úmysle získať pre seba alebo iného značný prospech, alebo

e) hoci bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý.“

Za neoznámenie o výskyte chráneného živočícha hrozí vysoká pokuta >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: epi.sk, IUCN red list, slov-lex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá