Slovákov čoskoro čaká nebeské divadlo: Čiastočne červený Mesiac bude unikátny

  • Tento rok nás čaká čiastočné zatmenie Mesiaca
  • Pozorovať ho budeš môcť už o pár týždňov
Čiastočné zatmenie Mesica a jeho pozorovanie cez špeciálne okuliare.
Ilustračné foto, Unsplash/@thejasonhowell, Freepik/@wirestock
  • Tento rok nás čaká čiastočné zatmenie Mesiaca
  • Pozorovať ho budeš môcť už o pár týždňov

Pre astrológov je rok 2023 ideálny. V tomto roku došlo už k dvom zatmeniam Mesiaca a dvom zatmeniam Slnka. Dňa 20. apríla 2023 nastalo úplné zatmenie Mesiaca, ktoré ale nebolo zo Slovenska možné pozorovať.

Ako uvádza NASA na svojej webovej stránke, v tomto roku bude ešte nasledovať tzv. prstencové zatmenie Slnka, konkrétne 14. októbra. Ani tento úkaz však nebude možné pozorovať z nášho územia. 

K prvému zatmeniu Mesiaca došlo už 5. mája, no vidieť ho mohli iba obyvatelia Austrálie, Afriky a Ázie. Druhé zatmenie bude síce iba čiastočné, no tentokrát ho budú môcť pozorovať aj obyvatelia Slovenska, a to už 28. októbra.

Čiastočne červený Mesiac

Ako informuje portál BBC Sky at Night Magazine, spomínané čiastočné zatmenie budú môcť vidieť všetci obyvatelia žijúci v Európe, Afrike, častiach Severnej a Južnej Ameriky, Ázii a Austrálii.

Keď Zem stojí medzi Mesiacom a Slnkom, blokuje cestu slnečných lúčov k Mesiacu. V dôsledku toho sa Mesiac stáva tmavším a mení svoju farbu.

Slnečné svetlo, ktoré obíde Zem a dopadne na Mesiac, je skreslené našou atmosférou, čo vedie k tomu, že Mesiac nadobudne hrdzavý červený odtieň počas úplného zatmenia.

Pri dopade slnečných lúčov na Zem vznikajú dve odlišné zóny tieňa. Jednou z nich je penumbra, kde je vždy viditeľná časť Slnka, a druhou je umbra, kde je Slnko úplne skryté Zemou.

Ako sme už spomenuli, počas úplného zatmenia Mesiaca bude celý Mesiac vyzerať červený, no pri čiastočnom zatmení bude červená len jeho časť.

Najlepšie časy na pozorovanie čiastočného zatmenia

Penumbrálne štádium bude počas čiastočného zatmenia Mesiaca 28. októbra trvať 4 hodiny 24 minút. Umbrálne štádium bude trvať 1 hodinu 17 minút.

Časy, kedy bude možné zatmenie pozorovať:

  • Penumbrálne zatmenie začína o 18:02.
  • Čiastočné umbrálne zatmenie začína o 19:35.
  • Najväčšie zatmenie je o 20:14.
  • Čiastočné umbrálne zatmenie končí o 21:53.
  • Penumbrálne zatmenie končí o 22:26.

Ak toto zatmenie zmeškáš, ďalšie čiastočné zatmenie Mesiaca uvidíš až 18. septembra 2024. 

Zelená kométa na Slovensku

V našom článku sme ťa informovali o vzácnej jasnej kométe, ktorá prednedávnom zaplavila sociálne siete. Iba pred pár mesiacmi ju objavil japonský nadšenec astronómie Hideo Nishimura z mesta Kakegawa, ktorého meno aj nesie. Práve táto kométa bola viditeľná voľným okom aj na Slovensku.

Ako uviedol Nicolas Biver z parížskeho observatória, ide o zriedkavý jav. Podľa jeho slov kométy zvyčajne nedosiahnu svoj vrchol viditeľnosti tak skoro po objavení. 

„Väčšina z nich je objavená mesiace, dokonca roky predtým, ako prejdú najbližšie k Slnku,“ povedal pre agentúru AFP.

Kométa Nishimura svieti na nočnej oblohe
zdroj: reprofoto: FB/Tomáš Uhrin

Viditeľná bola aj voľným okom

Ako uvádza portál Science Alert, kométa Nishimura, ktorá nesie vedecký názov C/2023 P1, prešla najbližšie k Slnku 17. septembra. Potom prejde neškodne okolo Zeme vo vzdialenosti 125 miliónov kilometrov. 

Vesmírne divadlo si bez problémov mohli vychutnať aj ľudia s bežným ďalekohľadom. Podmienky to ale umožnili aj tak, že kométu si mohol pozorovať aj voľným okom.

Zaujímavosťou je, že chvost kométy Nishimura je nazelenalý. Dôvodom je, že toto vesmírne teleso obsahuje podľa Bivera „viac plynu ako prachu“.

Kométu objavil už tretíkrát

Ako sme spomenuli vyššie, túto novú kométu zbadal Hideo Nishimura, keď už prekročila obežnú dráhu Zeme, a to ešte predtým, než ju zaznamenali akékoľvek automatizované systémy.

Je to už tretíkrát, čo pán Nishimura objavil kométu. Predtým našiel kométy s názvami Comet Nakamura-Nishimura-Machholz (C/1994 N1) a Comet Nishimura (C/2021 O1).

Pri nájdení sa kométa nachádzala v súhvezdí Blížencov a jej slabé svetlo malo jas +10,4. To je približne 40-krát slabšie než hviezda, ktorú by sme sotva videli na oblohe voľným okom.

Zdroje: BBC Sky at Night Magazine, NASA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá