Slovenka Lýdia pomáha ľuďom po celom svete s učením sa nových jazykov

  • Dnes ti ponúkame skutočne zaujímavý rozhovor s Lýdiou, ktorá sa venuje tzv. infopodnikaniu
  • So svojím projektom Jazykový mentoring sa snaží pomáhať ľuďom na celom svete s učením sa nových jazykov
  • Sama ich plynule ovláda sedem a pracuje na ôsmom
  • Priblížila nám svoje podnikanie, skúsenosti aj najbližšie plány a ver tomu, že je to veľmi zaujímavé čítanie
Archív/ Lýdia Machová, Ryan Lash / TED
  • Dnes ti ponúkame skutočne zaujímavý rozhovor s Lýdiou, ktorá sa venuje tzv. infopodnikaniu
  • So svojím projektom Jazykový mentoring sa snaží pomáhať ľuďom na celom svete s učením sa nových jazykov
  • Sama ich plynule ovláda sedem a pracuje na ôsmom
  • Priblížila nám svoje podnikanie, skúsenosti aj najbližšie plány a ver tomu, že je to veľmi zaujímavé čítanie

Meno Lýdia Machová nie je neznáme tým, ktorí sa radi a často púšťajú do učenia nového jazyka. Mnohí však o našej šikovnej polyglotke nepočuli. Môžeš sa nám predstaviť?

S radosťou. Volám sa Lýdia, mám 29 rokov, som vyštudovaná tlmočníčka, a keďže ma veľmi baví učiť sa cudzie jazyky a každé dva roky si na konto pripisujem nový jazyk, ktorým sa plynule dohovorím, rozhodla som sa pomôcť s učením sa jazykov aj iným ľuďom. Pomocou stránky JazykovyMentoring.sk učím ľudí, ako sa môžu akýkoľvek jazyk naučiť sami. Pokojne aj taký, ktorý ja neovládam. Princípy učenia sa jazykov sú totiž univerzálne. Posledný rok takto pomáham ľuďom aj v zahraničí, nielen na Slovensku a v Čechách. Momentálne sa učím svoj deviaty jazyk, swahilčinu, a aj po 19 rokch ma to s jazykmi stále baví (úsmev).

Niekde som sa dopočula, že ako jediná Slovenka si dostala ponuku prednášať na TEDx konferencii v ďalekom zahraničí (prednášku si môžeš pozrieť TU). Pokojne ma prosím oprav, ak to tak nie je. No zaujíma ma, aké to bolo?

Áno, v októbri 2018 ma pozvali rečniť do New Yorku, ale nebola to konferencia TEDx, ale TED, to znamená jedno z oficiálnych podujatí organizácie TED. TEDx sú miestne podujatia organizované po celom svete v štýle konferencií TED, ale samotný TED je ešte prestížnejší. Nechcela som veriť vlastným očiam, keď som ten email dostala.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová, Ryan Lash / TED

Priznám sa, že som to mala pár rokov na svojom bucket liste (zozname prianí do života), ale netušila som, že sa mi takej pocty dostane ešte pred dovŕšením tridsiatky. Celé to bolo extrémne náročné, lebo som mala na prípravu len dva a pol týždňa a vedela som, že toto je moja jediná šanca zazdieľať svoje posolstvo miliónom ľudí naraz. Moje video sa potom stalo TED talkom týždňa a len za prvých 5 dní ho videlo viac ako milión ľudí (teraz po dvoch mesiacoch to sú už skoro dva milióny), pričom reakcie naň sú veľmi pozitívne. Každý deň dostávam správy od ľudí z celého sveta, ktorých som svojím 10-minútovým prejavom namotivovala k učeniu sa jazykov.

Jazykový mentoring nie je pre teba teda len voľnočasovou aktivitou, ale aj plnohodnotným biznisom, o čom svedčí aj cena za moderný inovatívny prístup v súťaži Podnikateľka Slovenska 2017. Čo pre teba toto ocenenie znamená?

Bolo to pre mňa prvé verejné uznanie toho, že môj projekt Jazykový mentoring je vnímaný ako reálne podnikanie, a nielen ako nejaký hobby blog. Množstvo priateľov o mne vedelo, že sa tomu venujem, ale netušili, že ma to aj živí, a dokonca že mám až 5-členný tím. Veľmi som sa potešila, že môj podnikateľský príbeh zaujal porotu súťaže natoľko, že sa rozhodli ma vyznamenať.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová

Čo všetko spadá do sféry tvojho podnikania? Sú to workshopy? Individuálne vyučovanie? Vytváranie učebných pomôcok?

Paradoxne, ani jedno z toho, aj keď sú to veľmi logické očakávania. Moje podnikanie je založené na tom, že neučím ľudí jazyky, ale učím ich, ako to dokážu sami – pokojne aj s takými jazykmi, ktoré ja sama neovládam. Vymyslela som úplne nový koncept učenia sa jazykov, kde je človek samoukom, ale učí sa za pomoci a podpory jazykového mentora (teda polyglota, ktorý má skúsenosti so samostatným učením sa jazykov), a to v online komunite 50 rovnako motivovaných samoukov.

Najskôr si každý pozrie môj 7-hodinový videokurz, v ktorom detailne objasňujem metódy učenia sa jazykov, ktoré využívajú polygloti, vyberie si z toho, čo sa mu páči, a vytvorí si svoj individuálny učebný plán.

Hovoríme o metódach ako je pozeranie seriálov, čítanie bilingválnych kníh, počúvanie podcastov, konverzácie s native speakermi, učenie sa slovíčok pomocou špeciálnych appiek a pod. Náš tím potom dohliada na to, aby každý svoj plán plnil počas dvoch mesiacov, a keďže máme už vypracované veľmi efektívne motivačné prvky, naši študenti sa učia priemerne viac ako 8 hodín týždenne. A to s radosťou a nadšením. To je totiž prvý pilier mojej filozofie o učení sa jazykov: musí nás to baviť.

Ak niekoho učenie sa jazykov nebaví, je to len preto, že ešte nenašiel tie správne metódy. Ak sa dva mesiace venujete efektívnym metódam, ktoré vás navyše bavia, a to systematicky a intenzívne, výsledky sa zaručene dostavia. Naši študenti sa po rokoch bojovania s angličtinou či nemčinou konečne vedia rozrozprávať a väčšina z nich si učenie úplne zamiluje.

Celé moje podnikanie je postavené online, pretože je pre mňa dôležité mať slobodu pracovať odkiaľkoľvek na svete. (Poznámka: Toto interview robím momentálne z Thajska a zajtra sa presúvam do Kambodže.) Začínala som so živými poldennými a celodennými workshopmi, ale teraz fungujeme už len cez videokurzy. A individuálne hodiny neposkytujem, jedine ako barter za niečo, čo vie posunúť mňa alebo moje podnikanie, respektíve ako odmenu pre najlepších študentov mojich kurzov. Celé som si to nastavila presne podľa seba – tým najdôležitejším totiž pre mňa je, aby ma podnikanie bavilo a napĺňalo, aby som nevyhorela a aby sme sa stále posúvali vpred.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová

Kto je modelovým príkladom tvojho zákazníka? Sú to len Slováci alebo aj ľudia spoza hraníc?

Môj ideálny (a najčastejší) klient je vysokoškolsky vzdelaný, pracujúci človek vo veku zhruba 25-40 rokov, prevažne žena (vrátane mamičiek na materskej), ktorá sa v škole či v jazykovkách učila dva cudzie jazyky, ale necíti sa v nich tak sebaisto, ako by chcela. Chcela by si zlepšiť angličtinu a naučiť sa aspoň jeden ďalší jazyk plynule. Nečaká zázračné metódy, ktoré jej jazyk nalejú do hlavy, ale chápe, že pre to musí niečo urobiť, len doteraz nevedela, ako na to. Ak je ochotná venovať sa jazyku a učiť sa ho spôsobom, ktorý si vyberie, nájde u mňa všetky nástroje k tomu, aby sa behom pár mesiacov vyšvihla na veľmi sebavedomú plynulú úroveň.

Od roku 2018 ponúkame pod značkou Language Mentoring kurzy aj na medzinárodnom trhu pre všetkých, ktorí ovládajú angličtinu aspoň na pokročilej úrovni a chceli by sa zlepšiť v akomkoľvek jazyku. Tam je tá cieľovka trošku iná, máme omnoho viac starších klientov, pre ktorých byť samoukom nie je novinkou, ale vo svojich pokusoch naučiť sa jazyk niekoľkokrát zlyhali. Ja im dokážem pomôcť vniesť do učenia systém, ktorý ich konečne privedie k želaným výsledkom.

Čo financovanie? Aké „suroviny potrebuješ na svoje varenie“?

Infopodnikanie má obrovskú výhodu – vyžaduje si len minimálne vstupné náklady, nie je potrebné nič skladovať, fyzicky zasielať, ani kupovať suroviny. Moje videokurzy sú uložené na mojej stránke a keď si k nim niekto zakúpi prístup, automaticky sa mu pošle emailom. Najväčšie náklady máme na pracovnú silu a na marketing.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová

Stojíš za organizáciou najväčšieho svetového podujatia pre polyglotov, o ktorom mnoho ľudí ani netuší. Kde a ako vlastne toto podujatie prebieha?

Áno, v roku 2017 a 2018 som bola hlavnou organizátorkou podujatia Polyglot Gathering, ktoré sa konalo v Bratislave, a bude sa tu konať aj tento rok, avšak už bezo mňa. Podujatie sme prevzali od organizačného tímu z Berlína, kde sa konalo prvé tri roky. Je to neformálne stretnutie stoviek polyglotov, ktorí priemerne ovládajú 6 jazykov a radi sa vo voľnom čase učia nové. Počas piatich dní máme viaceré prednášky (minulý rok sme mali ich mali vyše 100) spojené s jazykmi, workshopy, spoločenský program, hry a pod.

Predovšetkým je to však možnosť komunity polyglotov stretnúť sa naživo a precvičiť si aj menej typické jazyky. Mimochodom, na podujatie sa môže zaregistrovať ktokoľvek, nie je potrebné ovládať istý počet jazykov, stačí, že jazyky človeka bavia. Ak teda chcete stretnúť ľudí, ktorí sa v živote učili viac ako 30 jazykov, či niekoho, kto plynule ovláda klingónčinu zo Star Treku či Dothraki z Hry o tróny, tak na Stretnutí polyglotov máte na to asi najvyššie šance (úsmev).

Ako je to s financovaním tu? Fungujú sponzori?

Áno, podujatie sponzorujú viaceré vydavateľstvá kníh pre samoukov, ale tiež firmy, ktoré robia appky na učenie sa jazykov. Financované to je tiež z účastníckeho poplatku.

Toto je otázka, ktorá pravdepodobne zaujíma všetkých. Existuje univerzálny model, ako sa naučiť nový jazyk? Koľko ich vlastne ovládaš a podľa čoho si ich vyberáš?

Univerzálny model na naučenie sa akéhokoľvek jazyka je nájsť si efektívne metódy, ktoré nás bavia, a venovať sa im systematicky dostatočný čas na to, aby sme dosiahli plynulú úroveň. Tieto štyri podmienky – zábava, efektívne metódy, systém a čas sú nevyhnutné na naučenie sa akéhokoľvek jazyka, ale v podstate to platí na naučenie sa čohokoľvek, nielen jazykov.

Tých metód je neskutočne veľa, a nedá sa povedať, ktorá je univerzálne najlepšia – záleží to od toho, čo vás konkrétne baví. Niekto sa učí slovíčka lepšie cez appku, niekto písaním do zošita. Treba si preto skúsiť viaceré metódy, a prísť na to, ktorá kombinácia nám najlepšie sedí.

Ja sa plynule dohovorím 7 jazykmi a pomaly pracujem na ôsmom – swahilčine. Na každý z jazykov, ktoré som sa učila, som mala konkrétny dôvod. Napríklad ruštinu som sa naučila preto, aby som mohla cestovať po strednej Ázii a tiež transsibírskou magistrálou, čo som si splnila v roku 2017. Francúzštinu som zas potrebovala na napísanie svojej dizertačnej práce, lebo mnoho štúdií o tlmočení bolo dostupných len vo francúzštine.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová

Swahilčinu som si vybrala trochu náhodne – chcela som si pre zmenu vyskúšať neeurópsky jazyk (moje ostatné jazyky sú angličtina, nemčina, španielčina, francúzština,  poľština, ruština a esperanto), aby som lepšie pochopila proces učenia sa jazyka z pohľadu niekoho, kto sa učí prvý či druhý jazyk. Pre mňa je totiž teraz už omnoho ľahšie a rýchlejšie naučiť sa nový románsky, germánsky či slovanský jazyk, ale ako jazyková mentorka chcem vedieť pomôcť nepolyglotom, takže swahilčina je v tomto smere veľmi cenná skúsenosť. A navyše sa tento rok chystám na mesiac do Kene a Tanzánie, takže ju využijem aj v praxi.

Musíme uznať, že je to relatívne nezvyčajné pracovné zaradenie, ktorému sa venuješ. Čo by si poradila začínajúcim podnikateľom na Slovensku?

Keď človek počuje o úspešnom podnikateľovi, má pocit, že bol úspešný vždy, a od začiatku vedel presne, čo a ako má robiť. Realita je však úplne iná. Keď som v roku 2015 začínala ja, nemala som šajnu o podnikaní, nevedela som ani len, čo je to WordPress, emailový marketing či upsell. Nevedela som, ako sa zakladá sročka či kde si mám kúpiť doménu na stránku, a nemala som kamošov podnikateľov, ktorých by som sa na také veci spýtala.

Mala som však jasnú misiu – pomôcť čo najviac ľuďom učiť sa jazyky ako samoukovia, a vytvoriť si na tom vlastnú profesiu, a preto som začala hľadať cesty. Keď som sa dozvedela o možnostiach infopodnikania, začala som si o tom veľa čítať, chodila som na stretnutia podnikateľov a postupne som spoznávala viac a viac ľudí, ktorí ma v mojich podnikateľských aktivitách podporovali. Našla som si svojho biznis mentora, skúseného marketéra, ktorý mi svojimi radami ušetril roky pokusov a omylov. Krôčik za krôčikom som sa naučila vytvoriť si stránku, prvé produkty, prvé predajné funnely, ktoré som postupne vylepšovala, a vylepšujem, vybudovala som si tím a spolu rastieme ďalej.

Začínajúcim podnikateľom by som odporučila, aby sa nezľakli toho, čo všetko nevedia, lebo sa to postupne naučia. Treba byť prirodzene zvedavý, veľa sa učiť, predovšetkým od iných podnikateľov, a byť pripravený dať do toho na začiatku veľa energie, lebo inak sa žiadna firma vybudovať nedá. Za pol roka samostatného štúdia o podnikaní (a hlavne marketingu) som sa naučila viac ako za štyri roky doktorandského štúdia o tlmočení. A učím sa neustále ďalej, ja aj môj tím. Vo firme máme vzdelávací fond, z ktorého si každý môže počas roka nakúpiť knihy či kurzy v hodnote 100 eur, ktoré ho posunú ďalej. Rastieme tak aj každý za seba, aj spolu ako firma.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová

Nepôsobíš síce výlučne na Slovensku, no určite vieš, čo podnikateľské prostredie u nás obnáša. Čo ťa naviac brzdí?

Povedala by som, že najviac ma na začiatku brzdila slovenská mentalita, s ktorou som vyrastala. Predaj a marketing sú tu považované za niečo zlé či neetické a mne trvalo niekoľko mesiacov, kým som pochopila, že mám doslova morálnu povinnosť ponúknuť svetu svoje rokmi získané know-how vo forme platených produktov, pretože keby som im ich dala zadarmo, nikto by si ich nevážil, a tým pádom by ani nikomu nepomohli. Niektorým kamarátom som dala prístup k svojim kurzom zadarmo, ale žiaľ, v jazykoch sa moc neposunuli. Zato ľudia, ktorí sa rozhodnú do vzdelania investovať, sa potom do učenia púšťajú naplno, a preto majú potom aj výsledky.

Tiež som na začiatku bojovala s názormi okolia, že s takýmto biznisom nemám šancu. Že nikto nebude chcieť platiť za to, aby sa sám učil. Ukazuje sa, že takých ľudí je veľmi veľa, lebo mnoho ľudí chápe, že bez vlastného pričinenia im v životopise žiadny cudzí jazyk nepribudne. Neviem, či je to typická črta Slovákov, ale spočiatku som sa stretla s mnohými skeptickými reakciami. Našťastie som podporu našla v podnikateľskej komunite, a teraz už nepochybujem o tom, že môj biznis má obrovský potenciál, z ktorého som zatiaľ využila len veľmi malú časť.

A čo ťa naopak najviac motivuje?

A čo ma na slovenskom prostredí najviac motivuje? To, že pomáham ľuďom z môjho prostredia. Mňa aj môj tím momentálne viac baví pracovať so Slovákmi a Čechmi ako so zahraničnými klientmi, lebo máme pocit, že sú to “naši ľudia”. Vieme, čím si v jazykovom vzdelávaní prešli, s akými prekážkami bojujú, aj ako ich najlepšie prekonajú. Vieme sa s nimi stretnúť aj naživo, čo veľmi radi robíme, lebo nám tak naša práca dáva omnoho väčší zmysel a vytvárame si tak s klientmi hlbšie vzťahy. Nechcem, aby sa pre mňa podnikanie stalo len hrou na číselká, je pre mňa extrémne dôležité, aby som za ním videla reálnych ľudí, ktorým sme pomohli. Niektorým dokonca zmenili život, ako sami hovoria, lebo im jazyky otvárajú úplne nové možnosti. Takéto niečo je podľa mňa možné vybudovať len na malom trhu, kde sa dá s klientmi stretnúť aj naživo.

zdroj: Archív/ Lýdia Machová

Aké sú tvoje plány do najbližšej budúcnosti?

Od tohto roku som zmenila životný štýl a stala sa zo mňa digitálna nomádka, čo znamená, že pracujem z ďalekých krajín, kde je napríklad lepšie počasie ako u nás v zime. Po dvoch mesiacoch v Thajsku môžem konštatovať, že mi to veľmi sedí a plánujem v tom pokračovať. Tento rok mám na pláne 7-dennú plavbu z Kanárskych ostrovov do Lisabonu spolu s asi 300 inými online podnikateľmi, kde budem aj jednou z rečníkov, potom týždenný pracovno-rekreačný pobyt na Korfu spolu s mojím tímom, mesiac v Keni a Tanzánii na precvičenie si swahilčiny, a koniec roka a zimu zrejme strávim opäť v thajskom Chiang Mai, kde som si to úplne zamilovala.

Čo sa týka podnikateľských plánov, tak momentálne pracujeme na vyššej forme automatizácie v marketingu, vo vedení kurzov aj vo vnútrofiremných procesoch, lebo firma sa rozrástla a ja si uvedomujem, že niektoré veci treba nastaviť inak, aby sme zvládli aj ďalší rast. Najímam postupne viac odborníkov zvonku a snažím sa dopracovať k tomu, aby som mohla byť vo svojej firme predovšetkým lídrom, nie manažérom. Je to však postupný proces.

Okrem toho plánujem tento rok vytvoriť nový konverzačný kurz zameraný na rozprávanie, o ktorý klienti prejavili veľký záujem. Momentálne budujeme tiež Akadémiu samoukov (spomínaný dvojmesačný online kurz pre 50 ľudí) pre pokročilých, pretože sa k nám naši klienti radi vracajú a my im chceme ponúknuť ešte vyššiu kvalitu. V druhej polovici roka by som chcela napísať knihu o učení sa jazykov, ktorú mám na pláne od samého začiatku, ale ako hovorí Michal Truban, knihu si treba zaslúžiť. Tak verím, že po troch rokoch, čo sa nevenujem ničomu inému, len téme učenia sa jazykov, si ju snáď už zaslúžim (úsmev).

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá