Slovenka svoju lásku k udržateľnosti pretavila do módy, značkou Cila šíri povedomie o kapsulovom šatníku

  • Minimalistické, elegantné a pohodlné, udržateľná značka Cila vyrába oblečenie v lokálnych dielňach na Slovensku
  • O tom, ako značka vznikla, a čo sa ukrýva za pojmom kapsulový šatník, nám prezradila majiteľka v rozhovore
ala krivá
archív Ala Krivá
  • Minimalistické, elegantné a pohodlné, udržateľná značka Cila vyrába oblečenie v lokálnych dielňach na Slovensku
  • O tom, ako značka vznikla, a čo sa ukrýva za pojmom kapsulový šatník, nám prezradila majiteľka v rozhovore

„Tradícia krajčírskeho remesla tu vždy bola a nejako sme si časom k sebe našli cestu. Baví ma proces tvorby odevu. Ako sa nápad pretransformuje na odev. Mám radosť, keď dolaďujem detaily, na ktoré si potrpia zákazníci. Teším sa spokojnosti zákazníčok, keď sa model podarí. Rozhodla som sa robiť módu aj preto, lebo verím, že sa dá robiť aj dobre, poctivo a udržateľne, začína svoje rozprávanie Ala Krivá, ktorá stojí za udržateľnou značkou Cila.

Ala žije spoločne s manželom na Považí v malej dedinke. Pomaličky si prerábajú dom, kde majú záhradu a snažia sa žiť, čo najudržateľnejšie. Okrem toho majú v dome ateliér a malú dielničku.

„Máme tu veľmi šikovné krajčírky, ktoré poznajú svoje remeslo. Ako kreatívec sa snažím čo najviac využiť možnosti na Považí, hovorí podnikateľka, ktorá ma v hlave hŕbu kreatívnych nápadov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @cila.atelier

Udržateľné oblečenie má krásny príbeh

Od roku 2014 sa Ala venuje udržateľnej móde, vytvorila koncept rastúceho oblečenia pre deti a mamičky. „Postupným vývojom  značky som sa dopracovala ku kapsulovému šatníku, kde som sa úplne našla, ozrejmila Ala, ktorá po práci v odevnom priemysle na Slovensku a tak v Anglicku sa rozhodla uplatniť vo svojej domovine.

Jej tvorba tvorí minimalistické, elegantné a udržateľné oblečenie. A prečo Ala zvolila práve tento druh módy?

„Udržateľné oblečenie je krásne svojím príbehom, vieme, kto ho ušil a z akých materiálov. Uvedomila som si, že chcem navrhovať nadčasové oblečenie, ktoré vydrží a dá sa kombinovať. Minimalizmus nie je o tom mať veľa, ale byť spokojný s tým, čo máš. Móda sa stala príliš konzumnou záležitosťou, aj preto ma zaujala udržateľná móda. Verím, že je to naša nevyhnutná budúcnosť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @cila.atelier

Svojimi produktmi vytvára rámec kombinovateľných vecí. Tie vyobrazujú kapsulový šatník, ktorý je tvorený minimálnym počtom kusov oblečenia.

Udržateľnosť je spôsob života a nie módny trend.

„Z pár kusov je teda možné vytvoriť veľké množstvo kombinácií. Vnáša do skrine prehľad, kvalitu, praktickosť, šetrí peniaze a čas. Vo všeobecnosti by som ho zas definovala ako určitú životnú filozofiu a spoznávanie samého seba, objasnila definíciu kapsulového šatníka Ala.

Ako by mal vyzerať kapsulový šatník?

Pri tvorbe kapsulového šatníka je prvoradá revízia celkového oblečenia. „Vybrala by som si najobľúbenejšie kúsky a tie, ktoré najviac využívam. Vyhodnotila by som, prečo ich mám rada a zistila, čo mi chýba. Potom by som si určila, koľko môžem investovať do nového oblečenia. Určite by som preferovala prírodné materiály, lebo sú šetrné k prírode. Ak máte dobrý základ, ľahko k nemu viete pridávať ďalšie farby, vzory, doplnky, ktoré vás budú robiť výnimočnou, priblížila ako na kapsulový šatník.

Podľa šikovnej podnikateľky je výhodou kapsulového šatníka, že všetky veci, čo v ňom vlastníte, máte rada, ste s nimi spokojná, nemusíte sa toľko rozhodovať a pri kúpe nového oblečenia presne viete, čo vám svedčí a s akou emóciou ho kupujete.

„Poznáte kvalitné materiály. Šetríte si čas pri rozhodovaní, čo na seba a v konečnom dôsledku aj financie, lebo si ho tvoríte na dlhý čas,dodáva.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @cila.atelier

Nie je však takýto šatník spočiatku finančne náročnejší?

„S týmto tvrdením nemôžem súhlasiť. Ak by ste si prepočítali svoje oblečenie na počet nosení, tak by ste sa čudovali. Ak si správne vyberiete odev, ktorý chcete nosiť často a je z kvalitného materiálu, teda vydrží roky, prídete na to, že sa vám oplatí investovať peniaze do drahšieho odevu.

Ala uvádza, že kapsulový šatník predstavuje dlhú cestu. Oblečenie si podľa jej slov musí nájsť podobne zmýšľajúcich zákazníkov, ktorí sa zaujímajú o ekológiu a poctivé remeslo.

V Cile sa produkty tvoria z dvoch rôznych kategórií látok. Ide o takzvané zbytkové materiály, ktoré sú vlastne látky nepoužité vo výrobe alebo niekoľkometrové zvyšky látok, ktoré zostali po výrobe. Tie majú v Cile z lokálnych dielní v okolí Považia. Bio látky s certifikáciou GOTS zas majú z rôznych štátov Európskej únie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @cila.atelier

Krajčírka Ala sa pri svojej práci riadi organickým procesom. Tvorí intuitívne a empaticky s ohľadom na to, čo by potrebovali jej zákazníčky do svojho šatníka. „Momentálne som mala krásnu spoluprácu s Andreou Pojezdalovou, ktorá mi navrhla krásne šaty plné ženskosti. Tieto šaty budú čoskoro na našom webe, opisuje.

Pri svojich návrhoch kladie najväčší dôraz na funkčnosť a kvalitu prevedenia. „Vrecká musia byť všade a odev musí byť pohodlný. Snažím sa nevytvárať zbytočný odpad. Tvorba strihu musí byť premyslená a krajčírky polohujú odev s čo najmenšou spotrebou. Ak pri výrobe vznikne odpad, používam ho na menšie doplnky ako je naša vesto-taška. Tiež mám členený kabát tak, aby sa tam dali kombinovať menšie zvyšky látok, tvrdí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @cila.atelier

Čím alebo kým sa inšpiruje pri tvorbe návrhov?

 „Je to príroda, čo ma vždy povznáša a potom žena. Jej krása, bojovnosť, prispôsobivosť sa situácii  a aj spoločenské dianie.

Podnikanie v začiatkoch nie je prechádzka ružovou záhradou a k tomu je Slovensko malé, tým pádom je aj trh menší. Za ťažké v tomto biznise Ala pokladá, že u nás nevieme dobre oceniť remeslo a málo si žičíme.

Nadobudla však podnikateľka pocit, že značka Cila je úspešná? „Sme na polceste a veľmi sa tešíme každému úspechu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá