Slovenské domy sú plné nebezpečných a toxických látok. Štát ti na ich odstránenie prispeje

  • Látka je dokonca súčasťou dekoratívnych obkladov a náterov
  • Príznaky ochorení sa môžu objaviť aj o 30 rokov
dom, nehnutelnosti, rekonstrukcia
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, Henrich Mišovič
  • Látka je dokonca súčasťou dekoratívnych obkladov a náterov
  • Príznaky ochorení sa môžu objaviť aj o 30 rokov

Kúpil si alebo zdedil starší dom a chceš si ho opraviť? Riziko, že pri rekonštrukcii narazíš na nebezpečné látky, ako olovo a azbest, je vysoké. Na Slovensku sa nachádza až 600 000 budov, v ktorých možno nájsť azbest.

Táto látka môže byť v podstate kdekoľvek – od podlahy až po strechu. Ostré vlákna azbestu sa pritom môžu dostať do pľúc a spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy. 

Azbest ako taký je prírodný materiál, ktorý sa v minulosti vďaka svojim tepelnoizolačným vlastnostiam, ohňovzdorným vlastnostiam a odolnosti hojne využíval na stavbách. Našiel oveľa širšie uplatnenie než olovo, ktoré je tiež zdraviu škodlivé.

Aj dnes sa dá azbest nájsť na izolačných paneloch v medzistenách domov, v podlahách s kachličkami alebo linoleom, na škridlách, strechách, podhľadoch alebo okenných rámoch. Pred rokom 1996 sa žiadna vetracia šachta ani izolácia rozvodov nezaobišla bez azbestu. Je dokonca súčasťou dekoratívnych obkladov a náterov.

„Pri realizácii novej izolácie obvodového plášťa alebo strechy na starších domoch ešte aj dnes pomerne často nachádzame pôvodný azbest,“ potvrdzuje Lukáš Kmenta, country manažér HBS pre Českú republiku a Slovensko.

Jeho vlákna boli totiž bežne súčasťou takzvanej sklenej vaty, aby mala ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Niektoré staršie typy polyuretánovej peny zas mohli obsahovať olovo ako katalyzátor.

Smrteľne nebezpečné

Používanie olova a azbestu na stavbách je v Európskej únii zakázané už niekoľko desaťročí, v starších budovách sa však ešte stále nachádza.

Ak máš podozrenie a chceš mať istotu, že je tvoj dom zdravý, treba sa obrátiť na certifikované laboratórium, ktoré je oprávnené odoberať vzorky a podrobiť ich analýze.

Ak ti odborník potvrdí, že ide o azbest, odporúčame ho z príbytku čím skôr odstrániť. Ani to však nemôžeš urobiť vo vlastnej réžii. Svojpomocné odstránenie azbestu a eternitu je totiž zakázané.

Odstrániť ho môžu odborníci s licenciou od Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA). Pri zbere, preprave a skladovaní musí byť totiž nebezpečný odpad zabalený vo vhodnom obale a riadne označený (upravuje Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch).

Pri neodbornej manipulácii s materiálmi obsahujúcimi azbest môže dôjsť k vdýchnutiu drobných pichľavých častí, ktoré sa usadia v pľúcach a môžu spôsobiť smrteľné ochorenia ako azbestózu, mezotelióm alebo pleurálne plaky. Pritom ich príznaky sa môžu objaviť aj o 30 rokov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zvyšuje prítomnosť azbestu a olova v stavbách riziko kardiovaskulárnych chorôb a znižuje plodnosť. Zvlášť nebezpečné je dlhodobé vystavovanie sa týmto látkam pre deti. Ovplyvňuje ich rast, vývoj mozgu aj kognitívne schopnosti.

Štát prispeje na odstránenie jedov

Zbaviť sa zdraviu škodlivých materiálov zo stavby je pritom finančne dosť náročné, keďže to môžu robiť len špecializované firmy. Dobrá správa je, že sa na to dá získať dotácia z programu Obnov dom. Vlastníci domov môžu v rámci novej výzvy požiadať o dotáciu na práce, ktoré súviseli s odstránením azbestu, a to z obkladu stien aj zo strešnej krytiny.

Podmienkou však je, aby urobili aj ďalšie opatrenia – napríklad izoláciu obvodových múrov alebo strechy zbavených azbestu, aby sa dosiahla úspora minimálne 30 % energií v porovnaní s pôvodným stavom.

Na rozdiel od predchádzajúcej výzvy sa dá dotácia použiť aj na domy, ktoré sa využívajú na rekreačné bývanie a majiteľ v nich nemá trvalý pobyt.

Agentúra životného prostredia, ktorá oprávnenosť dotácie na obnovu domu posudzuje, v aktuálnej tretej výzve už nebude riešiť majiteľove daňové nedoplatky, dlhy voči zdravotnej a Sociálnej poisťovni alebo či je v exekúcii. 

Zdroje: Obnovdom.sk, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá