Slovenské železnice spustili predpredaj lístkov do Chorvátska. Pohni si, idú ako teplé rožky

 • Predaj lístkov je už spustený s možnosťou predpredaja 180 dní
 • V súčasnosti je vypredaných takmer 500 lístkov pre osoby v autovlaku do Splitu
zssk, chorvátsko
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian, Unsplash/Arber Pacara
 • Predaj lístkov je už spustený s možnosťou predpredaja 180 dní
 • V súčasnosti je vypredaných takmer 500 lístkov pre osoby v autovlaku do Splitu

Aj počas nadchádzajúcej letnej sezóny budeš môcť vycestovať k slovenskému moru bezpečne, komfortne a ekologicky. Už tretí rok po sebe totiž Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) vypraví vlaky do Splitu. Cestujúci si tak oddýchnu už priamo počas cestovania na dovolenku a nemusia sa starať o premávku na ceste a s tým spojené prípadné nepríjemnosti. 

Navyše tým, že sa Chorvátsko stalo od 1. januára tohto roka súčasťou schengenského priestoru, na hraniciach Slovinska a Chorvátska už neprebieha v nočných hodinách hraničná kontrola, čo prispieva k pohodliu cestovania. Zároveň Chorvátsko od tohto dátumu prijalo aj spoločnú európsku menu euro, namiesto kuny.    

Pravidelné vlakové spojenie z Bratislavy do Splitu a späť môžu cestujúci po novom využiť od 3. mája do 7. októbra. Vlak bude vyrážať trikrát týždenne z bratislavskej hlavnej stanice každú stredu, piatok a nedeľu o 15:53 a zo Splitu zas každý pondelok, štvrtok a v sobotu o 17:29. Okrem auta či motorky si na dovolenku môžete zobrať aj svojho domáceho miláčika.

Minulý rok sa autovlakom do a zo Splitu odviezlo celkovo 8 796 cestujúcich, 3 826 z nich využilo lôžkové vozne. Spolu sa do a z Chorvátska naším vlakom prepravilo 557 motoriek a 444 áut. 

Autovlak s maximálnou kapacitou 20 miest na prepravu osobných automobilov bude radený z najmodernejšieho klimatizovaného oddielového vozňa ZSSK na sedenie, z klimatizovaných lôžkových vozňov a ležadlového vozňa. V cestovnom lístku v lôžkovom vozni je zahrnutý aj welcome drink a plnohodnotné raňajky.

Takto vyzerajú ceny

Počas celej prepravy si cestujúci môžu vo vlaku zakúpiť tiež občerstvenie a nápoje, a to v lôžkovom vozni u stevarda. Železničná stanica i terminál vykládky automobilov sú v Splite lokalizované priamo v centre mesta oproti prístavnému terminálu lodí na jednotlivé chorvátske ostrovy.

Predaj lístkov je už spustený s možnosťou predpredaja 180 dní. V súčasnosti je vypredaných takmer 500 lístkov pre osoby v autovlaku do Splitu.

Ceny za prepravu sa začínajú od nasledovných relácií: 

 • miesto na sedenie pre dospelého: od 29,90 €,
 • miesto na sedenie pre dieťa do 15 rokov: 19,90 €,
 • ležadlo v 6-miestnom kupé pre dospelého: od 49,90 €,
 • ležadlo v 6-miestnom kupé pre dieťa do 15 rokov: 39,90 €,
 • ležadlo v 4-miestnom kupé pre dospelého: od 59,90 €,
 • ležadlo v 4-miestnom kupé pre dieťa do 15 rokov: 49,90 €,
 • lôžko Triple pre dospelého: od 69,90 €,
 • lôžko Triple pre dieťa do 15 rokov: 59,90 €,
 • lôžko Double pre dospelého: od 89,90 €,
 • lôžko Double pre dieťa do 15 rokov: 79,90 €,
 • lôžko Single pre dospelého: od 139,90 €,
 • preprava motocykla: od 84,90 €,
 • preprava auta: od 129,90.

Na kuny zabudni

Ubehlo iba niekoľko dní, odkedy začalo v Chorvátsku platiť euro. To so sebou prinieslo radosť, no aj obavy, informuje portál Euractiv. Domáci sa totiž boja nárastu cien.

„Chorvátsko sa týmto dostáva do najužšieho jadra európskej integrácie,“ povedal o prechode na novú menu premiér Andrej Plenković.

Aj napriek tomu, že podľa analytikov je chorvátska ekonomika malá a má blízko k európskym štandardom, ľudia sa boja. Poukazujú totiž na to, že nová mena môže znamenať nedostatok hotovosti.

Očakávajú, že problematické budú najmä mince. Okrem toho sa však domáci boja, že porastú ceny. Myslia si totiž, že obchodníci začnú ceny zaokrúhľovať nahor, čo následne povedie k inflácii. V novembri dosiahla inflácia 13,5 percenta. 

beach club
zdroj: Zelena Punta – Chorvátsko Slovákov láka predovšetkým kvôli dopravnej dostupnosti – autom sa človek dostane k nehnuteľnosti, ktorá je jeho, do pár hodín.

Zmena meny však pre mnohých znamená aj koniec s podnikaním. Ako uviedol majiteľ malej zmenárne v Záhrebe, jeho pobočka skončila v decembri. Hoci jeho biznis fungoval 30 rokov, pokračovať podľa neho nemá zmysel. Tvrdí totiž, že „zámeny všetkých iných mien predstavovali len okolo päť percent, gro tvorilo euro“.

Výrazné zdražovanie sa týka najmä cien v kaviarňach, v rýchlom občerstvení, pekárňach a v obchodoch s potravinami. „Máme správy z terénu, ľudia volajú a sťažujú sa. Najväčšie zdraženie je pri káve,“ uviedla podľa serveru Index.hr šéfka združenia na ochranu spotrebiteľov Ana Kněževičová.

Chorvátsky minister hospodárstva Davor Filipovič skonštatoval, že majitelia rôznych podnikov zvyšujú ceny a snažia sa oklamať občanov. „To im neprejde,“ tvrdí s tým, že by vláda mohla podniknúť kroky proti zdražovaniu v maloobchodnom sektore. „Na stole je všetko, od čiernych listín po cenové stropy,“ dodal Filipovič.

Zdroje: ZSSK, Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá