Slovenské ženy zarábajú o 321 eur menej ako muži. Odborníci odhalili, že štatistiky nie sú úplne „rovnoprávne“

  • Ženy na Slovensku zarábajú o štvrtinu menej ako muži
  • Je za tým viacero dôvodov
Žena počíta niečo na kalkulačke a peniaze v obálke.
Ilustračná foto, Freepik/@katemangostar, Freepik/@8photo
  • Ženy na Slovensku zarábajú o štvrtinu menej ako muži
  • Je za tým viacero dôvodov

Ženy na Slovensku zarábajú o 311 eur menej ako muži. Zakladateľka Občianskeho združenia Akčné ženy Martina Novotná je presvedčená, že nerovnosť platov medzi mužmi a ženami vzniká primárne medzi sektormi, teda rozdelením na tradične mužské a ženské práce.

Kým muži väčšinou pracujú v oblasti IT, v automobilovom či elektrotechnickom priemysle alebo v strojárstve, ženy siahajú skôr po pozíciách v zdravotníctve či v školstve.

„Ženy odpracujú menej hodín, vykonávajú menej rizikových povolaní, menej pracujú v noci či nadčasy, kvôli dlhej rodičovskej dovolenke majú menej skúseností, častokrát sú zamestnané v sektoroch s nižšou mzdovou úrovňou,“ uviedol pre Startitup ďalšie dôvody platových rozdielov analytik z INESS Radovan Ďurana.

Rozdiel v platoch sa môže zmenšiť, ak sa zmení kultúrne nastavenie

Priemerný rozdiel v odmeňovaní podľa analytika nezmizne, kým ženy budú zároveň matkami. Viacero pracujúcich žien dáva na prvé miesto výchovu detí a starostlivosť o domácnosť pred kariérnym rastom.

„Rozdiel by sa mohol zmenšiť, ak by sa zmenilo kultúrne nastavenie a vznikla by spoločenská dohoda, že matka nemusí zostávať tri roky doma, ale povedzme len jeden,“ povedal Radovan Ďurana.

Martina Novotná sa vyjadrila, že ženy by si mali zvyšovať sebavedomie a svoju vlastnú hodnotu. Domáce práce by si mali ženy tiež rovnomerne rozdeliť s partnerom, no často uprednostnia materské povinnosti. „Byť dobrou mamou a zároveň si plniť kariérne sny sa však nemusí vylučovať,“ uviedla zakladateľka OZ Akčné ženy.

Chýbajú dáta

Analytik upozornil na to, že je málo štatistík a výskumných prác, ktoré by sa zameriavali na identifikáciu alebo skutočnú platovú diskrimináciu žien. „Znamená to porovnávanie platov žien na podobných pozíciách, s podobnými skúsenosťami, s podobnými schopnosťami. Vedci, ktorí sa o toto porovnanie snažili, dospeli k záverom, že ak rozdiel existuje, tak je v jednotkách percent,“ povedal analytik.

To sa však má zmeniť so zavedením novej európskej smernice pre uplatnenie zásady rovnakej odmeny za rovnakú prácu. Má sa tak podporiť rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní, pretože firmy budú musieť byť transparentnejšie. Vzniká aj pracovná skupina, ktorá smernicu uvedie do praxe. Do skupiny bolo prizvané aj OZ Akčné ženy.

„Som rada, že sme sa mohli pridať do tejto pracovnej skupiny, aby sme apelovali na všetky podniky,“ uviedla zakladateľka Akčných žien Martina Novotná. V skupine majú podľa nej byť aj ďalšie organizácie z firemného, ale aj z neziskového sektora.

Žena v okuliaroch so zamysleným výrazom v tvári.
zdroj: Unsplash/@magnetme

Nedostatočná informovanosť

Na Slovensku je podľa Martiny Novotnej otázka rovnosti platov mužov a žien dostatočne zakotvená v legislatíve. „Máme zákonník práce, antidiskriminačný zákon, medzinárodné dohody, európske smernice, ktoré sa prijali, ale musíme to reálne aplikovať,“ povedala Novotná s tým, že občania nie sú dostatočne informovaní. 

Ľudia majú totiž v prípade diskriminácie na pracovisku možnosť obrátiť sa na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Pri týchto sporoch inštitút poskytne právnu pomoc úplne bezplatne. Podľa Novotnej tento benefit Slováci nevyužívajú. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá