Slovenskí lekári by mali dostať lepší plat ako tí v Čechách. Lengvarský predloží nový návrh

  • Lengvarský navrhuje zvýšiť koeficienty a riešiť aj odpracované roky praxe
  • Rezort navrhuje, aby začínajúci lekár dostal viac o 279,15 eura
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery členovi vlády SR ministrovi vnútra SR Romanovi Mikulcovi
TASR/Jaroslav Novák
  • Lengvarský navrhuje zvýšiť koeficienty a riešiť aj odpracované roky praxe
  • Rezort navrhuje, aby začínajúci lekár dostal viac o 279,15 eura

Minister zdravotníctva po dohode na ministerstve financií z piatka minulého týždňa predloží na stredajšie rokovanie vlády návrh na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov. Navrhuje zvýšiť koeficienty a riešiť aj odpracované roky praxe.

Týka sa to všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Na tlačovom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská, po 11 rokoch rezort prichádza so zvýšením koeficientov a zapracovaním odpracovaných rokov. Čas strávený na materskej a rodičovskej dovolenke a rovnako aj prax v zahraničí sa navrhuje započítať do odpracovaných rokov.

Rezort navrhuje, aby začínajúci lekár dostal viac o 279,15 eura, lekár so špecializáciou a praxou 20 rokov o 421,60 eura viac. Začínajúca sestra bez špecializácie a praxe by mala dostať viac o 202,63 eur a sestra so špecializáciou a pokročilou 20-ročnou praxou o 388,55 eura.

Štátna tajomníčka ďalej spresnila, že základný plat sanitárovi s 20 rokmi praxe sa navrhuje zvýšiť o 342 eur viac, zdravotníckemu laborantovi o 335 eur.

„Celkovo sa platy navrhujú zvýšiť od 6,9 až po 48 percent,“ zhrnula. „Za ministerstvo zdravotníctva pôjde tento návrh na rokovanie vlády. Veríme, že poslanci národnej rady tento návrh podporia,“ dodala štátna tajomníčka.

Platové návrhy nie sú podľa ministra zdravotníctva len rozhodnutím na ministerstvách. Sú výsledkom diskusií so sesterskými či lekárskymi komorami. Veľa vecí riešia aj s ministerstvom školstva. Plat je prvou oblasťou na stabilizáciu situácie v zdravotníctve.

Týmto návrhom sa v porovnaní s krajinami V4 stávame konkurencieschopnými,“ povedal minister.

Dodal, že Slovensko nemôže konkurovať Švajčiarsku ani Nemecku, ale v porovnaní s Českom budú mať začínajúci lekári vyšší základný plat. Na túto základnú platovú zložku potom nadväzujú ďalšie príplatky za víkendy či služby.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Dôstojnejšia starostlivosť v detenčných ústavoch

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania návrh legislatívy, ktorá upravuje spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti v detenčných ústavoch. Má sa v nich zabezpečiť osobitný liečebný režim pre duševne chorých pacientov s rizikovým správaním.

Cieľom návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti je upraviť rozsah a podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám v detencii v rámci osobitného liečebného režimu zabezpečovaného detenčným ústavom alebo detenčným ústavom pre mladistvých ako zariadením ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Duševne chorých pacientov s rizikovým správaním podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR nestačí len izolovať od spoločnosti, ale vytvoriť im aj vhodné prostredie na ich liečbu.

„Poskytnúť dôstojnú starostlivosť pre pacientov, ktorí trpia duševnými chorobami, a preto predstavujú riziko pre spoločnosť, je naša ako medicínska, tak aj etická povinnosť,“ skonštatoval ešte v auguste šéf zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Rezort poukázal, že podľa odborníkov je potrebné, aby zariadenie poskytovalo ústavnú zdravotnú starostlivosť v nepretržitej prevádzke tak, aby mohol byť naplnený účel detencie.

Prvý detenčný ústav na Slovensku je v Hronovciach, do prevádzky by sa mal spustiť koncom roka 2022. Podľa platnej právnej úpravy sa do detenčných ústavov rozhodnutím súdu umiestňujú páchatelia trestných činov, ktorí aj po výkone trestu odňatia slobody trpia duševnou poruchou a pretrváva u nich nebezpečenstvo pre spoločnosť.

O umiestnení ústavu pri Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach sa rozhodlo ešte v roku 2008. Zariadenie vzniklo po kritike Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT), ktorý upozornil na podmienky väzňov na Slovensku.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá