Slovensko cez víkend čaká „mariánske leto“: Nepriaznivé počasie potrápi najmä túto časť krajiny

  • Prvé jesenné dni prinesú príjemné teploty
  • O niečo chladnejšie počasie bude na istej časti územia Slovenska
Teplomer a žena, ktorá líže zmrzlinu
Ilustračné foto, TASR/Dano Veselský, TASR/František Iván
  • Prvé jesenné dni prinesú príjemné teploty
  • O niečo chladnejšie počasie bude na istej časti územia Slovenska

Prvé septembrové dni prinesú so sebou príjemné jesenné počasie. Ako uvádza portál Počasie & Radar Slovensko, studený front ho však na istej časti územia Slovenska bude kaziť.

V piatok dopoludnia prišiel z juhozápadu teplý front, ktorý so sebou priniesol viac oblakov, ale len so slabým dažďom či prehánkami. Popoludní je na Slovensku oblakov ešte menej a teplota vystúpila na 20 °C na severe a až 25 °C na juhu.

V sobotu (2. 9.) môžeš očakávať príjemné počasie. Zisti, na ktorom území Slovenska sa vplyvom studeného frontu budú vyskytovať výrazné prehánky.

Príjemné víkendové počasie

Sobotné ráno bude o niečo chladnejšie, no neskôr by malo byť príjemné teplo, a to hlavne na strednom a západnom Slovensku.

Vzhľadom na blízky studený front v Poľsku môžu východné a severné časti Slovenska zažiť silné dažde, ktoré spôsobia rýchly pokles teploty. Zatiaľ čo na väčšine územia bude obloha jasná, na severe a východe bude oblačnejšie.

Teploty dosiahnu 22 °C na severe a až 27 °C na juhu, avšak v dôsledku dažďa môže klesnúť teplota počas dňa na severovýchode pod 20 °C.

„Mariánske leto“

Vládnuca nestabilita v strednej Európe ovplyvní počasie u nás inak, ako sme predpokladali. V nedeľu na východe a severe Slovenska nezažiješ skutočné „mariánske leto“. Ráno na toto územie dorazí pásmo trvalého dažďa, po ktorom môžeš po celý deň očakávať prehánky.

Na západe a strede Slovenska bude počasie v nedeľu priaznivejšie. Len občas sa tam objaví nejaká prehánka alebo dážď pri občasne zamračenej oblohe. Teploty na západe a v strede dosiahnu 25 – 27 °C, kým na východe a severe budú len medzi 19 – 22 °C.

Teplotne silne nadnormálne leto

Tohtoročné leto sa skončí ako teplotne silne nadnormálne. Od začiatku meteorologických meraní na našom území bude asi desiate najteplejšie. V minulosti sa takéto teplé letá nevyskytovali, všetky sa vyskytli v tomto storočí. Uviedol pre TASR klimatológ Pavel Matejovič.

Na snímke žena drží teplomer, ktorý ukazuje 45 stupňov Celzia
zdroj: TASR/DPA

„Zvláštnosťou na tomto lete bolo aj to, že najvýraznejšia vlna horúčav sa vyskytla v druhej polovici augusta. V minulosti sa v druhej polovici tohto letného mesiaca zvyklo už ochladzovať, čo je dôsledkom skracovania dní a predlžovania nocí. Teraz to bolo naopak, pričom bežne sa vyskytovali aj tropické noci, keď minimálna teplota neklesala pod 20 stupňov Celzia,“ povedal Matejovič.

Ďalším znakom tohtoročného teplotne silne nadnormálneho leta bolo dusné počasie. Bolo to dôsledkom vlhkého a teplého vzduchu, ktorý na Slovensko prúdil od juhozápadu po zadnej strane tlakovej výše nad Stredomorím. Povrchové vody oceánov boli podľa klimatológa rekordne teplé, a preto sa z nich vyparilo aj veľa vody.

„Zvýšený obsah vodnej pary v atmosfére spôsoboval, okrem iného, aj silné búrky, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami, silným vetrom a krupobitím,“ vysvetlil.

Otepľovanie podľa Matejoviča naberá na dynamike a ustavične sa zrýchľuje. Zároveň ho môžu urýchliť aj takzvané kladné spätné väzby. Týka sa to najmä vodnej pary, ktorá môže globálnu teplotu ešte viac zvýšiť.

„Jej zvýšený objem v atmosfére však spôsobuje aj iné extrémne prejavy počasia, týka sa to najmä silných búrok a nebezpečných atmosférických javov, ktoré sú s nimi spojené. Toto všetko potvrdilo aj počasie tohtoročného leta,“ opísal.

Stav vody na prírodných a umelých kúpaliskách

Počas tohto týždňa bolo v prevádzke 164 umelých kúpalísk. Z dôvodu nepriaznivého počasia bola na mnohých kúpaliskách nízka návštevnosť, niektoré aj prerušili prevádzku. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na 11 prírodných kúpaliskách a 67 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.

ÚVZ zároveň priblížil, že na lokalitách vodná nádrž (VN) Teplý Vrch – Drieňok, VN Teplý Vrch – pláž Ormet a Ružín (Košice) sa po nedávnych odberoch neodporúča kúpanie a vodné športy pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom z dôvodu zvýšeného počtu cyanobaktérií. Pre kúpanie dospelých zdravých osôb sa voda považuje za prípustnú.

Na základe posledných odberov je voda na kúpanie nevyhovujúca a kúpanie sa neodporúča na lokalitách VN Ružín (Prítoky) v okrese Gelnica, Laborec Humenné a RO Gazarka Šaštín-Stráže, plážové kúpalisko – Jazero v Košiciach, Štrkovisko Čaňa.

Na lokalitách Krpáčovo – jazero, Nová Baňa – Tajch, VN Duchonka a Lipovina – Bátovce bola zistená znížená priehľadnosť, na lokalitách Lipovina – Bátovce, Nová Baňa – Tajch, VN Duchonka a Malé Leváre nebola zase dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba a na lokalite Čunovo pre ukazovateľ fosfor.

Zdroje: Počasie & Radar Slovensko, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá